روستای خور: مسیری به دل طبیعت و تاریخ

روستای خور، یکی از جواهرهای طبیعی مناطق مرتفع البرز مرکزی در شمال غرب تهران است. این منطقه با طبیعت فراوان و جاذبه‌های دیدنی چون آبشار خور، امامزاده‌ها، برج و باروی قلعه، و چنارهای باستانی، گردشگران را به خود جلب می‌کند. در این مقاله، به معرفی جاذبه‌های گردشگری، تاریخچه و فرهنگ روستای خور، پرداخته خواهد شد.


روستای خور
روستای خور

تاریخچه و فرهنگ:

روستای خور دارای تاریخی بیش از ۲۰۰۰ ساله است و از روستاهای قدیمی شهرستان ساوجبلاغ به شمار می‌آید. این روستا با پیشرفت و توسعه، به شهرکی زیبا تبدیل شده است. گردشگران علاوه بر لذت بردن از طبیعت، می‌توانند از پیشینه تاریخی آن نیز بهره‌مند شوند.

جاذبه‌های گردشگری:

  • آبشار خور: یکی از برجسته‌ترین جاذبه‌های طبیعی روستا، آبشار خور با ارتفاع ۵۰ متر، مناظری زیبا و پنداشتنی ارائه می‌دهد. در فصل سرما، یخ‌زدایی آب این آبشار به تجربه‌ای جذاب تبدیل می‌شود.
  • امامزاده‌ها و بناهای تاریخی: امامزاده سلیمان (ع)، تپه ها و دره دو چنار، امامزاده برچشمه یا زبیده خاتون، برج و باروی قلعه خور از جمله جاذبه‌های تاریخی و مذهبی منطقه هستند که باستان‌شناسان و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ جذب می‌شوند.
  • پیست اسکی: با بزرگترین پیست اسکی ایران در نزدیکی روستا، علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی می‌توانند از تجربه اسکی در این منطقه لذت ببرند.

مسیر گردش:

برای رسیدن به روستای خور، مسیری از شهر تهران به سمت جاده چالوس طی کنید. پس از ۱۷ کیلومتر از شهر کرج، از جاده انحرافی خور به سمت روستا پیش بگیرید. مسافت کمی پس از این انحراف، با راهنمایی نشانه‌ها و توجه به راهنمایی‌های این مقاله، به راحتی به روستا دست پیدا خواهید کرد.

برچسب ها: روستای خور

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

روسیه

بزرگترین موزه مجموعه نقاشی جهان، موزه ارمیتاژ

روسیه

 کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

روسیه

همه چیز درباره کشور زیبای روسیه