شهرهایی با غنی ترین میراث فرهنگی در جهان

هر سفر نماد آغاز یک داستان است. به ما اجازه می دهد تا ردپای گذشته را دنبال کنیم و خاطرات فراموش نشدنی را برایمان رقم بزند. تورهای فرهنگی؛ این فرصت عالی برای کشف تاریخ، هنر، معماری و عناصر فرهنگی، کسب دانش جدید و تجربه فرهنگ های مختلف است. 

در این مقاله قصد داریم مکان هایی را که تمدن ها در آن متولد شده اند و در تاریخ اثری از خود بر جای گذاشته اند را برای کسانی که می خواهند یک سفر فرهنگی انجام دهند، بررسی کنیم. 

۱. کیوتو، ژاپن

آیا برای کشف قلب ژاپن آماده اید؟ تاریخ کیوتو با انتقال پایتخت امپراتوری ژاپن از نارا به کیوتو بین سال های ۷۹۴ تا ۱۱۸۵ آغاز می شود. این دوره را عصر طلایی فرهنگ ژاپنی می نامند. به لطف این دوره، زمانی که تحولات چشمگیری در ادبیات، معماری و هنر در ژاپن رخ داد، کیوتو هنوز در میان شهرهایی با فرهنگ غنی در جهان است.

کیوتو برخلاف توکیو و اوزاکا میزبان فرهنگ سنتی ژاپنی است. کیوتو شهری است که میزبان معابد، باغ ها و ساختمان های قدیمی بسیاری است که فرهنگ و معماری سنتی ژاپن و همچنین ترکیبی از فرهنگ قدیمی و جدید را در خود جای داده است.

این شهر که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، با معابد، بناهای تاریخی و زیارتگاه های بودایی خود، جزو اولین مکان هایی است که دوستداران فرهنگ باید از آن دیدن کنند.

محله‌هایی مانند هیگاشیاما و گیون که می‌توانید به گذشته سفر کنید، با کوچه‌های سنگی باریک، خانه‌های چوبی و مغازه‌های سنتی، آثار گذشته را تا به امروز حمل می‌کنند. منطقه گیون میزبان فرهنگ سنتی ژاپن است و یکی از آدرس های ضروری دنیای سرگرمی ژاپنی است. 

در گیون، گیشاها و مایکوها که به خاطر کیمونوهای سنتی خود معروف هستند، هنرهای باستانی رقص و موسیقی را حفظ می کنند و فضایی منحصر به فرد برای منطقه ایجاد می کنند. همچنین می توانید لباس های سنتی ژاپنی را تجربه کنید و در خیابان های تاریخی قدم بزنید. زمانی که در گیون هستید، می توانید غذاهای ژاپنی را در رستوران های سنتی امتحان کنید.

۲. مکزیکو سیتی، مکزیک

مکزیکوسیتی به عنوان یک شهر رنگارنگ، پر جنب و جوش و از نظر فرهنگی غنی در آمریکای لاتین متمایز است که به خاطر ثروت های فرهنگی و تاریخی خود مشهور است. این شهر جذاب نه تنها آثار زندگی مدرن بلکه هزاران سال تاریخ را نیز در خود دارد.

 این شهر که توسط یونسکو محافظت می‌شود، با کلیساهای باروک، خانه‌های تاریخی و گالری‌های هنری، یک جشن بصری را به بازدیدکنندگانش ارائه می‌کند.

مکزیک علاوه بر سواحل باشکوه و فرصت‌های گردشگری توسعه‌یافته، هر ساله با هزاران سال تاریخ و ثروت فرهنگی پذیرای میلیون‌ها بازدیدکننده است. شهری که میزبان بسیاری از تمدن های اسرارآمیز مانند آزتک ها، مایاها، اولمک ها، زاپوتک ها و تولتک ها بود، توسط برخی نویسندگان «مکزیکو سیتی، پایتخت قرن بیست و یکم» نیز نامیده می شود.

مکزیکو سیتی یکی از شهرهایی است که غنی ترین فرهنگ در جهان را دارد، با گذشته رنگارنگ، تعامل تمدن های مختلف و زیبایی های طبیعی، هر ساله میزبان هزاران نفر به عنوان شهر رویایی دوستداران فرهنگ است. 

۳. رم، ایتالیا

رم که میزبان یکی از چشمگیرترین تمدن های باستانی در جهان بود، به عنوان پایتخت امپراتوری روم نیز نقش مهمی در تاریخ ایفا می کند. شهری که تاریخ را شکل می دهد و تمام آثار قرون وسطی، باروک و رنسانس را در خود دارد، با فواره ها، خیابان ها، کلیساها و بناهای تاریخی در همه جا خیره کننده است.

 از جمله ساختمان های اصلی که می توانید تاریخ روم را مشاهده کنید: کولوسئوم، فروم رومی، واتیکان، پله های اسپانیایی و فواره تروی است. این آثار باشکوه فرهنگ غنی رم را از هر دو دوره باستان و قرون وسطی نشان می دهد. 

می توان گفت که رم بسیار بیشتر از یک موزه در فضای باز است. این شهر که مرکز عظیم هنر، ایمان و تاریخ است، ویژگی‌های روم باستان را نیز در خود جای داده است. آثار زیادی در این شهر از جمله فواره ها و کلیساهای دوره باروک وجود دارد که ظاهر کنونی شهر را کامل می کند. در سفر به رم، می توانید نقاشی های ۵۰۰ ساله، زیباترین نقاشی های دیواری جهان را نیز ببینید.

هنگام بازدید از رم، ساختمان های باستانی خیره کننده و چشمگیر را مشاهده خواهید کرد. پانتئون، کولوسئوم و فروم رومی بناهایی از گذشته هستند که توسط رومی ها با استفاده از نوعی سیمان ساخته شده اند. اگر چه سیمان مورد استفاده سیمان کلاسیک امروزی نیست، اما آثار تا به امروز وجود دارند.

می توان گفت که رم بهشتی برای دوستداران تاریخ، هنر و فرهنگ است. می توانید در خیابان های رم تاریخی پرسه بزنید و مکان هایی را که با تاریخ در هم تنیده شده اند را کشف کنید. حتماً باید از این شهر دیدن کنید، جایی که احساس می کنید در حال سفری در زمان هستید و در هر گوشه و کنارش ردپای دوران کهنسالی را با مکان های تاریخی اش به همراه دارد.

۴. استانبول، ترکیه

استانبول در طول تاریخ خود به عنوان یکی از شهرهای مهم فرهنگی به نظر می رسد که به عنوان پایتخت امپراطوری های شکل دهنده تاریخ مانند روم، بیزانس و عثمانی بوده است. این شهر باشکوه که دو طرف تنگه بسفر را به هم متصل می کند، موقعیت منحصر به فردی دارد زیرا میزبان هر دو قاره اروپا و آسیا است. این واقعیت که میزبان هزاران سال تاریخ، فرهنگ و تمدن است و شاهد جنگ ها و نقاط عطف تاریخ بوده است، این شهر را منحصر به فرد کرده است.

ایاصوفیه، کاخ توپکاپی، مسجد سلطان احمد، آب انبار باسیلیکا و سایر بناهای تاریخی واقع در میدان سلطان احمد و اطراف آن در شبه جزیره تاریخی به عنوان “مناطق تاریخی استانبول” توسط یونسکو پذیرفته شده و در فهرست میراث جهانی قرار گرفتند.

تعداد کمی از شهرهای جهان می توانند به بازدیدکنندگان خود این همه تاریخ و فرهنگ را حس کنند. استانبول که تقریباً شبیه یک موزه در فضای باز است، در هر خیابان و بنای آثاری از هزاران سال تاریخ و فرهنگ را در خود جای داده است.

۵. ورشو، لهستان

ورشو که با تاریخ، معماری و هنر خود نامی برای خود دست و پا کرده است، با وجود دوره های دشواری که در طول تاریخ تجربه کرده است، همچنان غنای فرهنگی خود را با شکوه تمام حفظ می کند. این منطقه که در جنگ جهانی دوم به شدت آسیب دید، با ساختمان‌های رنگارنگ، خیابان‌های سنگی باریک و میدان‌هایی که پس از جنگ بازسازی شدند، مقصدی محبوب برای دوستداران تاریخ است.

این منطقه با ساختمان های رنگارنگ، خیابان های باریک و میدان های خود، فضای قرون وسطی را منعکس می کند. کاخ سلطنتی یکی از تاریخی ترین بناهای شهر است و تاریخ غنی لهستان را منعکس می کند. این موزه هر ساله میزبان هزاران بازدید کننده است.

موزه قیام، که داستان قیام ورشو در جنگ جهانی دوم را روایت می‌کند، شامل نمایشگاه‌های زنده است که به تفصیل مقاومت و آزادی شهر را توضیح می‌دهد و در عین حال باعث می‌شود بازدیدکنندگانش شرایط آن دوره را احساس کنند.


می توان گفت فردریک شوپن آهنگساز معروف در شکل گیری میراث فرهنگی ورشو تاثیرگذار بود. در حالی که موزه ها، بناهای تاریخی و رویدادهایی در شهر وجود دارد که به شوپن اختصاص داده شده است، می توانید این شانس را داشته باشید که در کنسرت هایی که هر تابستان در پارک لازینکی برگزار می شود، به آثار شوپن گوش دهید. حتما باید از این شهر دیدن کنید که تاریخچه ای غنی در هنر و فرهنگ دارد.

۶. آتن، یونان

آتن به عنوان شهری جذاب ظاهر می شود که آثار تمدن های بسیاری را در طول تاریخ خود در خود دارد و ترکیبی از دنیای باستان و مدرن است. در حالی که آتن یک موزه در فضای باز برای دوستداران فرهنگ است، این فرصت را به بازدیدکنندگان خود می دهد تا به گذشته سفر کنند.

آتن که به عنوان مهد تمدن یونان باستان شناخته می شود، توسط تپه آکروپولیس و معبد پارتنون احاطه شده است و یکی از بهترین نمونه های معماری یونان باستان است. معبد پارتنون به آتنا اختصاص دارد و یکی از مهم ترین مراکز جهان باستان به شمار می رود و در فهرست میراث فرهنگی جهان قرار دارد. این معبد به بهترین نحو مهارت‌های مهندسی و صنعتگری دوره باستان را نشان می‌دهد.

موزه ملی باستان شناسی آتن مجموعه ای غنی از تمدن های یونان باستان، رومی و میسنی را در خود جای داده است. این موزه میزبان برنز، سرامیک، مجسمه‌ها و دیگر آثار باستان‌شناسی است که به بازدیدکنندگان این فرصت را می‌دهد تا به اعماق دنیای یونان باستان سفر کنند.

در حالی که آتن مدرن به دلیل موسیقی سنتی یونانی، رقص و غذای خود شناخته شده است، منطقه تاریخی پلاکا به دلیل خیابان های باریک، میخانه ها و موسیقی سنتی اش معروف است. آتن با آمیختن فرهنگ باستانی و مدرن تجربه ای منحصر به فرد را به بازدیدکنندگان ارائه می دهد.

در آتن، شهری منحصر به فرد که میراث دنیای باستان را با زندگی مدرن ترکیب می کند، می توانید در هر گوشه با ردپایی از گذشته روبرو شوید و همچنین ردپای فرهنگ و زندگی معاصر را دنبال کنید. این شهر فرهنگی، غرق در تاریخ، سالانه میزبان هزاران گردشگر است.

۷. قاهره، مصر

قاهره به عنوان پایتخت مصر باستان وارد صحنه تاریخ می شود. اهرام مصر، یکی از هفت عجایب باستانی جهان باستان، در فلات جیزه واقع شده است. هرم بزرگ به آرامگاه خوفو نیز معروف است. خیابان های قدیمی قاهره حاوی آثار منحصر به فرد معماری اسلامی و بناهای تاریخی دوره عثمانی است.

قاهره به عنوان خانه معروف ترین سازه های باستانی در جهان شناخته می شود. اهرام جیزه، ابوالهول، اهرام خئوپس، خفره و میسیرینوس نبوغ معماری و دانش ریاضی مصر باستان را نشان می دهد. 

موزه مصر که در قاهره قرار دارد، میزبان مجموعه ای در سطح جهانی از مومیایی ها، کتیبه های باستانی، جواهرات و سایر گنجینه های باستان شناسی است که به بازدیدکنندگان فرصت کشف غنا و رمز و راز مصر باستان را می دهد. این موزه با میزبانی از گنجینه های فرعون توت عنخ آمون متمایز است.

قاهره؛ این شهر با مساجد، مدارس، حمام ها و فواره های معروف خود در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای اسلامی جهان قرار دارد. علاوه بر این، قاهره که در شبکه شهرهای خلاق یونسکو در زمینه صنایع دستی و هنرهای عامیانه گنجانده شده است، نشان می دهد که صنایع خلاق به شیوه ای پایدار در حال توسعه هستند.

قاهره به عنوان شهر فرهنگی واقع در قلب مصر شناخته می شود و در طول تاریخ میزبان تمدن های بسیاری بوده است. این شهر جذاب که در حاشیه رودخانه نیل قرار دارد، هر ساله میزبان هزاران گردشگر است زیرا آثار مصر باستان و مدرن را در خود دارد.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

روسیه

بزرگترین موزه مجموعه نقاشی جهان، موزه ارمیتاژ

روسیه

 کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

روسیه

همه چیز درباره کشور زیبای روسیه