اولین موزه عمومی تایلند – موزه ملی بانکوک

موزه ملی که در بانکوک، پایتخت تایلند واقع شده است، یکی از بزرگترین موزه های آسیای جنوب شرقی است. نمایشگاه هایی در مورد هنر و تاریخ تایلند دارد. این موزه همچنین مسئولیت حفظ آثار تاریخی و فرهنگی متعلق به ایالت تایلند را بر عهده دارد. اولین موزه عمومی در تایلند، در یک مجموعه کاخ واقع شده است. موزه ملی با مجموعه و بنای تاریخی خود توجه گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می کند.

National Museum Bangkok

موزه ملی موزه ای است که در مجموعه قصری قرار دارد که برای پادشاه وانگ نا در قرن هجدهم ساخته شده است. این مجموعه یک کاخ قدیمی است که در گذشته توسط پسران یا برادران پادشاهان تایلند استفاده می شده است. خاستگاه موزه ملی به سال ۱۸۷۴ باز می گردد، زمانی که یک مجموعه خصوصی جمع آوری شده توسط شاه راما چهارم به روی عموم باز شد.

با این حال، تبدیل واقعی آن به موزه در سال ۱۸۸۷ اتفاق افتاد. در سال ۱۸۸۷، این کاخ به پادشاه مونگکوت به ارث رسید. پس از آن، پادشاه مونگکوت کاخ را به موزه ملی تبدیل کرد تا مجموعه بزرگی از مصنوعات خود را به نمایش بگذارد. بنابراین، موزه ملی اولین موزه ملی بود که در تایلند افتتاح شد. 

موزه ملی که از ساختمان های زیادی تشکیل شده است که هر کدام انواع مختلفی از هنر را در خود جای داده اند، اولین موزه تایلند است که برای عموم باز است. برخی از ساختمان های حیاط کاخ که موزه ملی در آن قرار دارد به خودی خود آثار هنری هستند. جالب ترین این ساختمان ها خانه سرخ است که با مبلمان سلطنتی دوره پر شده است. این سازه به عنوان اقامتگاه خصوصی سری سورین، خواهر راما اول ساخته شده است. 

این کاخ همچنین شامل معبد بودایساوان است که در سال ۱۷۸۷ ساخته شد و دارای نقاشی های دیواری استادانه ای است که صحنه هایی از زندگی بودا را به تصویر می کشد. امروزه موزه ملی جامع ترین مجموعه از مصنوعات و هنر تایلند را در خود جای داده است.

موزه ملی گنجینه های ملی کشور از جمله سلاح، لباس، آلات موسیقی، حمل و نقل سلطنتی و اشیاء تزئینی را به نمایش می گذارد. همچنین میزبان ویرانه های ارزشمند دوره های مهم تاریخ تایلند است. علاوه بر این، موزه دارای مجموعه ای از هنر بودایی است که از سراسر آسیا جمع آوری شده است. در این مکان بازدیدکنندگان این فرصت را دارند که شاهد کل تغییر تاریخی و هنری تایلند از گذشته به آینده باشند.

موزه ملی بزرگترین مجموعه هنر تایلندی در این کشور را در خود جای داده است. این موزه که بزرگترین موزه در جنوب شرقی آسیا محسوب می شود، میزبان هنرهای ماقبل تاریخ، نقاشی های دیواری و برنز است. همچنین شامل نمایشگاه هایی از سایر کشورهای آسیایی و مجموعه بزرگی از عتیقه جات، مانند کالسکه های تشریفاتی مورد استفاده خانواده های سلطنتی است. موزه ملی همچنین دارای سه گالری نمایشگاه دائمی حاوی مجسمه‌ها و آثار هنری است. 

گالری تاریخ تایلند، باستان شناسی و تاریخ هنر، هنرهای تزئینی و اتاق های نمایشگاه قوم شناسی هر کدام موضوع متفاوتی دارند. در اتاقی که مجموعه گالری تاریخی تایلند در آن به نمایش گذاشته شده است، کتیبه رام خامهائنگ، یک تخته سنگی وجود دارد که توسط یونسکو در فهرست حافظه جهانی ثبت شده است.

علاوه بر این، مجموعه‌ای از رویدادهای مهم در تاریخ مردم تایلند نمایش داده می‌شود که تخت فیمان از تونبوری تا سریلانکا را در بر می‌گیرد. گالری تاریخ تایلند دارای نمایشگاه هایی است که دوران سلطنت سلسله چاکری را در دوره راتاناکوسین و تکامل آن در دوره های بکر تا تاسیس استان سوکوتای به تصویر می کشد. علاوه بر همه اینها، میزبان مجموعه خاصی از آلات موسیقی، سرامیک، لباس، منسوجات، کنده کاری روی چوب، رژیلا و اسلحه است. 

در اتاق نمایشگاه مجموعه باستان شناسی و تاریخ هنر، تغییر تایلند از دوران پیش از تاریخ به دوران مدرن به نمایش گذاشته شده است. در اتاق نمایشگاه هنرهای تزئینی و مجموعه قوم شناسی، سکه های طلا و ناوگان ارابه هایی وجود دارد که در دوره های سلطنتی استفاده می شد. 

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ازمیر

مکان های دیدنی در شهر ازمیر، ترکیه

گردشگری دنیا

ساخت بزرگترین پارک آبی خاورمیانه، در عربستان سعودی

گردشگری

ضرورت شناسایی پتانسیل‌های چناران

دسته‌بندی نشده

۷ نقطه دیدنی از این شهر مقدس