خیز ترکیه برای گردشگری ۱۰۰ میلیارد دلاری

به گزارش ردبلیط, ترکیه قصد دارد درآمد حاصل از فعالیت حوزه گردشگری خود را به ۱۰۰ میلیارد دلار برساند.

یکی از مقامات ارشد ترکیه روز شنبه اعلام کرد که این کشور از ابتدای سال ۲۰۲۴ میلادی قصد دارد به سمت کسب درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری (۲.۹۸ تریلیون لیر) قدم بردارد.

«دیلی صباح»‌ خبر داد که «محمد نوری ارسوی» ـ وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه ـ اظهار کرد با وجود بی‌ثباتی‌های مختلف جهانی، تحولات منفی در مناطق اطراف، جنگ‌ها و زمین‌لرزه‌های ویرانگر سال گذشته که «فاجعه قرن» نامیده شد، ترکیه به پیشرفت پیوسته و مستمر در راستای اهداف گردشگری خود ادامه می‌دهد.

«ارسوی» در سخنرانی خود در جلسه‌ای که توسط اتحادیه اتاق بازرگانان و صنعتگران آنتالیا (AESOB) برگزار شد، گفت که در سال گذشته میزبان تعداد بی‌سابقه‌ای از بازدیدکنندگان در آنتالیا بوده‌اند.

وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه با بیان این نکته که ارقام دقیق گردشگری توسط مؤسسه آماری ترکیه (TurkStat) در پایان این ماه اعلام می‌شود، یادآوری کرد که آنتالیا در سال گذشته ۱۵.۷ میلیون نفر بازدیدکننده داشته است.

«ارسوی» همچنین اعلام کرد گمان می‌رود شمار بازدیدکنندگان از ترکیه در سال ۲۰۲۳ از مرز ۵۶.۵ میلیون نفر گذشته باشد.

وزارت فرهنگ و گردشگری همچنین هفته گذشته اعلام کرد «آنتالیا» از ژانویه تا دسامبر میزبان حدود ۱۵.۶۹ میلیون گردشگر بوده است که رکورد قبلی بازدید سالانه از این شهر را که در سال ۲۰۱۹ به ۱۵.۲۸ میلیون نفر رسیده بود، شکست.

آنتالیا در طول سال گذشته علاوه بر جذب گردشگر از روسیه و آلمان، تعداد قابل توجهی از گردشگران از بریتانیا و لهستان را جذب کرد.

«ارسوی»‌ بیان کرد: «از سال جاری، ما با شکستن رکوردها و افزایش بازدیدکنندگان و درآمد سالانه، گام‌های محکمی در راستای هدف نهایی خود یعنی کسب درآمد ۱۰۰ میلیارد دلار در گردشگری برمی‌داریم.»

سود صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۲ با افزایش ۵۳.۴ درصدی به ۴۶.۳ میلیارد دلار رسید. همچنین درآمد گردشگری در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۳ با افزایش ۲۰ درصدی نسبت به سال قبل به ۴۲ میلیارد دلار رسید.

اخیرا بر اساس گزارش سالانه شرکت تحقیقات بازار جهانی یورومانیتور اینترنشنال (Euromonitor International) که به بررسی شهرهای جهان بر اساس معیارهایی از جمله گردشگری، پایداری، عملکرد اقتصادی، سلامت و ایمنی می‌پردازد، استانبول از نظر تعداد ورودی‌های بین‌المللی در سال ۲۰۲۳ در صدر فهرست قرار گرفت.

همچنین بر اساس جدیدترین آمارهای رسمی که چندی پیش از گردشگری ترکیه منتتشر شده است، شمار گردشگران خارجی که در فاصله ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۲۳ به این کشور سفر کرده‌اند در مقایسه با همین بازه زمانی در سال ۲۰۲۲ با حدود ۹ درصد افزایش همراه بوده است.

چندی پیش همچنین اعلام شد ورود گردشگران خارجی به ترکیه از ژانویه تا نوامبر با ۱۰.۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۴۶.۷ میلیون نفر رسید. حدود ۲۳.۶ میلیون گردشگر از کشورهای اروپایی در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۳ از ترکیه بازدید کردند که ۸.۶ درصد افزایش داشت.

گردشگری منبع مهمی از درآمد برای ترکیه است و دولت برای مهارِ کسری بودجه خود حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده است.

بازگشت کامل صنعت گردشگری در سال گذشته، پس از شیوع بیماری همه‌گیر کرونا باعث شد که تعداد گردشگران به رکورد نزدیک شود و درآمدهای بالایی را به همراه داشته باشد و دولت را بر آن داشت تا برآوردهای سالانه خود را افزایش دهد.

دولت ترکیه پیش از این پیش‌بینی کرده بود، در سال جاری شمار گردشگران ورودی به ترکیه به ۶۰ میلیون نفر برسد و همچنین برآورد شده است این رقم در سال ۲۰۲۸ به ۹۰ میلیون برسد.

گردشگری حدود ۱۰ درصد به تولید ناخالص داخلی ترکیه (GDP) کمک می‌کند. علاوه‌بر این، حدود ۱.۷ میلیون نفر در بخش خدمات اقامتی و غذایی مشغول کار بوده‌اند که حدود ۵ درصد از کل اشتغال این کشور را تشکیل می‌دهد.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

اطلاعاتی درباره سفر به رم، ایتالیا

ایتالیا

مکان های دیدنی در فلورانس، ایتالیا

ایتالیا

راهنمای سفر فلورانس ایتالیا

شیراز

بهترین هتل های شیراز