جاهای دیدنی شهر اصفهان / مکان هایی برای بازدید

اصفهان در مرکز ایران یکی از مشهورترین مقاصد گردشگری کشور است؛ شهری که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به‌سمت خود می‌کشاند. اصفهان در سه دوره آل بویه، سلجوقیان و صفویان پایتخت ایران بوده است؛ به همین دلیل، بناها و آثار تاریخی بسیاری نظیر پل‌ها، مساجد، کاخ‌ها، عمارت‌ها و کلیساها با معماری چشمگیر در آن به چشم می‌خورند.

بیشتر جاذبه‌های تاریخی اصفهان در فهرست آثار ملی ایران و برخی از آن‌ها در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند و می‌توان در تمام فصول سال به بازدید از آن‌ها رفت؛ جاذبه‌هایی که بهتر است حداقل یک بار در طول عمر خود از آن‌ها دیدن کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین جاهای دیدنی اصفهان را به شما معرفی کنیم.

 میدان نقش جهان

میدان نقش جهان با تمام ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد، بی‌شک یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است. این میدان در گذشته با نام «میدان شاه» شناخته می‌شد که پس از انقلاب نام آن به «میدان امام» تغییر کرد. ثبت این میدان در فهرست میراث جهانی یونسکو، میزان اهمیت این منطقه را بیان می‌کند. 

پل خواجو

پل خواجو از پل‌های تاریخی و زیبای اصفهان است که در عصر خود، جزو زیباترین پل‌های دنیا به شمار می‌رفت. در معماری پل خواجوی اصفهان اصل تقارن و تناسب به گونه‌ای رعایت شده که آن را به یکی از جاذبه‌ های گردشگری اصفهان تبدیل کرده است.

بازار قیصریه

بازار قیصریه یکی از مراکز مشهور صنایع دستی به شمار می‌آید.نام دیگر بازار قیصریه اصفهان، بازار سلطانی است که در گذشته به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین بازارهای ایران و خاورمیانه به شمار می‌رفته است.

 کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو از اماکن دیدنی اصفهان است که در دوران گذشته به قصر دولت‌خانه شناخته می‌شد. عمارت عالی قاپو با معماری برجسته و تزیینات قابل‌توجه از هنرمندان سرشناس ایرانی، توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می‌کند.

 سی و سه پل

سی‌وسه پل از جاهای دیدنی اصفهان است که در گذشته به‌عنوان یکی از پل‌های درجه اول جهان به شمار می‌رفته. این پل در طول تاریخ با نام‌های مختلفی خوانده‌ شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به پل شاه‌عباسی، پل الله‌وردی خان، پل جلفا، پل چهل چشمه و پل سی‌وسه چشمه اشاره کرد.

کاخ چهل ستون

کاخ چهلستون یکی از نمونه‌ باغ‌های سلطنتی به جامانده از دوره صفوی در شهر اصفهان است که با نام باغ موزه چهلستون نیز شناخته می‌شود. این میراث تاریخی از جمله مشهورترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان محسوب می‌شود.

در میان جاهای دیدنی اصفهان کاخ چهلستون به‌خاطر معماری ایرانی و فرنگی، باغ ایرانی سرسبز و زیبایش توجه بیشتری به خود جلب کرده و علاوه بر اینکه نام آن در لیست آثار ملی ثبت شده، در میراث جهانی یونسکو هم جای گرفته است.

کاخ چهلستون اصفهان فقط ۲۰ ستون چوبی دارد. علت این نام‌گذاری، انعکاس نمای بیرونی عمارت در آب استخر است که باعث شده تعداد ستون‌ها دوبرابر دیده شود.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله از جاهای دیدنی اصفهان است که از نظر معماری اهمیت خیلی زیادی دارد. این مسجد به شیخ لطف الله جبل عالمی، از علمای بزرگ دوران صفوی منسوب شده و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 مسجد شیخ ‌لطف ‌الله با گنبد نخودی‌رنگ و زیبای خود به‌دست محمدرضا اصفهانی بنا شده و شاهکار کم‌نظیری از هنر کاشی‌کاری و معماری است. استفاده از رنگ‌های زیبا و نور طبیعی دست به دست هم داده‌اند که این مسجد را نزد گردشگران داخلی و خارجی معروف و محبوب کنند

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت‌بهشت اصفهان یکی از زیباترین بناهای تاریخی و مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است که در دوره صفویه و به سبک معماری اصفهانی ساخته شده. این کاخ، یک بنای هشت‌ضلعی دو طبقه، درست وسط باغی سرسبز است که به خاطر معماری باشکوه نمای بیرونی و فضای داخلی، در گذشته لقب زیباترین کاخ عالم را داشته است.

کلیسای وانک

معماری ساده و زیبا، نقاشی‌های منحصربه‌فرد و قدمت کلیسای وانک، این اثر تاریخی را از سایر کلیساهای ایران متمایز می‌کند. کلیسا از چند بخش مختلف از جمله موزه، چاپخانه، کتاب‌خانه و موزه مردم‌شناسی ارامنه تشکیل شده. 

منارجنبان 

یکی از جاهای دیدنی اطراف اصفهان منارجنبان است که آرامگاه عارفی به نام عمو عبدالله کارلادانی در آن قرار گرفته. این بنا از دو مناره، یک ایوان و بخشی به‌نام چله‌خانه (محلی برای چله‌نشینی عارفان) تشکیل شده است.

مدرسه چهارباغ

این مدرسه که در گذشته آن را مدرسه‌ سلطانی و مدرسه مادر شاه نیز می‌نامیدند، در زمان سلطنت شاه سلطان حسین، آخرین پادشاه حکومت صفوی احداث شد و آن را می‌توان آخرین بنای مهم و عظیمی دانست که در دوران صفویان در اصفهان ساخته شده است. بسیاری از گردشگران خارجی این بنا را در نوشته‌ها و سفرنامه‌هایشان با کلماتی چون سحرآمیز، جذاب و دلپذیر توصیف کرده‌اند.

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان یا مسجد عتیق، قدیمی‌ترین بنای تاریخی اصفهان با قدمتی از دوره سلجوقی است. مسجد جامع اصفهان در فهرست آثار ملی ایران و میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

محله جلفا

محله جلفا با معماری و بافت بسیار قدیمی اما دست‌نخورده، از مشهورترین و مهم‌ترین محله‌های اصفهان است؛ منطقه‌ای که با گردش در آن حس می‌کنید به یکی از کشورهای غربی سفر کرده‌اید. 

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

اطلاعاتی درباره سفر به رم، ایتالیا

ایتالیا

مکان های دیدنی در فلورانس، ایتالیا

ایتالیا

راهنمای سفر فلورانس ایتالیا

شیراز

بهترین هتل های شیراز