از سفر منشور کوروش تا گردشگری آثار تاریخی ایران در چین

به گزارش ردبلیط؛ انتقال منشور کوروش از انگلیس به اسرائیل، لغو مصوبه نمایندگان مجلس در خصوص حریم آثار تاریخی و برگزاری نمایشگاه آثار تاریخی ایران در چین؛ خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

در این هفته خبرهایی از دو سفر مهم منتشر شد. یکی درباره سفر منشور کوروش به اورشلیم و دیگری، سفر آثار تاریخی ایران باستان به چین در قالب برپایی نمایشگاه بود.

در این هفته موزه بریتانیا اعلام کرد که از ۱۳ ژانویه منشور کوروش به ایالات متحده سفر می‌کند تا در موزه ییل شهر نیوهیون ایالت کنتیکت قرار گیرد و بعد از آن در سفری نادر به کتابخانه رژیم صهیونیستی می‌رود.

طبق اعلام موزه بریتانیا این استوانه باستانی تا تاریخ ۳۰ ژوئن در آمریکا باقی می‌ماند و در تاریخ چهارم اکتبر (مهر ماه) به اسرائیل می‌رود و تا ۲۹ نوامبر در این کشور باقی می‌ماند و در اورشلیم (بیت‌المقدس) به نمایش گذاشته می‌شود. پیرو این اتفاق، اداره‌کل موزه‌ها در نامه‌ای به امیرحسین غریب‌نژاد معاون همکاری‌های فرهنگی و سمن‌های وزارت امور خارجه و علی‌اکبر متکان دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران، مراتب نگرانی خود را نسبت به انتقال منشور کوروش به کتابخانه ملی رژیم صهیونیستی اعلام کرد و جلوگیری از این اقدام را خواستار شد.

مایش آجرهای قلایچی در شهر ممنوعه تا فروردین ۱۴۰۳

در این هفته آئین افتتاح نمایشگاه «شکوه ایران باستان» با حضور علی دارابی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی، لی چون قائم مقام وزیر و رئیس میراث فرهنگی چین، بختیار سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین، وانگ مدیر کاخ موزه پکن و هیأت همراه در کاخ موزه پکن برگزار شد.

این نمایشگاه با هدف معرفی شایسته تاریخ و تمدن شکوهمند کشورمان و نیز ترغیب و تشویق گردشگران چینی برای سفر به ایران و با عنایت به تأثیر برگزاری نمایشگاه‌ها بر جذب گردشگران خارجی، نمایشگاهی از موزه ملی ایران در چین برگزار خواهد شد.

در این نمایشگاه ۲۱۱ قلم از اشیا تاریخی و ۵ شیء بازآفرینی شده (مولاژ) از آثار دوره آهن تا دوره صفوی یعنی بیش از ۳ هزار سال فرهنگ و هنر ایران در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. از جمله این آثار می‌توان به آجرهای قلایچی بوکان، جام زرین مارلیک، تکوک زرین هخامنشی، بشقاب‌های سیمین ساسانی، سر مجسمه یک بزرگ زاده هخامنشی از خمیر لاجورد، نیم تنه گچی ساسانی حاجی آباد، کاسه شیشه‌ای ساسانی از گیلان چینی‌های آبی و سفید اشاره کرد.

نمایشگاه «شکوه ایران باستان» تا ۲۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۳ در تالار شرقی برج تاریخی هوی من در شهر ممنوعه، شانگهای، گوانجو و شین برپا خواهد بود. متقابلاً هم نمایشگاهی از چین در ایران برپا خواهد شد.

بلیت نمایشگاه «شکوه ایران باستان» پیش‌فروش شد

به دلیل استقبال کم‌نظیر مردم چین، بلیت‌های نمایشگاه «شکوه ایران باستان» که در چین در حال برگزاری است، تا دو هفته آینده هم پیش‌فروش شد.

همچنین این نمایشگاه توانسته در صدر اخبار رسانه‌های اصلی چین بدرخشد و انتظار می‌رود این بازتاب خبری خوب بتواند تعداد بالایی از مردم چین را به بازدید از این نمایشگاه بکشاند.

درگیری و سرقت از موزه هنرهای تزئینی اصفهان

از ۲ ماه گذشته با توجه به انجام مرمت‌های اساسی در موزه هنرهای تزئینی ایران در اصفهان، این موزه به صورت نیمه تعطیل فعالیت می‌کرد و بیشتر اشیا آن در مخزن امن موزه نگهداری می‌شد. تا اینکه سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان خبر داد که از این موزه سرقت شده است.

وی در این باره گفت: با توجه به نصب داربست‌های متعدد در دیواره‌های موزه و همچنین انجام عملیات‌های مرمتی متعدد در موزه هنرهای معاصر که در کنار این موزه قرار دارد، طبق گزارش‌های یگان حفاظت میراث فرهنگی استان، یک نفر سارق با صعود از داربست‌ها قصد ورود به موزه هنرهای تزئینی ایران را داشت که پاسداران یگان حفاظت موزه پس از آگاهی از موضوع با سارق درگیر شدند و خوشبختانه سارق نتوانست به مخزن اصلی موزه دسترسی پیدا کند.

وی افزود: در طی این درگیری یکی از پاسداران حفاظت موزه زخمی شد و سارق نتوانست به مخزن اصلی موزه دسترسی پیدا کند، از این رو در هنگام فرار با شکستن شیشه‌های تالار جنوبی موزه اقدام به سرقت چند قطعه از تزئینات هنرهای سنتی متعلق به دوران معاصر که واجد ارزش هنری بود، کرد. هم اکنون با توجه به شواهد موجود، سارق در حال حاضر در پیگرد قانونی قرار دارد.

هنرمندان صنایع دستی در قصر

این هفته خبر خوب حوزه صنایع دستی را معاون صنایع دستی تهران اعلام کر و از رونق دوباره کلاس‌های آموزشی در خانه آبکار خبر داد.

احسان دهقانی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران بیان کرد: مرحوم کلار آبکار نگارگر بود و تاکید داشت که در خانه‌اش هنرهای نگارگری و مینیاتور کار شود. یکی از عواملی که سال‌های گذشته در خانه او کلاس‌های محدودی برگزار می‌شد این بود که فقط تاکید به برگزاری کلاس‌های نگارگری می‌شد تا اینکه یکی از دوستان نزدیک او را دیدم و گفت که منظور مرحوم آبکار این بوده که هنرهای مینیاتور بیشتر کار شود نه اینکه فقط این هنرها در آن خانه آموزش داده شود. بیشتر او می خواسته در این خانه کلاس‌های آموزشی رایگان برپا باشد.

وی افزود: به همین دلیل تقویم سالانه کلاس‌های آموزشی خانه آبکار تدوین شده است و از یک ماه دیگر این کلاس‌ها که تعدادی از آنها رایگان است، آغاز می‌شود و فصل جدیدی از آموزش در این خانه اجرا خواهد شد.

معاون صنایع دستی تهران گفت: در نظر داریم تا در بند هنر باغ موزه زندان قصر ۲۰ غرفه ۳۷ متر مربعی ایجاد کرده و تا بهمن ماه نمایشگاه دائمی صنایع دستی برپا کنیم تا فعالان گردشگری نیز بتوانند تورهای گردشگری خود را برای بازدید به این نمایشگاه بیاورند این غرفه‌ها با مبلغ بسیار کمی در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار می‌گیرد و هر غرفه یک صنایع دستی عرضه می‌کند. قلمکاری، گلیم سفال و زیورآلات بخشی از صنایع دستی است که به صورت کارگاه زنده در این نمایشگاه و با عنوان اطلس جامع صنایع دستی ایران عرضه می‌شود.

امضای تفاهمنامه بین پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و ایکوموس

پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و مؤسسه فرهنگی ایکوموس ایران با هدف انجام همکاری‌های نظامند مشترک پژوهشی تفاهم‌نامه همکاری علمی-پژوهشی امضا کردند.

هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی میان طرف‌ها در تمامی زمینه‌های علمی مورد علاقه و توافق، با در نظر گرفتن تمامی امکانات علمی، آزمایشگاهی، فنی و اعتباری آنها است.

بر اساس این تفاهم‌نامه طرف‌ها نسبت به انجام همکاری‌های نظامند مشترک پژوهشی در حوزه‌های علوم محیطی، معماری، حفاظت و مرمت، ابنیه و بافت‌های تاریخی-فرهنگی، زبان‌شناسی، باستان‌شناسی و مطالعات میان‌رشته‌ای مرتبط اقدام خواهند کرد.

۲۰ سالن نمایشگاه بین المللی در اختیار گردشگری قرار گرفت

از آنجا که قرار است نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران از ۲۳ تا ۲۶ بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی برگزار شود، مدیرکل گردشگری داخلی در این هفته خبر داد: نمایشگاه گردشگری امسال از نظر وسعت بزرگ‌ترین نمایشگاهی است که در حوزه گردشگری برگزار کردیم چون امسال ۲۰ سالن در اختیار صنعت گردشگری قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ۸ سالن به بخش خصوصی تعلق دارد، گفت: رئیس سازمان جهانی گردشگری در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کند همچنین کشورهای خارجی نیز از شرکت در این نمایشگاه استقبال کردند.

گرامیداشت ثبت جهانی سه مجموعه تاریخی و فرهنگی ایران

در این هفته خبر یک برنامه هم داده شد. در این باره علی‌اکبر متکان، معاون وزیر و دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با تاکید بر اهمیت میراث مستند در حفظ هویت فرهنگی جوامع گفت: نگرش برنامه حافظه جهانی آن است که میراث مستند جهان متعلق به همه است و باید برای همیشه و به‌طور کامل حفظ و نگهداری شود و در دسترس همگان باشد.

متکان اظهار کرد: یونسکو با ثبت این مجموعه‌ها در فهرست حافظه جهانی از کشورها می‌خواهد که همگی در جهت پاسداشت و نگهداری این مواریث تلاش کنند؛ چراکه میراث مستند جزو بسیار مهم هویت هر ملتی به شمار می‌رود و البته باید اذعان داشت که کشور ما از حیث داشتن میراث مستند، بسیار غنی و در عرصه بین‌المللی شناخته شده است. وی همچنین در ادامه تاکید کرد یونسکو با ثبت این آثار امکان دسترسی جهانی به این گنجینه‌ها را فراهم و در مورد اهمیت آن‌ها آگاهی‌بخشی می‌کند.

متکان ضمن اشاره به این موضوع که برنامه حافظه جهانی یونسکو از سال ۱۹۹۲ تأسیس شده و وظیفه آن ثبت میراث مکتوبی است که دارای ارزشِ جهان‌شمول هستند، گفت: پرونده این سه اثر نیز با تلاش‌های اعضای کمیته ملی حافظه‌جهانی در کمیسیون ملی یونسکو تهیه و تدوین و به یونسکو ارسال شد که خوشبختانه در دویست‌و شانزدهمین اجلاس شورای اجرایی یونسکو که اردیبهشت سال جاری برگزار شد پس از بررسی ا رزش این آثار و تطابق آن‌ها با ملاک‌های فنی معرفی‌شده، در این شورا که متشکل از ۵۸ کشور جهان است به تصویب رسید. از این‌رو کمیسیون ملی یونسکو با همکاری مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در نظر دارد بزرگداشتی را با هدف معرفی و شناساندن هر چه بیشتر این سه اثر در بهمن سال جاری برگزار کند.

ابلاغ بخشنامه دستورالعمل صدور مجوز فعالیت مؤسسات آموزشی گردشگری

خبر این هفته در حوزه گردشگری را هم سرپرست دفتر مطالعات گردشگری اعلام کرد و از ابلاغ بخشنامه اصلاح دستورالعمل و ضوابط صدور مجوز فعالیت مؤسسات آموزشی، مجوز تدریس و صدور گواهینامه به ادارات کل میراث فرهنگی استان‌ها خبر داد.

ابوطالب قاسمی گفت: بر اساس این بخشنامه اعتبار مجوز مدرسان برای تدریس در دروسی که مجوز آن‌ها قبلاً صادر شده است از زمان صدور به مدت سه سال بوده و نیازمند ارسال درخواست و مدارک آن‌ها برای تمدید مجوز نیست.

سرپرست دفتر مطالعات، برنامه‌ریزی و آموزش وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: مؤسسات آموزشی موظف هستند قبل از شروع هر دوره، فهرست کامل مدرسان اعم از متقاضیان جدید اخذ مجوز و مدرسان دارای مجوز قبلی را به اطلاع ادارات کل استانی مربوطه برسانند.

به گفته قاسمی مسؤولیت نظارت بر نحوه فعالیت این افراد در مؤسسات دارای مجوز، بر عهده ادارات کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌ها است و هرگونه سوءاستفاده احتمالی، در چارچوب مقررات بررسی و اقدام مقتضی انجام می‌شود.

سرپرست دفتر مطالعات، برنامه‌ریزی و آموزش گردشگری ادامه داد: ادارات کل استانی مکلف هستند اطلاعات مدرسان دارای مجوز در هر دوره را به صورت گزارشات دورهه‌ای به دفتر مطالعات، آموزش و برنامه‌ریزی گردشگری منعکس کنند.

برگزاری همایش ملی گردشگری سلامت

معاون گردشگری کشور در این هفته گفت: پژوهشگران و فعالان حوزه گردشگری سلامت کشور می‌توانند با ارائه مقالات و بهره‌مندی از آخرین نتایج تحقیقات صورت گرفته، از فرصت برگزاری همایش ملی گردشگری استفاده کنند.

علی اصغر شالبافیان افزود: همایش ملی گردشگری سلامت در بازه زمانی ۲ الی ۴ اسفند ماه سال جاری، به منظور رونق کسب و کارهای تخصصی این حوزه برگزار می‌شود و پژوهشگران و فعالان حوزه گردشگری سلامت می‌توانند تا ۲۰ بهمن ماه امسال، نسبت به ارسال آثار پژوهشی خود به دبیرخانه این رویداد اقدام کنند.

وی گفت: همزمان با فعالیت یکپارچه شورای راهبری گردشگری سلامت به منظور ایجاد تعامل و هماهنگی با نهادهای فرابخشی مؤثر در حوزه گردشگری سلامت و ورود به عرصه عملیاتی، یکی دیگر از نیازهای احساس شده حرکت منطبق بر پژوهش‌های نوین و آخرین تحقیقات صورت گرفته در این حوزه بود.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

روسیه

بزرگترین موزه مجموعه نقاشی جهان، موزه ارمیتاژ

روسیه

 کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

روسیه

همه چیز درباره کشور زیبای روسیه