عید نوروز به کجا سفر کنیم؟

این روزها یکی از پر تکرارترین سؤال‌ها این است که برای عید کجا بریم مسافرت؟ برای جواب دادن به این پرسش، در ادامه برخی از بهترین مقاصد گردشگری نوروز را معرفی خواهیم کرد.

عید نوروز فرصتی برای مسافرت به شهرهای متفاوت ایران چهار فصل است. جذابیت تمام شهرهای گوشه‌ و کنار ایران برای تجربه سفر داخلی رضایت‌ بخش بر همگان آشکار است. اما شهرهای گرمسیری انتخابی هوشمندانه برای سفری لذت‌ بخش در ابتدای فصل بهار هستند. در این مطلب به معرفی شهرهایی که می‌تواند مقصد سفر نوروزی شما باشند و همچنین جاذبه گردشگری آنها خواهیم پرداخت.

مقبره الشعرا تبریز

اگر کمی اهل شعر و ادبیات باشید و علاقه‌مند به شناخت شاعران و بزرگان شعر باشید، ممکن است نام مقبره الشعرا تبریز را شنیده باشید. مقبره الشعرا از ۸۰۰ سال پیش محل دفن بیش از ۴۰۰ شاعر، ادیب، عارف و رجال نامی است که در طول دوره‌های مختلف در این مکان دفن شده‌اند و اکنون این بنا یادبودی از این بزرگان است. شاعرانی چون اسدی طوسی، خاقانی شروانی و شهریار از جمله افراد مدفون در مقبره الشعرا هستند.

مقبره الشعرا تبریز محل دفن بیش از ۴۰۰ شاعر، ادیب، عارف و رجال نامی است

مقبره الشعرا همچنین، موزه‌ شعر و ادب آذربایجان محسوب می‌شود و شما در کنار بازدید از معماری تماشایی این یادبود زیبا، با شعرا و آثار آن‌ها بیشتر آشنا خواهید. در داخل مقبره، تنها قبر شهریار زبان پارسی؛ استاد محمدحسین بهجت تبریزی به چشم می‌خورد که آخرین شاعر نامی و بزرگ دفن شده در این مکان است.

این بنا در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

سرخاب نام کوی و محله‌ای تاریخی در شهر تبریز است که از دیرباز محل سکونت بزرگان و ادبا بوده است. در این محله اماکن، بناها، تکیه‌ها و مقابر معروفی چون ربع رشیدی، تکیه حیدر، بقعه عون بن علی، بقعه سید حمزه، صاحب الامر و سید ابراهیم یا حظیره بابا حسن، حظیره بابا مزید، صفوه الصفا و مقبره الشعرا به تقدس و معروفیت آن افزوده است.

مقبره الشعرا گورستان تاریخی محله سرخاب است که در گذشته با نام‌هایی چون حظیره الشعرا، حظیره القضاه و قبرستان سرخاب شناخته می‌شد. در منابع تاریخی، از مقبره الشعرا تا قبل از قرن هشتم نامی برده نشده است؛ چنانچه در کتاب لباب الالباب محمد عوفی که در سنه ۶۱۸ نوشته شده و در آن شرح حال شاعران قرن ششم را مانند خاقانی و ظهیر را که در مقبره الشعرا دفن شده‌اند، آورده و نامی از مقبره الشعرا برده است؛ اما کتاب نزهه القلوب حمدلله مستوفی که در سال ۷۴۰ هجری قمری تألیف شده، قدیمی‌ترین کتابی محسوب می‌شود که نام مقبره الشعرای سرخاب به صراحت در آن ذکر شده است.

مقبره الشعرا در طی زمان و بر اثر عوامل طبیعی چون سیل و زلزله تخریب شده است و آثاری از مقابر بزرگان باقی نمانده است

در واقع از قرن شش هجری قمری و بعد از آنکه شاعران معروف قرن ششم مانند خاقانی و ظهیر فاریابی در این مقبره دفن شده‌اند، در کتاب‌های تاریخ و تذکره به نام «مقبره الشعرا» برمی‌خوریم. در این قرن، تبریز مرکز حکومت اتابکان آذربایجان و پناهگاه شاعرانی شد که در جستجوی یک زندگی آرام و آسوده به دور از جنگ و نزاع بودند. خاقانی و ابوالعلا و فلکی از شروان و گنجه، ظهیر فاریابی و شاهپور نیشابوری از خراسان به تبریز آمدند و در این شهر ساکن شدند و پس از مرگ نیز در حظیره مخصوصی دفن شدند که از این حظیره در تاریخ و تذکره‌ها به‌عنوان مقبره الشعرا یاد کرده‌اند. شاعران دیگری نیز از عهد ایلخانیان تا ایلکانیان و دوره آق قویونلو در تبریز بودند یا از نقاط دیگر به تبریز آمده و در این شهر درگذشته‌اند که غالبا در همین حظیره و در جوار خاقانی مدفون هستند.


مسجد کبود تبریز

از برجسته‌ترین جاهای دیدنی تبریز، مسجد کبود در این شهر است. مسجد کبود تبریز با معماری بسیار زیبا و منحصربه‌فردش، متعلق به قرن نهم هجری قمری و باقی مانده از دوران پادشاهی قراقویونلوها است و در یکی از کهن‌ترین و تاریخی‌ترین محله‌های شهر تبریز قرار دارد.

گرچه تبریز پایتخت فرمانروایی قراقویونلوها بوده است، مسجد کبود تنها اثر تاریخی باقی مانده از این دوره تاریخی در تبریز به شمار می‌رود. این بنا را به دستور سلطان جهانشاه، فرمانروای مقتدر قراقویونلوها ساخته‌اند. با دقت در جزئیات بنا و نگاره‌های داخل مسجد کبود، می‌توان بخشی از هویت، تاریخ و تمدن اسلام در تبریز کهن را دید. مسجد کبود یکی از چهار مسجد تزیین شده با کاشی‌کاری‌های آبی در جهان به شمار می‌رود. نام مسجد کبود نیز بر اساس رنگ نمای این بنا انتخاب شده است.

معماری زیبای مسجد کبود را می‌توان نمونه‌ای قابل‌توجه از معماری اسلامی ایران دانست. کاشی‌های معرق فیروزه‌ای و لاجوردی، نقش و نگارهای اسلیمی و طراحی نوین هندسی، از خصوصیات برجسته در معماری مسجد کبود هستند. این بنا در گذشته کاربری گسترده‌تری داشته و با وجود آسیب‌های فراوان در طول سالیان دراز، هم‌چنان شکوه و زیبایی خود را حفظ کرده است. علاقه‌مندان به بناهای تاریخی اسلامی، از مسجد کبود با عنوان «نگین فیروزه بناهای اسلامی» یاد می‌کنند.

در گذشته مسجد کبود را با نام‌های دیگری مانند «گوی مسجد»، «مسجد شاه جهان» و «عمارت مظفریه» می‌شناختند. عنوان عمارت مظفریه از این‌رو است که در گذشته مسجد کبود بخشی از مجموعه‌ای بزرگ با کاربری‌های متفاوت بوده است. آرامگاه سلطان جهانشاه و نزدیکانش نیز در انتهای شبستان و در سرداب مسجد، این مطلب را تایید می‌کند؛ گرچه امروزه این قبرها خالی هستند. به همین دلیل این مسجد را با نام مسجد جهانشاه نیز می‌شناختند. نام مسجد کبود تبریز در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

سفر به اصفهان در تعطیلات عید

یکی از بهترین اماکن گردشگری مناسب برای سال نو و تعطیلات عید، شهر اصفهان است. این شهر با قدمت تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوان خود می تواند خاطراتی به یادماندنی را برای شما و دوستانتان به ارمغان آورد. لحظه های نابی که شاید در کمتر جایی بتوان آن را حس کرد در اصفهان همراه شماست. می توانید تعطیلات عید را با بازدید از میدان زیبای نقش جهان و خرید از بازار سنتی آن آغاز کنید. از شنیدن انعکاس صدایتان در زیر گنبد مسجد امام لذت ببرید. از طرفی، حال و هوای قدم زدن روی سی و سه پل وصف نشدنی است. عظمت و شکوه دیرینه ایران در جای جای جاذبه های اصفهان به رخ جهان کشیده می شود.

جاهای دیدنی اصفهان

بازدید از چهارباغ عباسی، عمارت چهل ستون، منارجنبان، انگورستان ملک، جلفا و کلیسای وانک را نیز فراموش نکنید. پارک ناژوان، بام اصفهان، کوه صفه و بوستان های اطرافش را هم حتما از دست ندهید. حتما یک بار در شب سری به کوه صفه بزنید و نصف جهان را در شب نظاره کنید. اصفهان، اقامتگاه های سنتی و همچنین مدرن متعددی با انواع کافه ها و رستوران های ناب برای مسافران نوروزی دارد.

سفر نوروزی به چابهار

به‌ جرئت می‌ توان چابهار استان سیستان و بلوچستان را مقصدی بی‌ نظیر در عید نوروز معرفی کرد که مورد کم‌ لطفی گردشگران قرار گرفته است. وجه تسمیه چابهار به آب‌ و هوای مطلوب و معتدل آن در اغلب فصول سال مربوط است. چابهار تنها شهر بندری ایران است که به ساحل اقیانوس هند منتهی می‌ شود. تنوع جاذبه‌ های این شهر، نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌ کند.

جاهای دیدنی چابهار

برخی از جذابیت‌ ها و مکان‌ های متفاوت چابهار شامل موارد ذیل هستند:

تالابی زیبا به رنگ صورتی
تپه‌های گل‌ افشانی که منظره‌ ای عجیب و کمیاب ایجاد می‌ کنند
کوه‌ های سرخ مریخی
تلاقی ساحل و کویر
پاساژهای تیس، پردیس، ابریشم
مناظر فوق‌ العاده برای عکاسی از طبیعت
غذاها و لباس‌ های محلی
مسافرت نوروزی به کیش، قشم، هرمز و هنگام

جزایر خلیج‌ فارس ایران، همواره مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی بسیاری هستند. کیش، قشم، جزیره هرمز و جزیره هنگام نیز پر از جاذبه‌ های متفاوتی هستند که نام و آوازه آن‌ ها مشتاقان سفر به جنوب را دو چندان می‌ کند.  آب‌ و هوای پاک و فاقد آلودگی، هوای معتدل بهاری، آب‌ های نیلگون خلیج‌ فارس و هتل‌ ها و تفریحات بی‌ نظیر سفری هیجان‌ انگیز را برای مسافران رقم می‌ زنند.

جاذبه‌ های برتر این جزایر محبوب شامل موارد ذیل هستند:

جاهای دیدنی قشم و کیش

دره ستارگان جزیره شگفت‌انگیز قشم
جنگل‌ های حرا که درختان آن دل در گرو آب دارند
کشتی‌ های تفریحی
جنگ‌ های شبانه
قلعه پرتغالی‌ ها
سوئیت‌ های روی آب کیش
پارک دلفین
سواحل نقره‌ ای جزیره هنگام
رستوران‌ های بی‌ نظیر
خاک‌ های رنگی جزیره هرمز
ماهیگیری و لذت خوردن غذاهای دریایی جنوبی

سفر به شیراز در نوروز

یکی از پاسخ‌ های فوق‌ العاده به سؤال عید کجا بریم ارزون باشه، سفر به شیراز زیبا و دلنواز است. علل انتخاب این شهر، آب‌ و هوای دلپذیر بهاری، جاذبه‌ های دیدنی بی‌ شمار، باغ‌ های نارنج خوش‌ عطر و آرامگاه شاعران سرشناس ایرانی هستند.  به قول خواجه حافظ شیرازی، خوشا شیراز و وضع بی‌ مثالش. این جمله تأکید بر این دارد که شیراز شهری دیدنی و بی‌ نظیر برای سفرهای داخلی است.

جاهای دیدنی شیراز

شیراز جاذبه های تاریخی بسیاری نیز دارد. دروازه قرآن، تخت جمشید، مقبره کوروش کبیر، عمارت شاپوری، ارگ و بازار کریم خان از این جمله اند. اگر فرصت داشتید حتما در تعطیلات عید به اطراف شهر هم سری بزنید که مملو از زیبایی است. برای مثال دشت ارژن، آبشار و تنگه دم اسب در منطقه کوهمره سرخی و گردشگاه هفت برم. این شهر برای سال تحویل برنامه های فرهنگی خوبی در اماکنی مثل حافظیه برگزار می کنند.

سفر نوروزی به یزد

یزد، اولین شهر خشتی دنیاست. هر ساله، عید نوروز، این شهر باستانی، پذیرای مهمانان و مسافران بسیاری است. هرکسی علاقه به هویت و اصالت ایرانی و باستانی دارد، حتما باید سری به بافت تاریخی یزد بزند. هر کوچه و هر خانه و هر موزه در این بافت تاریخی، گویای اصالت، سکوت و آرامش این شهر خشتی است. آتشکده یزد نیز از معروف ترین و پربازدیدترین اماکن این شهر سنتی است. آتشی که شعله آن برای سالیان دراز روشن مانده و نشان دهنده نور و روشنی است.

جاهای دیدنی یزد

تعطیلات عید هر ساله گردشگرانی از ادیان مختلف برای بازدید از این آتشکده به یزد سفر می کنند. پس حتماً بازدید از این عبادتگاه زرتشتیان را در رأس برنامه های سفر خود قرار دهید. همچنین ،فراموش نکنید بازدیدی از میدان امیرچخماق، مسجد جامع شهر و زندان اسکندر داشته باشید. باغ دولت آباد نیز یکی از زیباترین باغ های ایرانی است که ثبت یونسکو شده است. بنابراین، حتما لحظاتی را با دوستان و خانواده در این باغ زیبا و خوش آب و هوا بگذرانید. این شهر پر است از اماکن دیدنی گوناگون مثل موزه آب، خانه لاری ها، آب انبار شش بادگیری، بازار مسگری و … . برای رفع خستگی و لذت بردن از نمای زیبای شهر هم، حتما به کافه پشت بام های یزد سری بزنید و از نوشیدن چای و تماشای بادگیرهای بی نظیر منطقه لذت ببرید.

عید تهران گردی کجا بریم؟

تهران در تعطیلات نوروزی یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای گشت‌وگذار است. نوروز هرسال تهران خلوت‌ترین حالت ممکن را به خود می‌گیرد و این فرصت مناسبی برای شما است تا به بازدید از اماکن دیدنی تهران بروید و البته کافه گردی و رستوران‌های تهران را امتحان کنید. مکان های گردشگری تهران در تمام فصول سال رنگ و بوی مخصوص آن فصل را داشته و چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌کند.

در طول تعطیلات نوروز می‌توانید در تهران به موزه گردی مشغول شوید، سپس از پارک‌های زیبای تهران مانند بوستان آب‌وآتش دیدن کنید. همچنین بازار تجریش، درکه، دربند و … بهترین جاهایی است که می‌تواند لذت زیادی برای شما به‌همراه داشته باشد.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

روسیه

بزرگترین موزه مجموعه نقاشی جهان، موزه ارمیتاژ

روسیه

 کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

روسیه

همه چیز درباره کشور زیبای روسیه