برخی از جاهای دیدنی شهر تاریخی یزد

شهر تاریخی یزد، جاذبه‌های زیادی را در خود جای داده است، اما نام برخی از آنها در فهرست میراث جهانی یونسکو به چشم می‌خورد.

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یکی از جاهای دیدنی شهر یزد است که از میراث جهانی ایران نیز به شمار می‌رود و به‌عنوان یکی از ۹ باغ ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این باغ زیبا که در محله چهار منار قرار گرفته است، یکی از قدیمی‌ترین باغ‌‌های شهر یزد محسوب می‌شود.

مسجد جامع

مسجد جامع یزد یکی از زیباترین و معروف‌ترین جاهای دیدنی یزد است. بهتر است. مسجد جامع یزد به‌واقع ترکیبی است از سه مسجد که در دوره‌های تاریخی گوناگون شکل گرفته‌‌اند. بنای اولیه مسجد را نیز روی آتشکده‌ای ساسانی احداث کرده‌اند. این پیشینه غنی تاریخی و فرهنگی در کنار معماری دیدنی و تزیینات باشکوه مسجد، آن را به یکی زیباترین مساجد تاریخی در ایران بدل کرده‌اند.

موزه مارکار

موزه مارکار که با نام موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان نیز شناخته می‌شود، مکانی اید‌ئال برای آشنایی با پیشینه و آیین‌های زرتشتی است. این موزه در زیرزمین مجموعه مارکار با آثاری ارزشمند به پوشش‌های دینی و سنتی، جشن‌ها و مراسم‌ها، سبک زندگی زرتشتیان قدیم و همچنین زندگی پشوتن جی دوسابایی مارکار می‌پردازد.

میدان امیر چخماق

میدان امیر چخماق از شاخص‌ترین جاهای دیدنی یزد محسوب می‌شود که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و از بخش‌های مختلفی از جمله بازار، تکیه، مسجد و آب‌انبار تشکیل شده است.  میدان امیر چخماق یکی از معروف‌ترین جاهای گردشگری یزد و از میدان‌های تاریخی کشور به شمار می‌رود که در بافت قدیمی این شهر همچون نگینی می‌درخشد.

میدان خان یزد

یکی از آثار به‌جامانده از دوره قاجار، میدان خان یزد است که بخشی از مجموعه خان به شمار می‌رود. در هر چهار طرف این میدان، حجره‌های طاق‌دار زیبا به چشم می‌خورند که به بازار خان راه دارد. مدرسه شفیعیه نیز در شمال شرقی میدان از دوره صفویه به جا مانده و علاوه بر این، بازار و حمام خان هم از جاهای دیدنی مهم این میدان محسوب می‌شوند.

یک حوض و چندین درخت نیز در مرکز میدان خان قرار گرفته تا حال و هوایی دلنشین به این میدان شهر کویری ببخشد. این میدان به همراه بازارهای اطرافش در سال ۱۳۶۵، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه لاری ها

خانه لاری ها از جاهای دیدنی یزد است که در محله فهادان قرار دارد. نام این عمارت قدیمی دوره قاجار هم در سال ۷۵ در فهرست آثار ملی قرار گرفت. این خانه حدود ۲۷۰ سال قبل توسط تاجرانی که از استان فارس به یزد آمده بودند، ساخته شد. پس از مدتی «حاج محمدابراهیم لاری» مالک این خانه شد و این ملک نسل به نسل انتقال یافت؛ به همین دلیل این بنا به خانه لاری‌ ها مشهور است.

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه یکی از جاذبه‌های تاریخی شهر یزد به حساب می‌آید که به‌سبب تاریخ مبهم خود، از شهرت زیادی برخوردار است. ساختمانی با بیش از هزار سال قدمت که می‌گویند از زمان اسکندر به جای مانده و برای زندانی کردن تبعیدیان مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما با گذشت زمان به یک مدرسه مهم تبدیل شده است.

خانه تهرانی ها

خانه تهرانی ها اولین هتل موزه ایران است که در محله قدیمی فهادان قرار دارد و تحت عنوان هتل موزه فهادان فعالیت می‌کند. خانه‌ای دو طبقه که پشت‌بام زیبای آن نمایی خیره‌کننده از بافت تاریخی شهر یزد به بینندگان می‌دهد.

این خانه زیبا حدود ۱۵۰ سال پیش توسط فردی به نام شیخ مهدی عرب ساخته شد؛ اما چون بعدها خانواده او لقب تهرانی گرفتند، به خانه تهرانی های یزد شهرت یافت. این بنا در سال ۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

قنات باغ زارچ

قنات باغ زارچ یکی دیگر از جاذبه های جهانی شهر یزد است که در یونسکو به عنوان یکی از قنات‌های ایرانی ثبت جهانی شد. با ۳ هزار سال قدمت و ۸۰ کیلومتر طول و ۲٫۱۱۵ حلقه چاه، قنات زارچ لقب طولانی ترین قنات دنیا را به خود اختصاص داد. مطالعات نشان می‌دهد که ساخت این قنات به دوران ساسانی و پیش از اسلام بازمی‌گردد. این قنات سه تونل زیرزمینی مجزا به نام «شور، شیرین و ابراهیم خویدکی» دارد.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

روسیه

بزرگترین موزه مجموعه نقاشی جهان، موزه ارمیتاژ

روسیه

 کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

روسیه

همه چیز درباره کشور زیبای روسیه