جشن آب ارمنستان (وارداوار)

کشور ارمنستان از جمله کشورهای جذاب است که به دلیل برگزاری جشن‌های بسیاری در طول سال میزبان گردشگران بسیاری از سراسر جهان است.  یکی از جشن‌هایی که سالانه در این کشور برگزار می‌شود و دارای قدمت دیرینه‌ای است، جشن آب ارمنستان یا وارداوار است. 

جشن آب ارمنستان چه مراسمی است؟

جشنواره وارداوار ارمنستان یا جشن آب ارمنستان یکی از جشن‌های مذهبی و ملی این کشور است که مراسم مختلفی دارد. از مراسم‌های این جشن می‌توانیم به آب‌بازی، آوازخوانی و رقص اشاره کنیم.

تقریبا همه مردم ارمنستان از هر سنی در این جشن ملی-مذهبی شرکت می‌کنند. وقتی پای‌تان به جشن باز شود، دیگر از خیس شدن در امان نیستید. چون برای مردم فرقی نمی‌کند که شما را می‌شناسند یا نه، در هر صورت با یک سطل آب از شما پذیرایی می‌کنند.

هیچ‌کس قبل ریختن سطلی از آب سرد از شما اجازه نمی‌گیرد یا خبرتان نمی‌کند؛ پس هر لحظه از روز جشن آب ارمنستان غافلگیر می‌شوید؛ چون آب‌بازی در جشن هیچ قانونی ندارد. 

تاریخچه جشن آب

تاریخچه جشن آب (وارداوار) ارمنستان در اصل مربوط به دوران بت پرستی باستان است. مردم بت پرست این جشن را با ریختن آب روی یکدیگر و دادن گلاب به الهه استغیک برگزار می‌کردند. کلمه وارداور ترکیبی از دو کلمه ارمنی است (وارد) به معنای (رز) و (وار) به معنای (برخاستن) است.

در گذشته ارامنه برای بزرگداشت الهه استغیک که از اساطیر محبوب ارمنی بود جشنی به نام وارداور برگزار می‌کردند تا فرا رسیدن تابستان و جاری شدن آب فراوان از رودخانه‌ها، چشمه‌ها و چاه‌ها را جشن بگیرند. این جشن راهی برای قدردانی از خواص حیات بخش آب و طلب برکت الهه برای سالی پربار بود.

با گذشت زمان، این جشن تکامل یافت و با مسیحیت پیوند خورد و در حال حاضر این جشن همچنان برگزار می‌شود و به عنوان نمادی از پاکی، تجدید و شستن گناهان شناخته می‌شود. در حال حاضر وارداور به عنوان یک رویداد فرهنگی در ارمنستان برگزار می‌شود که آداب و رسوم باستانی را حفظ کرده و در عین حال شادی، خنده و احساس وحدت را برای شرکت کنندگان در تمام سنین به ارمغان می آورد.

آداب شرکت در جشن وارداوار ارمنستان

هر مراسمی آداب خاص خودش را دارد. حالا که مهمان مردم ارمنستان در جشن آب ارمنستان هستید؛ پس باید آداب شرکت در جشن وارداوار ارمنستان را هم رعایت کنید. صبح روز جشن آب، قبل از هر چیز، مردم ارمنستان در مراسم تجلی مسیح شرکت می‌کنند که در کلیساهای سطح شهر برگزار می‌شود. بعد از آن‌ هم، مراسم تقدیس آب و برکت‌بخشیدن به میوه‌ها (به‌خصوص سیب) شروع می‌شود.

بخش دیگری از مراسم شامل آزادکردن کبوترها و همین‌طور دعا برای جلوگیری از وقوع سیل در جهان است. لازم است بدانید که آب پاشیدن به سر و کله مردم با سطل تنها مراسم جشن آب ارمنستان نیست و مردم در این جشن سرودهای محلی می‌خوانند و با آن می‌رقصند.

در جشن وارداوار ارمنستان نمایش‌های بومی هم برگزار می‌شود و بازی‌های سنتی انجام می‌شود. بخش خوش‌مزه و جذاب این جشن، غذاهای سنتی و محلی ارمنستان است که می‌توانید از خوردن آن‌ها لذت ببرید و بعد سراغ آب‌بازی بروید. در جشن آب، غرفه‌هایی بر پا می‌شود که در آن آثار هنری  می‌‌فروشند؛ پس فرصت خوبی است تا چند سوغاتی اصیل و زیبا از ارمنستان برای خودتان و دوستانتان بخرید.

محل برگزاری جشن آب ارمنستان

 این جشن در واقع به ‌نمادی از پاکی و شفابخشی تبدیل شده که در یک روز گرم تابستانی برگزار خواهد شد. جشن وارداوار در همه شهرها و مناطق کشور ارمنستان برگزار می‌شود. در هر نقطه‌ای از شهر که باشید، خیس خواهید شد؛ البته این جشن در شهر ایروان کمی جنب‌وجوش بیشتری دارد؛ چون مردم بیشتری به این شهر می‌آیند تا در جشن شرکت کنند.

زمان برگزاری جشن آب ارمنستان

جشن‌های ارمنستان هرکدام دلیلی خاص دارد. جشن آب ایروان در زمان برداشت محصول و به‌عنوان پاداشی برای یک سال کار سخت برگزار می‌شود. زمان برگزاری جشن آب ارمنستان در چهاردهمین یکشنبه پس از عید پاک یا ۹۸ روز بعد از آن و معمولا در ماه جولای برگزار می‌شود.

طبق بعضی داده‌ها جشن آب ارمنستان در تاریخ ۷جولای ۲۰۲۴ یعنی روز یکشنبه ۱۷تیر۱۴۰۳ در شهرهای ارمنستان برگزار می‌شود؛ البته اختلافاتی درباره تاریخ دقیق برگزاری این جشن در میان سایت‌های مختلف و معتبر ارمنی وجود دارد.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

اطلاعاتی درباره سفر به رم، ایتالیا

ایتالیا

مکان های دیدنی در فلورانس، ایتالیا

ایتالیا

راهنمای سفر فلورانس ایتالیا

شیراز

بهترین هتل های شیراز