مجسمه علی و نینو l مجسمه عشق باتومی

مجسمه علی و نینو یکی از نمادهای گرجستان در ساحل دریا در باتومی قرار دارد. این بنا با ساختار خیره کننده و طراحی جالبش یکی از مهم ترین ساختمان های شهر به حساب می آید.

بازدیدکنندگان را نه تنها با بصری باشکوه و یک مجسمه متحرک، بلکه با داستانش تحت تاثیر قرار می دهد. مجسمه علی و نینو که یکی از مکان های دیدنی شهر است، توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می کند.

Ali Nino Statue

رقص باشکوه مجسمه علی و نینو

تفاوت مجسمه علی و نینو با مجسمه های دیگر در این است که مجسمه ای متحرک است. این مجسمه که بر روی یک سیستم حرکت خودکار ساخته شده است، هر روز از ساعت ۱۹:۰۰ شب شروع به حرکت می کند. این دو مجسمه در حین حرکت به یکدیگر نزدیک می شوند و به آرامی در نقاط تماس خود به هم می پیوندند و به یک کل تبدیل می شوند. سپس مجسمه ها دوباره در جهتی که حرکت ادامه دارد از یکدیگر جدا می شوند.

حرکت مجسمه در مجموع ۱۰ دقیقه طول می کشد و چرخه خودکار مجسمه با موسیقی کامل می شود. گردشگران داخلی و خارجی که قصد بازدید از این مجسمه را دارند می توانند عصر به محلی که مجسمه در ساحل دریا قرار دارد آمده و این سازه متفاوت را از نزدیک ببینند.

داستان مجسمه علی و نینو، رومئو و ژولیت قفقاز

مجسمه علی و نینو که با نام رومئو و ژولیت قفقاز نیز شناخته می شود، داستانی به شدت احساسی دارد. داستان جدایی غم انگیز یک مرد جوان مسیحی و یک دختر مسلمان را روایت می کند. داستان عشق جوانانی به نام های علی و نینو در جریان حوادث تلخ آذربایجان رقم خورد. در این داستان آذربایجان با انقلاب تحت سلطه امپراتوری روسیه در طول جنگ جهانی اول اسیر شد و کشور تحت سلطه روسیه درآمد.

در سال ۱۹۱۴، در جریان انقلاب، علی خان شروانشیر، پسر یک اشراف سابق، و نینو کاپیانی، دختر گورکو بی، عاشق یکدیگر شدند. در حالی که نینو به دلیل منطقه ای که در آن زندگی می کند، تحصیلات متناسب با فرقه مسیحی را دریافت کرد، نینو به فرقه مسلمان پایبند است. این دو جوان تصمیم گرفتند از این مانع بین خود چشم پوشی کنند و ازدواج کنند.

با شروع جنگ جهانی اول، ملیک نهاریان، دوست صمیمی علی، از عشق او به نینویا مطلع شد و نینو را ربود. علی به محض شنیدن این ماجرا به دنبال نهاریان رفت و چون نهاریان را گرفت او را کشت و به کوه داغستان گریخت. نینو هم خانواده اش را کنار گذاشت و به دنبال عشقش به کوه داغستان رفت و در آنجا با علی ازدواج کرد.

در ابتدای جنگ علی نینو را برای حفاظت از کشورش در زمان جنگ به زادگاهش فرستاد و او نیز به زادگاهش بازگشت. نینو که باردار بود با خانواده اش منتظر ماند تا جنگ تمام شود و شوهرش علی برگردد. پس از بازگشت علی، این زوج صاحب یک دختر شدند و بعداً به آذربایجان آمدند و در اینجا ساکن شدند.

در سال ۱۹۲۰، زمانی که بلشویک ها می خواستند باکو، پایتخت آذربایجان را دوباره تحت کنترل خود درآورند، جنگ در منطقه آغاز شد و علی مجبور شد دوباره برای کشورش بجنگد. در جریان جنگ علی در سن ۲۴ سالگی جان خود را از دست داد. پس از این ماجرا، نینو آذربایجان را ترک کرد و به همراه دخترش به پاریس گریخت.

ویژگی های مجسمه علی و نینو

طراحی مجسمه علی و نینو که نماد دو عاشقی است که نمی توانند یکدیگر را ملاقات کنند، از سال ۲۰۰۷ آغاز شد. ساخت مجسمه در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید. این مجسمه که توسط مجسمه ساز گرجی تامارا کوسیتادزه ساخته شده، ۸ متر ارتفاع دارد. ۲۶ پا از بدن مجسمه تا زمین امتداد دارد. تماماً از فولاد ساخته شده است و ویژگی یک مجسمه متحرک را دارد.

این مجسمه که نماد عشق و وفاداری ابدی است به نورپردازی رنگارنگ نیز مجهز شده است. هنگامی که مجسمه شروع به حرکت می کند، بدنه فلزی نور درخشانی را منعکس می کند و این درخشش ها بسته به جهت نور خورشید، رنگ های مختلفی به خود می گیرند. با فعال شدن سیستم نورپردازی در مجسمه، یک جشن بصری شگفت انگیز پدیدار می شود.

رمان و فیلم داستان افسانه ای علی و نینو


مجسمه علی و نینو که هر ساله توجه هزاران گردشگر را به خود جلب می کند، با الهام از رمان قربان سعید نویسنده آذربایجانی ساخته شده است. علی و نینو که نام این مجسمه را بر عهده داشتند، نماینده دو شخصیت اصلی رمان معروفی هستند که در سال ۱۹۳۷ نوشته شد. در حالی که علی در داستان یک جوان مسلمان آذربایجانی است، نینو یک شاهزاده خانم گرجی است.

بر اساس یک باور، رمان علی و نینو اولین بار در سال ۱۹۳۵ توسط فردی ناشناس نوشته شد و به زبان آلمانی به انتشاراتی در وین سپرده شد. سپس توسط قربان سعید، معروف به نویسنده، در سال ۱۹۳۷ نوشته شد.

رمان علی و نینو از روز اول انتشار به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده است. مجسمه علی و نینو که نماد عشق بزرگ است، بعداً به عنوان یک فیلم اکران شد. فیلمنامه این فیلم توسط کریستوفر همپتون نوشته شده و آزیف کاپادیا انگلیسی آن را کارگردانی کرده است. هالیت ارگنچ و اکین کوچ بازیگران ترک نیز در این فیلم حضور داشتند.

مجسمه علی و نینو نیز از این جهت مهم است که به عنوان یک اثر هنری پذیرفته شده است که مرزهای شرق و غرب را گرد هم می آورد.

شرایط بازدید برای دیدن مجسمه از نزدیک

کسانی که می خواهند مجسمه علی و نینو را از نزدیک ببینند می توانند هر زمان که بخواهند به کنار دریا در باتومی بیایند. تماشای مجسمه رایگان و برای بازدیدکنندگان در هر سنی مناسب است. این مجسمه که بر روی سطحی صاف در کنار دریا ساخته شده است، می تواند به راحتی توسط افراد دارای نیازهای ویژه که می توانند به ساحل برسند، از نزدیک مشاهده کنند.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ازمیر

مکان های دیدنی در شهر ازمیر، ترکیه

گردشگری دنیا

ساخت بزرگترین پارک آبی خاورمیانه، در عربستان سعودی

گردشگری

ضرورت شناسایی پتانسیل‌های چناران

دسته‌بندی نشده

۷ نقطه دیدنی از این شهر مقدس