برخی از مکان های دیدنی شهراستانبول

در استانبول از کجاها دیدن کنیم؟

استانبول با غنای تاریخی و فرهنگی، مناظر خیره کننده و فضای بی نظیرش، شهری رویایی برای بسیاری از مسافران در سراسر جهان است. این شهر جذاب با جغرافیای منحصربه‌فردش که در قاره‌ آسیا و اروپا امتداد دارد، آثار تمدن‌های بسیاری را از گذشته تا امروز در خود دارد.

مکان های دیدنی استانبول؛ این مکان پر از بناهای تاریخی، موزه ها، بازارها و زیبایی های طبیعی است که هر کدام داستان خود را روایت می کنند. در این مقاله با مهم ترین و فراموش نشدنی ترین نقاط استانبول آشنا می شویم، مقدمه ای است که قبل از گشت و گذار در این شهر باشکوه شما را به وجد می آورد.

در این شهر مکان های مهمی وجود دارد که می توانید به صورت رایگان با دوستان و خانواده خود، با ماشین یا وسایل حمل و نقل عمومی از آنها دیدن کنید زیرا بازدید از آنها برای عموم آزاد است. حالا بیایید نگاهی دقیق تر به چند مکان خاص برای بازدید و دیدن در این شهر بی نظیر بیندازیم.

موزه آشیان

موزه آشیان موزه ای است که در خط الراس آشیان در منطقه بشیکتاش استانبول واقع شده است. این موزه خانه ای است که توفیک فیکرت شاعر در آن زندگی می کرد و پس از مرگ او همسر و فرزندانش در آن زندگی می کردند. این موزه در سال ۱۹۴۵ توسط همسر توفیک فیکرت به شهرداری استانبول اهدا شد و به عنوان “موزه ادبیات سدید” افتتاح شد و در سال ۱۹۶۱ با انتقال جسد توفیک فیکرت به باغ، موزه آشیان نام گرفت.

سالت گالاتا

سالت گالاتا یک مرکز فرهنگی است که در منطقه بی اوغلو استانبول و در کنار برج گالاتا واقع شده است. این مرکز که در سال ۲۰۱۶ افتتاح شد و میزبان رویدادهایی با تمرکز بر هنر، طراحی و فرهنگ معاصر است. این مرکز دارای سالن های نمایشگاه، کتابخانه، کافه و رستوران می باشد.

جنگل شهری آتاتورک

جنگل شهری آتاتورک یک منطقه جنگلی و پارک است که در منطقه ساریر استانبول واقع شده است. این جنگل بیش از ۱۰۰۰ هکتار را پوشش می دهد و دارای سه حوضچه و مسیرهای پیاده روی است. این جنگل توسط شهرداری متروپولیتن استانبول در سال ۲۰۲۰ سازماندهی شد و با نام جنگل شهر آتاتورک بازگشایی شد. فعالیت هایی مانند پیک نیک، پیاده روی، دوچرخه سواری و باربیکیو را می توان در این جنگل انجام داد.

موزه نقاشی و مجسمه سازی

موزه نقاشی و مجسمه سازی یک موزه هنری است که در منطقه  بی اوغلو استانبول واقع شده است. این موزه که در سال ۱۹۳۷ افتتاح شده، اولین موزه هنرهای زیبای ترکیه است. این موزه دارای مجموعه ای از آثار مهم نقاشی و مجسمه سازی عثمانی قرن نوزدهم و دوره جمهوری است. این مجموعه شامل آثاری از هنرمندان مهمی چون عثمان حمدی بی، ابراهیم چالی، نظمی ضیا، فیکرت مولا، بدری رحمی ایوب اوغلو، ابیدین دینو، آونی ارباش است.

تکسیم، استقلال، برج گالاتا

تکسیم، استقلال و برج گالاتا یکی از مهم ترین مراکز گردشگری و فرهنگی استانبول هستند. در این ۳ منطقه مهم که می توانید فرهنگ ها و طعم های مهم را بیابید، می توانید از خیابان استقلال دیدن کنید، غذاهای لذیذ معروف را در میدان تکسیم بچشید و لحظاتی فراموش نشدنی را با مناظر فرهنگی بی نظیر برج گالاتا سپری کنید.

بازار بزرگ سرپوشیده

این بازار یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده جهان است که در منطقه فاتح استانبول واقع شده است. این بازار توسط فاتح سلطان محمد در سال ۱۴۵۶ ساخته شد. بازار بزرگ شامل مجموعه ای از خیابان ها، پاساژها و راهروهای بسته با ۶۴ خیابان، ۴۰۰۰ مغازه، ۲۲ دروازه ورودی و ۲۵۰۰۰ کارمند است. منسوجات، جواهرات، چرم، فرش، ادویه جات، سوغات و بسیاری محصولات دیگر در این بازار به فروش می رسد.

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه یکی از مهم ترین مکان های تاریخی و فرهنگی جهان است که در منطقه فاتح استانبول واقع شده است. این مسجد توسط امپراتور بیزانس ژوستینیانوس اول بین سالهای ۵۳۲ تا ۵۳۷ ساخته شد. مسجد ایاصوفیه یکی از بزرگترین کلیساهای جهان است. این مسجد به دلیل گنبدی به ارتفاع ۵۵ متر و پنجره های عرضی ۴۰ متری مشهور است. مسجد ایاصوفیه با فتح استانبول در سال ۱۴۵۳ به مسجد تبدیل شد.

بشیکتاش اورتاکوی

بشیکتاش اورتاکوی منطقه ای است که در منطقه بشیکتاش استانبول و در سواحل تنگه واقع شده است. این منطقه به خاطر مساجد تاریخی، رستوران های مجلل و زندگی شبانه پر جنب و جوش مشهور است. اورتاکوی در قرن ۱۶ در اطراف مسجد اورتاکوی ساخته شده است. این مسجد یکی از زیباترین مناظر تنگه را دارد. از جمله مکان های معروف اورتاکوی می توان به مکان هایی مانند مسجد اورتاکوی، کاخ چیراغان، کوروچشمه، ببک اشاره کرد.

قلعه روملی

قلعه روملی یک قلعه عثمانی است که در باریک ترین قسمت تنگه بسفر در منطقه ساریر استانبول واقع شده است و توسط فاتح سلطان محمد در سال ۱۴۵۲، قبل از فتح استانبول، به منظور جلوگیری از حملاتی که ممکن است از تنگه بسفر انجام شود، ساخته شد. قلعه روملی از ۵ سنگر و ۲ برج تشکیل شده است. برج فاتح که بلندترین نقطه قلعه است ۲۸ متر ارتفاع دارد. امروزه از این قلعه به عنوان موزه بازدید می شود.

آکواریوم عمار

آکواریوم عمار و باغ وحش زیر آب یک آکواریوم واقع در استانبول است که بیش از ۲۰۰ گونه و ۲۰۰۰۰ موجود را در خود جای داده است. این آکواریوم در سال ۲۰۲۰ افتتاح شد. این آکواریوم موجودات دریایی را از سراسر جهان گرد هم می آورد که شامل ماهی‌های استوایی، کوسه‌ها، ماهی‌ها، پنگوئن‌ها و بسیاری دیگر از موجودات دریایی است.

برج مایدن (برج دختر)

برج مایدن برجی است که بر روی یک جزیره کوچک واقع در سواحل سالاکاک، در تنگه بسفر نزدیک به دریای مرمره ساخته شده است. این برج قدمتی حدودا ۲ هزار ساله دارد و یکی از مهمترین نمادهای استانبول است. برج مایدن در زمان امپراتوری بیزانس به عنوان فانوس دریایی ساخته شد. این برج در زمان امپراتوری عثمانی نیز مورد استفاده قرار می گرفت و مدتی به عنوان ایستگاه قرنطینه ای عمل می کرد.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

اطلاعاتی درباره سفر به رم، ایتالیا

ایتالیا

مکان های دیدنی در فلورانس، ایتالیا

ایتالیا

راهنمای سفر فلورانس ایتالیا

شیراز

بهترین هتل های شیراز