سوغاتی های وان چیست؟

وان شهری دیدنی در ترکیه است که جاذبه‌های گردشگری متنوعی دارد. سالانه افزاد زیادی از ایران به این شهر سفر می‌کنند تا از جاهای دیدنی آن دیدن کنند. اگر می‌خواهید به شهر وان سفر کنید، در ادامه با ما همراه باشید تا با سوغاتی‌های این شهر را آشنا شوید.

سوغاتی‌های که حتما باید با سفر به وان بخرید

هرکدام از شهرهای ترکیه هم مانند شهرهای ایران سوغات خاص خودش را دارد. پیشنهاد می‌کنیم که اگر در تور وان زمینی یا هوایی شرکت کردید، حتما سوغاتی‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم را بخرید.

چای ترک

یکی از معروف‌ترین سوغاتی‌هایی که می‌توانید در وان بخرید، چای است. البته این چای‌ها با نوشیدنی‌های ما در ایران تفاوت زیادی دارد. اگر به این شهر سفر کردید، می‌توانید این نوشیدنی را خریده و برای نزدیکانتان بیاورید. البته بهتر است استکان و ظروف مخصوص چای را هم بخرید.

این ظروف شکلی کلاسیک و قدیمی دارند که معماری و سنت‌های ترکیه را نشان می‌دهند. اگر اهل نوشیدن چای باشید، حتما بعداز هربار گردش در شهر زیبای وان، دنبال یک لیوان چای هستید که خستگی را از تنتان بیرون کند. حتما به بازارهای سنتی این شهر رفته و چای ترک اصیل را خریداری کنید.

راحت‌الحلقوم

یکی‌دیگر از خوراکی‌های خوشمزه و البته پرطرفدار شهر وان، راحت‌الحلقوم‌های محلی آن است. این شیرینی‌ها شباهت زیادی به مسقتی دارد. راحت‌الحلقوم به رنگ و شکل‌های مختلفی طبخ می‌شود که می‌توانید هرکدام از آن‌ها را که دوست داشتید، بخرید. پیشنهاد می‌کنیم چند طعم مختلف از این خوراکی را خریده و با خود به ایران بیاورید و به دوستانتان بدهید. داخل بعضی از راحت‌الحلقوم‌ها مغز بادام، پسته یا گردو قرار دارد تا خاصیت و طعم آن را منحصربه‌فردتر کند. این خوراکی فقط در همه شهرهای ترکیه پیدا می‌شود. 

 اگر در طول سفر فراموش کردید که این شیرینی را بخرید، اصلا نگران نباشید، چون در مسیر برگشت، فرودگاه و ترمینال‌ها هم می‌توانید آن را خریداری کنید.

ظروف سرامیکی

یکی‌دیگر از سوغاتی‌های محبوب شهر وان، ظروف سرامیکی ساخته شده در آن است. شاید با خودتان بگویید، خب این ظروف که در ایران هم وجود دارد، چرا در ترکیه آن‌ها را بخریم؟ اولین چیزی که باید درباره این اشیا بدانید، این است که ظروف سرامیکی ساخته شده در شهرهای ترکیه با آن‌هایی که در ایران می‌بینید، تفاوت زیادی دارد.

اهالی شهر وان از قدیم‌الایام تا امروز این اجناس را تولید می‌کرده‌اند و این حرفه را به فرزندانشان هم داده‌اند. نقش‌ونگارهایی که روی ظروف سفالی و سرامیکی ترکیه می‌بینید بیان‌گر فرهنگ و تمدن این کشور است. کاسه‌، بشقاب، زیرسیگاری، گلدان و… جز پرطرفدارترین ظروف سرامیکی است که در شهر وان به‌فروش می‌رسد. ممکن است نگران حمل‌ونقل این ظروف باشید، اما باید بدانید که به‌راحتی و بدون نگرانی می‌توانید آن‌ها را با خود به ایران آورده و به دوستانتان هدیه دهید.

آلات موسیقی سنتی

اگر اهل موسیقی و سازهای اصیل هستید، پیشنهاد می‌کنیم که با شرکت در تور وان زمینی حتما به بازارهای موسیقی این شهر رفته و سازهای سنتی را بخرید. طبل‌های کوچکی که در فروشگاه‌های این شهر می‌بینید، جز پرطرفدارترین سازهایی هستند که در این شهر به فروش می‌رسند. اگر دوستی دارید که اهل موسیقی است، حتما با دیدن یک ساز اصیل و سنتی بسیار خوشحال می‌شود پس به فکر دوستتان هم باشید.

قهوه ترک

قهوه در سرتاسر جهان یکی از بهترین نوشیدنی‌ها محسوب می‌شود. قهوه ترک کلا با بقیه قهوه‌های دنیا متفاوت بوده و طرفداران زیادی دارد. در طول گشت‌وگذار در شهرهای ترکیه، حتما هوس می‌کنید که یک لیوان قهوه بنوشید. اگر از این نوشیدنی خوشتان آمد، حتما مقداری از پودر آن را خریده و با خود به خانه بیاورید. البته طرز تهیه قهوه‌های ترک با نمونه‌های معمولی تفاوت دارد. بهتر است هنگام خرید، فنجان و کتری مخصوص آن را بخرید تا بتوانید طعم اصلی این خوراکی خوشمزه را بچشید.

چشم‌نظر

یکی‌دیگر از وسایل تزئینی که می‌توانید هنگام سفر به وان بخرید، علامت چشم نظر است. این سنگ آبی در ایران هم پیدا می‌شود، اما آن را می‌توانید در بازارهای وان با طراحی‌های مختلفی خریداری کنید. فرهنگ چشم‌نظر به دوران روم و یونان باستان بازمی‌گردد. اهالی ترکیه در آن زمان معتقد بودند با استفاده از این سنگ‌ها می‌توانند از شر حسودها در امان بمانند. این سوغات را می‌توانید با شکل‌های مختلفی مانند انگشتر، گردنبند، آویز و… خریداری کنید.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

روسیه

بزرگترین موزه مجموعه نقاشی جهان، موزه ارمیتاژ

روسیه

 کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

روسیه

همه چیز درباره کشور زیبای روسیه