ساماندهی موزه کبریت ممتاز

پروژه ساماندهی موزه کبریت ممتاز در حال اجراست.

به گزارش ردبلیط؛ معاون میراث فرهنگی استان ‌آذربایجان‌شرقی از عقد قرارداد و تحویل موقت پروژه سامان‌دهی موزه کبریت‌سازی ممتاز شهرستان تبریز خبر داد.

«وحید نواداد» ضمن اشاره به هدف موزه کبریت‌سازی ممتاز شهرستان تبریز در حفظ یک سری از اشیاء، تصاویر، اسناد، کبریت و ماشین‌آلات قدیمی مرتبط با صنعت تولید کبریت در داخل کارخانه گفت: موزه کبریت ممتاز، نخستین موزه کبریت کشور، اولین موزه صنعتی استان آذربایجان‌شرقی و چهارمین موزه خصوصی در تبریز است که این موزه در مساحتی بالغ بر ۵۰۰ متر مربع در ضلع شرقی کارخانه واقع شده است. این موزه متشکل از دو سالن مجزا با دو سبک متفاوت احداث شده است. سالن اصلی با تم تقریبا سنتی و چوبی و سالن دوم کمی مدرن و نوگرایانه طراحی شده‌اند.

معاون میراث فرهنگی استان آذربایجان‌شرقی افزود: قرارداد سامان‌دهی اولین موزه کبریت کشور در ۶ شهریور ۱۴۰۲ منعقد و امروز به مرحله تحویل موقت رسید. همچنین طی سامان‌دهی این موزه، بخش‌هایی همچون سرویس‌های بهداشتی، شیرآلات و لوله‌کشی‌ها و سقف کاذب با زیرسازی جدید مورد سامان‌دهی قرار گرفتند.

همچنین او در خصوص اهمیت موزه کبریت ممتاز آذربایجان‌شرقی گفت: حدود ۱۵۰ قطعه عکس مرتبط با افتتاح خط تولید کارخانه، عکس‌های تاریخی بازدید سران وقت و تصاویر مرتبط با مراحل ساخت کبریت در ایام قدیم، اسناد و دفاتر حسابرسی صدسال گذشته، چندین ویترین کلکسیون کبریت جهان و ایران، گاوصندوق و ماشین‌آلات صنعتی مرتبط با صنعت کبریت سازی در این موزه نگهداری می‌شود که با توجه به اهمیت بسیاربالای بهره‌برداری از میراث فرهنگی معاصر، لازم است در جهت معرفی هرچه بهتر تاریخ معاصر این مرز و بوم اقدامات خلاقانه‌ای صورت گیرد.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

روسیه

بزرگترین موزه مجموعه نقاشی جهان، موزه ارمیتاژ

روسیه

 کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

روسیه

همه چیز درباره کشور زیبای روسیه