دره ربط بهشتی در دوردستهای سیلوانا

دره ربط  راژان در شهر سیلوانا در اطراف شهر ارومیه قرار دارد. فاصله از مرکز شهر تقریبا ۵۰ دقیقه می شود. نزدبومی ها به دره آب بند ها مشهوراست  .

 دره ربط  راژان در شهر سیلوانا در اطراف شهر ارومیه قرار دارد. فاصله از مرکز شهر تقریبا ۵۰ دقیقه می شود. نزدبومی ها به دره آب بند ها مشهوراست  .

با ماشین تا شروع دره می شود رفت .فاصله تا آب بند ها پیاده  ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است.همان اوایل دره می شود با خانواده نشست بعد که قسمت های سخت دره شروع می شود هم زیبایی خاص دارد که البته  باید کوهنورد حرفه ای باشید. شیب زیاد این دره را در نظر بگیرید. حتما باید راه بلد با شما باشد.

روستای راژان، روستایی بسیار مرتفع از توابع سیلوانا است که حدود نیم ساعت با ارومیه فاصله دارد. دشتهای سرسبز  و کوه های سفید پوش، چشم اندازی زیبا را برای بهارِ سردِ آن ترسیم می نماید؛ مناظر این خِطه سرسبز در   تابستانها بسیار دیدنی است. راژان بزرگترین روستای مرگور است و مرکز خدماتی – تفریحی ستاره سیلوانا در نزدیکی آن واقع شده است.

ایجاد سد شهر بند در منطقه باعث شد تا روستاهای مسیرِ آن از سکنه خالی شوند و در روستای های مرگور ساکن شوند، از این حیث، جمعیت منطقه مرگور بیشتر از سایر مناطق است.

تابستانها مناظر اطراف بسیار دیدنی است و هوا بسیارخنک است به نظر تابستانها فصل مناسبتری برای بازدید از این منطقه است. از دیدنیهای نزدیک راژان علاوه بر طبیعت فوق العاده خود روستا پیست اسکی خوشاکو، سد شهرچای، سایت پاراگلایدر را می‌توان نام برد.

روستای راژان از تسهیلاتی نظیرِ دفتر پست بانک، مخابرات، تالار پذیرایی مراسم و جشن ها، کتابخانه عمومی مجهز به اینترنت رایگان و سالن مطالعه،

دفاتر پیشخوان، خدمات اینترنتی، کافی نت، تعداد زیادی فروشگاه، مدارس ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان، نانوایی (نان لواش، سنگک، نان روغنی، بربری)،

اداره ثبت احوال، اداره آموزش و پرورش، پمپ بنزین، بازار، و ساختمان بهداشت روستایی برخوردار است و پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به شهرک را دارد.

اهالی راژان کشاورز و دامدارند. قرار گرفتن در دامنه کوه سبب گردیده است تا گردشگران و کوهنوردان زیادی طیِ فصول بهار و تابستان جذب این منطقه تفریحی شوند و لحظاتی فرح بخش را در دره ربط سپری نمایند.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

گردشگری

پیشنهادهایی برای افزایش سهم گردشگری ایران

اخبار

تعطیلی سراسری موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی در تاسوعا و عاشورا

گردشگری دنیا

مهمانان باستانی یک هتل در انگلستان

ترکیه

سهم سریال های ترکی در گردشگری ترکیه