شهر زیبای ونیز در ایتالیا

ونیز شهری در ایتالیا است که در شمال شرقی ایالت واقع شده است. ونیز، به زبان ایتالیایی Venezia، بیشتر به خاطر زیبایی، کانال‌ها، معماری و هنرش شناخته می‌شود. این شهر کوچک که در وسط یک تالاب بنا شده است برای چندین قرن یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپایی بوده است و فرهنگ و سبک زندگی فوق العاده منحصر به فردی را به وجود آورده است.

ونیز که اغلب به نام Serenissima نامیده می شود، پس از حکومت موفقی که بر شهر حکومت می کرد، برای قرن ها شهر مورد علاقه هنرمندان و مخترعان بوده است. بسیاری از عادات، کلمات و چیزهایی که در حال حاضر بخشی از زندگی روزمره ما هستند در این شهر کوچک اما بسیار مهم متولد شده اند.

یک افسانه تاریخ تولد ونیز را به سال ۴۲۱ قبل از میلاد برمی‌گرداند، به طور دقیق‌تر، به ۲۵ مارس ۴۲۱. با این حال، رشد شهر تنها در سال ۸۱۲ پس از تلاش ناموفق کارلومان برای تسخیر تالاب ونیزی آغاز شد به عبارت دیگر قدمت ونیز بیش از ۱۲۰۰ سال است!

ونیز ایتالیا کجاست؟

ونیز در شمال شرقی ایتالیا و در وسط تالاب ونیزی در انتهای دریای آدریاتیک واقع شده است. ونیز که در ایتالیایی Venezia نامیده می شود، کاملاً توسط آب احاطه شده است و صدها کانال از آن عبور می کنند.

تاریخچه ونیز

ونیز اخیراً در سال ۱۹۶۶ بخشی از ایتالیا شد. از سال ۶۹۷ قبل از میلاد، در واقع ونیز به مدت ۱۱۰۰ سال یک جمهوری آزاد و مستقل بود. این امر جمهوری ونیزی را به طولانی‌ترین شکل حکومت در جهان تبدیل می‌کند.

پس از ۱۱۰۰ سال، استقلال ونیزی در سال ۱۷۹۷ پایان یافت: در مه ۱۷۹۷، جمهوری ونیزی تسلیم ارتش فرانسه شد. چندین حاکم کنترل ونیز را در ۷۰ سال پس از پایان جمهوری ونیز به دست گرفتند تا اینکه ونیز بخشی از دولت تازه تأسیس ایتالیا شد.

اولین سکونت گاه های ونیز در سال ۸۱۲ میلادی آغاز شد. از آن زمان، و تا پایان جمهوری ونیزی در سال ۱۷۹۷، ونیزی ها بیشتر آنچه را که امروزه در ونیز می توان دید، ساختند. حاکمان خارجی که پس از سقوط آن در سال ۱۷۹۷ ونیز را تصرف کردند، دو پل اصلی را ساختند که از کانال بزرگ (مهمترین کانال ونیز) و چند ساختمان عبور می کرد و بسیاری دیگر، به ویژه کلیساها را ویران کردند.

ونیز شهری است که بر روی جزایر کوچک ساخته شده و دیگر فضایی برای ساختمان های جدید ندارد. همچنین به همین دلیل است که برای پیروی از آخرین روندها و مدهای زمان خود، ساکنان ثروتمند دائماً نمای کاخ های خود را در کانال بزرگ بازسازی و تغییر می دادند!

در نتیجه، بسیاری از کاخ های معتبر در ونیز دارای سبک نسبتاً مدرنی هستند که قدمت آن فقط به ۲-۳ قرن پیش بازمی گردد. با این حال، چند منطقه وجود دارد که در نیمه دوم قرن بیستم، پس از پایان Serenissima، جمهوری ونیزی، ساخته شده‌اند.

برخی از این مناطق در ونیز «بایا» و «صفا» در ناحیه کاناریجیو و سانتا مارتا در ناحیه دورسودورو هستند. قدمت ایستگاه قطار و Piazzale Roma نیز مربوط به زمان‌های اخیر است. Giudecca و Sacca Fisola، دو جزیره که بخشی از ونیز هستند، همچنین میزبان چندین ساختمان ساخته شده در قرن بیستم هستند.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

اطلاعاتی درباره سفر به رم، ایتالیا

ایتالیا

مکان های دیدنی در فلورانس، ایتالیا

ایتالیا

راهنمای سفر فلورانس ایتالیا

شیراز

بهترین هتل های شیراز