جاهای دیدنی جزیره قشم کجاست؟

قشم، این مقصد شگفت‌انگیز گردشگری پر است از جاذبه‌های بکر طبیعی و منحصربه‌فردی که به آن لقب سرزمین عجایب هفتگانه داده‌اند. در این مقصد تماشایی، طبیعت با خوش‌ذوقی بی حد و اندازه‌ای زیبایی‌هایش را به نمایش گذاشته است.

از کوه‌های مرتفع باستانی با شکل و شمایل منحصربه‌فرد گرفته تا جنگل‌های سرسبز، غارها و دره‌های اسرارآمیزی که با ظاهر متفاوت و جالبشان چشم‌ها را به خود خیره می‌کنند، همه و همه نشان از تنوع گسترده مواهب طبیعی در این خطه جنوبی کشورمان دارند.

دره تندیس‌ها

دره تندیس‌ها یکی از دیدنی های قشم است که به‌دلیل وجود سنگ‌هایی با شمایل مجسمه، مشهور شده است. هر سال، گردشگران بسیاری برای بازدید از این دره و پدیده‌های رسوبی آن به قشم سفر می‌کنند؛ دره ای که شباهت زیادی به دره ستارگان دارد. در گذشته‌های دور در این دشت خشک و ترک خورده، دریا وجود داشت و موجودات زنده در آن زندگی می‌کردند.

جنگل حرا 

جنگل‌ حرا از جاهای دیدنی قشم است که آن را به‌عنوان جنگل دریایی نیز می‌شناسند. با حرکت در میان آب‌های این جنگل، شاهد درختان سبزی خواهید بود که گویی در میان انبوهی چوب روییده‌اند. جالب اینکه این چوب‌ها در واقع ریشه درختان هستند که انتهای آن‌ها رو به آسمان است و با تبدیل آب شور دریا به آب شیرین توانسته‌اند سالیان زیادی در این شرایط دوام بیاورند.

پوشش گیاهی این جنگل‌ها را درختان «حرا» و «چندل» تشکیل می‌دهند. این درختان زیبا زمان جزر دریا، از آب بیرون می‌آیند و با مد دریا تا نیمه در آب فرو می‌روند. آب‌وهوای استوایی این مناطق نیز مزید بر علت شده است تا درختان حرا رشد خوبی داشته باشند. 

دره ستارگان

دره ستارگان از پدیده‌های منحصربه‌فرد زمین‌شناسی به حساب می‌آید که در فهرست عجایب هفت‌گانه قشم قرار دارد و با قدمتی بیش از دو میلیون سال، چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

دره ستارگان مجموعه‌ای از کوه‌ها، دره‌ها و صخره‌هاست. به‌مرورزمان این کوه‌ها و صخره‌ها بر اثر بارش باران، وزش باد و… تغییر کرده است. این تغییر باعث به‌وجودآمدن اشکال متفاوت در بین کوه‌ها و صخره‌ها شده است. شکل‌هایی که گاهی اوقات با کمی تصور به موجودات عجیب و غریب و حیوانات شبیه می‌شوند.

جزایر ناز

جزیره ناز یا جزایر ناز از زیباترین مکان های دیدنی قشم است. این جزایر در واقع سه صخره‌اند که در میان دریا واقع شده‌اند. جزایر ناز از مهم‌ترین دیدنیهای قشم به شمار می‌آید. در این جاذبه دیدنی می‌توانید از سکوی صخره‌ای چشم‌اندازی متفاوت از خلیج فارس، تنگه هرمز، جزیره لارک و ساحل قشم را تماشا کنید و طلوع یا غروب آفتاب را از زاویه‌ای متفاوت در دل آب ببینید.

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه هم از دیگر جاهای دیدنی جزیره قشم است. این پدیده طبیعی همان طور که از نامش پیداست مجموعه‌ای از کوه و صخره است که در بین آن چاه‌های متعدد وجود دارد. چاه‌هایی که ازلحاظ عمق باهم متفاوت هستند.

چاهکوه، یک جاذبه ژئوتوریستی متشکل از صخره‌های رسوبی است که بر اثر تغییرات اقلیمی ایجاد شده‌اند. دسترسی به دره چاهکوه، به دو دلیل کمی دشوار است؛ یک اینکه تا مرکز شهر حدود ۷۰ کیلومتر فاصله دارد و دلیل دوم مسیر دسترسی‌اش است که به کمی پیاده‌روی نیاز دارد.

غار نمکدان قشم

یکی دیگر از مکان های دیدنی قشم غار نمکدان است. این غار بسیار زیبا و شگفت‌انگیز است. با ورود به غار با قندیل‌های زیبا و خارق‌العاده نمک مواجه خواهید شد. علاوه بر این لایه‌های روی هم نمک صحنه‌های چشم‌نوازی به وجود آورده است. غار نمکدان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین غارهای نمک در جهان شناخته می‌شود.

روستای لافت

روستای تاریخی لافت یکی از زیباترین جاهای دیدنی قشم است که با وجود جاذبه‌های متعدد تاریخی و طبیعی از جمله اکو موزه، اسکله باستانی، چاه‌های تلا، ساحل، معماری بی‌نظیر و نخلستان، هر سال گردشگران بسیاری را از داخل و خارج از کشور به‌سمت خود می‌کشاند. این روستا از قدیمی‌ترین روستاهای ایران در کرانه‌های خلیج فارس است.

غار خربس

 غار خربس مجموعه‌ای از حفره‌هایی کوچک در دل یک کوه است. این حفره‌ها در یک دوره زمانی توسط مردم شکل اتاق به خود گرفتند. در واقع غار خربس در یک دوره زمانی به پناهگاهی امن برای زندگی مردم تبدیل شد.

 سد گوران

سد گوران از مکان های دیدنی قشم است که در ۷۸ کیلومتری شهر قشم و در نزدیکی روستای گوران، جاده طبل- باسعیدو قرار دارد. قدمت سد به دوره پهلوی بازمی‌گردد؛ اما طبق یافته‌های باستان‌شناسان نخستین پی‌ریزی آن مربوط به دوره هخامنشیان و تاج سد مربوط به دوره‌ی ساسانیان می‌شوند. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره‌‌ی ثبت ۳۰۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

روسیه

بزرگترین موزه مجموعه نقاشی جهان، موزه ارمیتاژ

روسیه

 کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

روسیه

همه چیز درباره کشور زیبای روسیه