در شهر بورسا، ترکیه از کجاها دیدن کنیم

بورسا شهری در منطقه مرمره ترکیه است. این شهر اولین پایتخت امپراتوری عثمانی با زیبایی های تاریخی و طبیعی یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری ترکیه است.

مقبره سبز (Yeşil Türbe)

مقبره سبز یکی از مهمترین بناهای تاریخی بورسا است. این آرامگاه که توسط چلبی محمد در سال ۱۴۲۱ ساخته شده است، با زیبایی بی نظیر کاشی هایش خودنمایی می کند. این آرامگاه در مرکز شهر بورسا، بین مسجد اولو و مسجد سبز قرار دارد.

کوزاهان (Kozahan)

کوزاهان بازاری در بورسا با اهمیت تاریخی و فرهنگی است. کوزاهان در مرکز شهر بورسا، بین مسجد اولو و مسجد اورهان قرار دارد. بازار دو طبقه است و جلوی حجره های آن رواقی است. حیاط اندرونی کوزاهان را مسجدی با شش فواره احاطه کرده است. این مسجد نمونه ای زیبا از معماری عثمانی است.

چشمه های آب گرم و غارهای اویلات (Oylat Kaplıcaları ve Mağaraları)

چشمه ها و غارهای حرارتی اویلات، واقع در منطقه اینگول بورسا، مقصدی است که با زیبایی طبیعی و آب های شفابخش خود برجسته است. چشمه های آب گرم اویلات سابقه ای تقریباً ۲۰۰۰ ساله دارد. این چشمه ها دارای منابع آب حرارتی هستند که به سطح می آیند. آب چشمه های حرارتی در دمای ۷۴ درجه و دارای مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، سدیم، پتاسیم، بی کربنات و فلوراید هستند.

دریاچه ایزنیک (İznik Gölü)

دریاچه ایزنیک یک دریاچه آب شیرین است که در منطقه مرمره، بین استان های بورسا و کوجایلی واقع شده است. مساحت دریاچه ۲۹۵ کیلومتر مربع است. دریاچه ایزنیک یک سکونتگاه مهم در طول تاریخ بوده است. در اطراف دریاچه، خرابه های تاریخی از تمدن های مختلف مانند هیتی ها، فریگی ها، لیدی ها، ایرانی ها، رومی ها، بیزانسی ها و عثمانی ها وجود دارد.

موزه شهر بورسا (Bursa Kent Müzesi)

موزه شهر بورسا موزه‌ای است که از سال ۲۰۰۴ در مرکز شهر بورسا در میدان مجسمه‌سازی افتتاح شده است و تغییرات و دگرگونی‌هایی را که بورسا طی ۷۰۰۰ سال متحمل شده است به نمایش می‌گذارد. این موزه توسط شهرداری متروپولیتن بورسا تأسیس شده است. ساختمان موزه، دادگاه قدیمی است که در قرن نوزدهم ساخته شده است.

باغ وحش بورسا (Bursa Hayvanat Bahçesi)

باغ وحش بورسا یک باغ وحش واقع در منطقه سوغانلی بورسا است که در مساحتی به وسعت ۲۰۶۶۰۰ متر مربع ساخته شده است. در سال ۱۹۹۸ به بهره برداری رسید. این باغ وحش تقریباً ۳۰۰۰ حیوان از بیش از ۴۰۰ گونه دارد. حیوانات در مناطقی زندگی می کنند که مطابق با زندگی طبیعی آنها طراحی شده است.

مسجد جامع (Ulu Cami)

مسجد اولو یکی از مهمترین بناهای تاریخی بورسا است. این مسجد که توسط ییلدیریم بایزید بین سال های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ ساخته شده است، یکی از زیباترین نمونه های معماری عثمانی است. مسجد اولو در مرکز شهر بورسا و در خیابان آتاتورک واقع شده است. این مسجد یک بنای مستطیل شکل به ابعاد ۵۵×۶۹ متر است. کل مساحت داخلی ۳۱۶۵ متر مربع است.

پل ایرگاندی (Irgandı Köprüsü)

پل ایرگاندی یک پل تاریخی است که بر فراز گوکدره در مرکز بورسا قرار دارد. این بنا در سال ۱۴۴۲ توسط حاجی مصلح الدین پسر ایرگاندیلی علی ساخته شد. طول پل ۱۶۰ متر و عرض آن ۱۰ متر است. در طاق های پل از آجر و سنگ استفاده شده است. پل با روکش چوبی پوشانده شده است.

بازار سرپوشیده تاریخی (Tarihi Kapalı Çarşı)

بازار بزرگ تاریخی یک بازار قرن چهاردهمی است که در مرکز بورسا واقع شده است. این بنا توسط اورهان قاضی در سال ۱۳۲۶ ساخته شد. بازار بزرگ یکی از قدیمی ترین و مهم ترین مراکز خرید بورسا است. در این بازار مغازه ها و غرفه های مختلفی وجود دارد. در این مغازه ها پارچه های ابریشمی، فرش، قالیچه، سوغاتی، صنایع دستی سنتی ترکیه و بسیاری دیگر می فروشند.

پارک ملی اولوداغ (Uludağ Milli Parkı)

پارک ملی اولوداغ در سال ۱۹۶۱ در مساحتی به وسعت ۱۳۰۲۴ هکتار در جنوب و جنوب شرقی استان بورسا به عنوان پارک ملی اعلام و تحت حفاظت قرار گرفت. حمل و نقل به پارک ملی را می توان از طریق جاده و تله کابین انجام داد. اولوداغ بلندترین کوه در منطقه مرمره است. ارتفاع آن از سطح دریا ۲۵۴۳ متر است. اولوداغ با زیبایی های طبیعی و ورزش های اسکی خود متمایز است.

برج ساعت توپخانه (Tophane Saat Külesi)

برج ساعت توپخانه یک برج ساعت است که در میدان توپخانه، در مرکز بورسا، پشت مقبره های عثمان قاضی و اورهان قاضی واقع شده است. برج ساعت در سال ۱۹۰۵ توسط سلطان دوم ساخته شد. این بنا به افتخار بیست و نهمین سالگرد به سلطنت رسیدن عبدالحمید ساخته شده است. این برج که دارای پلان مربع و شش طبقه است ۳۳ متر ارتفاع دارد.

قلعه بورسا (Bursa Kalesi)

قلعه بورسا یک قلعه تاریخی است که در مرکز شهر بورسا، بین مسجد اولو و مسجد اورهان قرار دارد. امروزه طول کل دیوارها ۲ کیلومتر است. دو سنگر بین چاکرهمام و توپهان وجود دارد که یکی مدور و دیگری چهار گوش است. ساخت قلعه بورسا به قرن اول قبل از میلاد برمی گردد. اولین بار توسط بیتینی ها ساخته شد. سپس در دوره روم، بیزانس و عثمانی به طور فعال مورد استفاده و بازسازی قرار گرفت.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

اطلاعاتی درباره سفر به رم، ایتالیا

ایتالیا

مکان های دیدنی در فلورانس، ایتالیا

ایتالیا

راهنمای سفر فلورانس ایتالیا

شیراز

بهترین هتل های شیراز