تظاهرات اسپانیایی‌ها علیه گردشگری!

به گزارش ردبلیط؛ محلی‌ها در اعتراض به گردشگری انبوه در اسپانیا به خیابان می‌آیند.

پیش‌بینی می‌شود که هزاران نفر از سراسر جنوب اسپانیا در تظاهرات اعتراضی علیه «گردشگری انبوه» به خیابان‌های مالاگا بیایند.

 تظاهرکنندگان از مقاصد محبوب گرانادا، سویا و کادیز در حالی قرار است امروز (شنبه ۲۹ ژوئن ۲۰۲۴) به برگزاری تظاهرات اعتراضی در واکنش به «گردشگری انبوه» اقدام کنند که پیش از این، تجمعاتی در جزایر قناری و بالئاریک برگزار شده و تظاهرات دیگری قرار است یک هفته بعد در بارسلون برپا شود.

انتظار می‌رود تعداد بازدیدکنندگان اسپانیا در سال جاری به بیش از ۱۰۰ میلیون نفر، یعنی بیش از دو برابر جمعیت این کشور برسد؛ حتی در صنعت گردشگری نیز این حس رو به رشد وجود دارد که همه چیز به نقطه اوج رسیده است.

اعتراض‌ها شامل موضوعاتی از اشباع فضای عمومی و امکاناتی مانند حمل و نقل عمومی تا نابودی مشاغل محلی می‌شود؛ اما مسئله اصلی مشکل مسکن است. تجارت آپارتمان‌های توریستی بسیار پرسود، سهام مسکن را بلعیده و ساکنان محلی را بیرون رانده و مناطق شهری تاریخی را خالی از ساکنان بومی کرده است.

گروه فشاری از گرانادا موسوم به «البیازین سکونت‌پذیر» (Albayzin Habitable) برای این محله تاریخی که یک سایت میراث جهانی یونسکو است، کارزارهایی را به راه می‌اندازد. «لوکه کولمنرو» از این گروه معتقد است ساکنان، کلید این منطقه هستند و دراین‌باره می‌گوید: همه این‌ها به‌عنوان یک سایت میراث جهانی بسیار خوب است؛ اما تمام ماجرا فقط معماری نیست. میراث همچنین شامل مردم و سنت‌های آن‌ها و جنبه اجتماعی نیز می‌شود؛ آنچه ما داریم از دست می‌دهیم. گردشگری برای شهر مهم است؛ اما چیزی که ما به آن اعتراض داریم گردشگری است که مردم را از خانه‌هایشان بیرون می‌کند.

به گزارش گاردین، شهردار بارسلون هفته گذشته اعلام کرد مجوزهای ۱۰ هزار آپارتمان توریستی شهر در سال ۲۰۲۸ تمدید نخواهد شد و انتظار می‌رود شهرهای دیگر نیز از این روند پیروی کنند.

مارتی کوزو، یک فعال مسکن بارسلون که یکی از سازمان‌دهندگان تظاهرات هفته آینده در این شهر است، اقدام شهردار بارسلون را «بیش از هر چیز تبلیغاتی» توصیف کرد و گفت: گردشگری انبوه که مسکن را گران‌تر کرد، بسیاری را فقیر کرده است. باید از هزینه ۸۰ میلیون یورو در سال برای تبلیغ شهرها در خارج از کشور خودداری کنیم. این محدود کردن گردشگری نیست، بلکه تضمین حقوق مردمی است که در اینجا زندگی می‌کنند.

پدیده اورتوریسم (حضور بیش از حد گردشگران) علاوه بر ایجاد شرایط نامناسب برای مردم محلی باعث آلودگی و آسیب به مقاصد و مکان‌های دیدنی شده است و چندین کشور و شهر در حال اجرای تدابیری علیه این موضوع هستند.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

گردشگری

پیشنهادهایی برای افزایش سهم گردشگری ایران

اخبار

تعطیلی سراسری موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی در تاسوعا و عاشورا

گردشگری دنیا

مهمانان باستانی یک هتل در انگلستان

ترکیه

سهم سریال های ترکی در گردشگری ترکیه