مکان های دیدنی شهر سامسون ترکیه

سامسون یکی از استان های مهم منطقه دریای سیاه است. سامسون که با زیبایی های تاریخی و طبیعی خود برجسته است، همه ساله میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.

تپه آمیسوس

Amisos Tepesi

تپه آمیسوس در منطقه ایلکادیم در سامسون واقع شده است. این تپه در ساحل دریای سیاه قرار دارد و حدود ۱۰۰ متر ارتفاع دارد. تپه آمیسوس جایی است که شهر آمیسوس در دوران باستان در آن قرار داشته است. این شهر به یکی از مهم ترین شهرهای بندری دریای سیاه تبدیل شده است.

دهکده آمازون

Amazon Köyü

روستای آمازون موزه ای است که در منطقه ایلکادیم سامسون واقع شده است. این موزه برای بازتاب زندگی و فرهنگ زنان آمازون تاسیس شد. این موزه در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع احداث شده است. در این جزیره، مجسمه های مومی، نقش برجسته، بخش هایی از زندگی روزمره آنها و اقلامی وجود دارد که زندگی زنان آمازون را منعکس می کند.

غارهای تک‌کوی

Tekkeköy Mağaraları

غارهای تک‌کوی یک مکان باستان‌شناسی که در منطقه تک‌کوی سامسون واقع شده است. این غارها در حدود ۲۰۰ هزار سال پیش شکل گرفته و تا به امروز بی وقفه مورد استفاده قرار گرفته اند. این غارها آثاری از سکونتگاه‌هایی از عصر حجر قدیم، عصر حجر میانی، عصر کالکولیتیک، عصر برنز، عصر آهن، دوره هلنیستی، دوره روم، دوره بیزانس و دوره عثمانی را در خود جای داده است.

دره شاهینکایا

Şahinkaya Kanyonu

دره شاهینکایا دره ای است که بر روی دریاچه سد آلتینکایا در سامسون واقع شده است. طول این دره تقریباً ۱۵۰۰ متر و ارتفاع آن ۳۲۴ متر است. دره توسط جنگل های کاج قرمز و ممرز احاطه شده است. دره شاهینکایا دومین دره بزرگ ترکیه است. این دره در سال ۲۰۱۲ به عنوان منطقه گردشگری ملی اعلام شد و در سال ۲۰۱۵ به عنوان یک پارک طبیعی تبدیل شد.

مناره غرق شده

Batık Minare

در واقع این مکان هم یک مکان طبیعی و هم تاریخی است. مناره غربی یک بنای تاریخی است که در منطقه بافرا در سامسون واقع شده است. این مناره مسجدی است که در قرن هجدهم ساخته شده است. این مسجد با ایجاد سد دربنت در کیزیلیرماک بین سال های ۱۹۸۴ و ۱۹۹۰ زیر آب رفت. مناره در وسط دریاچه سد تنها مانده است. مناره غربی ۲۵ متر ارتفاع و ۸ متر قطر دارد.

قلعه آسار و مقبره صخره ای

Asarkale ve Kaya Mezarları

یک منطقه حفاظت شده تاریخی است که در منطقه تک کوی سامسون واقع شده است. قدمت این قلعه و مقبره ها به قرن پنجم قبل از میلاد می رسد. قلعه آسار قلعه ای است که در ساحل دریای سیاه واقع شده است. این قلعه بر روی تپه ای به ارتفاع تقریبی ۲۰۰ متر قرار دارد. این قلعه تا به امروز دست نخورده باقی مانده و همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

پل تاریخی چارشامبا

Çarşamba Tarihi Köprü

پل تاریخی چارشامبا پلی است که در منطقه چارشامبا سامسون واقع شده است. در سال ۱۸۹۰ ساخته شد. این پل بر روی رودخانه یشیل ایرماک قرار دارد و یکی از مهمترین نمادهای چارشامبا است. طول پل ۱۶۰ متر و عرض آن ۱۰ متر است. پل دارای پنج طاق و از سنگ ساخته شده است. این پل تا به امروز دست نخورده باقی مانده و همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

پل چتینکایا

Çetinkaya Köprüsü

پل چتینکایا پلی است که در منطقه بافرا در سامسون واقع شده است. حدود ۱۵۰۰ سال پیش توسط رومیان ساخته شد. این پل بر روی رودخانه کیزیل ایرماک قرار دارد و یکی از مهم ترین سازه های تاریخی سامسون است. این پل ۵۰ متر طول و ۵ متر عرض دارد. پل دارای سه طاق است و از سنگ ساخته شده است. این پل تا به امروز دست نخورده باقی مانده و همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

پیست اسکی لادیک آکداغ

Ladik Akdağ Kayak Merkezi

مرکز اسکی لادیک آکداغ یک پیست اسکی است که در منطقه لادیک سامسون واقع شده است. این مرکز در سال ۲۰۱۳ افتتاح شد و یکی از مدرن ترین امکانات اسکی در منطقه دریای سیاه است. این مرکز دارای باندی به طول ۲۰۰۰ متر و عرض ۱۵۰ متر است. این مرکز همچنین دارای امکاناتی مانند پیست اسنوبرد، پیست سورتمه، کافه، رستوران، محل اقامت و مرکز بهداشت است.

جاده ساحلی آتاکوم

Atakum Sahil Yolu

جاده ساحلی آتاکوم یک جاده ساحلی ۱۰ کیلومتری است که در منطقه آتاکوم سامسون واقع شده است. یول در ساحل دریای سیاه قرار دارد و به خاطر ۱۰ سواحل با پرچم آبی معروف است. علاوه بر این، مشاغلی وجود دارند که خدمات غذا و نوشیدنی، مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، مراکز خرید، مکان‌های تفریحی و کافه‌ها را در کنار جاده ارائه می‌کنند. این جاده به خصوص در ماه های تابستان توجه بسیاری را به خود جلب می کند. در طول مسیر، گزینه های زیادی برای آفتاب گرفتن، شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری، خرید و سرگرمی وجود دارد.

پارک طبیعی بایراک تپه

Bayrak Tepe Tabiat Parkı

پارک طبیعی بایراک تپه یک پارک طبیعی واقع در منطقه ترکوی در سامسون است. این پارک تقریباً ۱۲ کیلومتر از مرکز شهر سامسون فاصله دارد. مساحت این پارک تقریباً ۱۳۲ هکتار است. پوشش گیاهی اصلی پارک را درختان راش، ممرز و بلوط تشکیل می دهد. علاوه بر این، گونه های مختلف درختچه و علف در این پارک وجود دارد.

دریاچه سوگی

Sevgi Gölü

دریاچه سوگی پارکی است که در منطقه ایلکادیم سامسون واقع شده است. این پارک تقریباً ۵ کیلومتر از مرکز شهر سامسون فاصله دارد. این پارک حدود ۶۰ هکتار مساحت دارد. در وسط پارک، دریاچه ای به مساحت تقریبی ۱۰۰ هکتار وجود دارد. در اطراف دریاچه، مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری، مناطق پیک نیک، رستوران ها، کافه ها و زمین های بازی وجود دارد.

باغ وحش سامسون

Samsun Hayvanat Bahçesi

باغ وحش سامسون یک باغ وحش واقع در منطقه ایلکادیم سامسون است. این باغ وحش که در زمینی به مساحت ۲۲ هکتار ساخته شده است، در سال ۱۹۵۴ افتتاح شد. تقریباً ۲۰۰۰ حیوان از بیش از ۱۰۰ گونه در باغ وحش سامسون وجود دارد. فیل‌های آفریقایی، شیرها، ببرها، زرافه‌ها، کرگدن‌ها، شامپانزه‌ها، میمون‌ها، خرس‌ها، مارها، تمساح‌ها، گونه‌های پرندگان و بسیاری از حیوانات دیگر در این باغ وحش وجود دارند.

جاده آزادسازی سامسون (اسکله توتون)

Samsun Kurtuluş Yolu tütün iskelesi

جاده آزادی سامسون جاده ای به طول ۴۰۰ متر است که از اسکله توتون شروع می شود، جایی که مصطفی کمال آتاتورک در ۱۹ می ۱۹۱۹ با کشتی باندرما پا به سامسون گذاشت و تا موزه غازی امتداد می یابد. در کنار جاده، تابلوهای اطلاعاتی وجود دارد که اصول و فعالیت های آتاتورک و همرزمانش در سامسون را توضیح می دهد. اسکله توتون جایی است که آتاتورک و رفقانش برای اولین بار به سامسون قدم گذاشتند. امروزه اسکله ورود آتاتورک و همراهانش به سامسون را با مجسمه های مومی به تصویر می کشد.

آبشارهای آکالان

Akalan Şelaleleri

آبشارهای آکالان مجموعه ای از آبشارها هستند که در منطقه بافرا در سامسون واقع شده اند. این آبشارها در محدوده روستای آکالان و در فاصله تقریباً ۳۵ کیلومتری مرکز بخش بافرا قرار دارند. این آبشار از ۱۸ آبشار بزرگ و کوچک تشکیل شده است. این آبشارها از ارتفاع ۱۵ متری سقوط می کنند. دریاچه های روبروی آبشارها برای پیک نیک و شنا ایده آل هستند.

موزه کشتی باندرما

Bandırma Gemi Müzesi

موزه کشتی باندرما موزه ای است که در منطقه ایلکادیم سامسون واقع شده است. این موزه کشتی باندرما را در خود جای داده است که مصطفی کمال آتاتورک و رفقانش را در ۱۹ می ۱۹۱۹ به سامسون آورد. باندرما یک کشتی مسافربری است که در سال ۱۸۷۵ در آلمان ساخته شد. در سال ۱۹۱۹ مصطفی کمال آتاتورک مأموریت یافت که به آناتولی برود. باندرما فری در ۱۶ مه ۱۹۱۹ از استانبول حرکت کرد و در ۱۹ مه ۱۹۱۹ به سامسون رسید.

موزه قاضی

Gazi Müzesi

موزه قاضی موزه ای است که در منطقه ایلکادیم سامسون واقع شده است. این موزه در ۱۹ می ۱۹۱۹ در محل هتل مانتیکا پالاس، جایی که مصطفی کمال آتاتورک برای اولین بار به سامسون آمد، در آنجا اقامت داشت، ساخته شد. این موزه از دو طبقه تشکیل شده است. در طبقه همکف، ورود آتاتورک به سامسون و اولین مراحل جنگ استقلال توضیح داده شده است. در طبقه فوقانی اشیا، عکس ها و اسناد مورد استفاده آتاتورک در سامسون به نمایش گذاشته شده است.

موزه پانورامای سامسون

Samsun Panorama Müzesi

موزه پانورامای سامسون که در منطقه ایلکادیم سامسون واقع شده است. این موزه میزبان یک تابلوی پانوراما است که ورود مصطفی کمال آتاتورک به سامسون در ۱۹ مه ۱۹۱۹ و اولین مراحل جنگ استقلال را به تصویر می کشد. این موزه در سال ۲۰۱۳ به روی بازدیدکنندگان افتتاح شد. این تابلو ۱۰۰۰ متر مربع مساحت و ۱۳ متر ارتفاع دارد. این نقاشی ورود آتاتورک و همرزمانش به سامسون، استقبال مردم سامسون از آنها و اولین مراحل جنگ استقلال را توصیف می کند.

موزه شهر سامسون

Samsun Kent Müzesi

موزه شهر سامسون یک موزه است که در منطقه ایلکادیم سامسون واقع شده است. این موزه در ۱۲ فوریه ۲۰۱۳ به روی بازدیدکنندگان افتتاح شد. این موزه نشان دهنده غنای تاریخی، فرهنگی و طبیعی سامسون است که قدمتی دو هزار ساله دارد. آثار باستان‌شناسی، آثار قوم‌نگاری، عکس‌ها، اسناد و نقشه‌هایی که توسعه تاریخی و فرهنگی سامسون را توصیف می‌کنند در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

موزه توتون بافرا

Bafra Tütün Müzesi

موزه توتون بافرا یک موزه واقع در منطقه بافرا در سامسون است. این موزه که پروژه آن توسط شهرداری متروپولیتن سامسون در سال ۲۰۱۳ طراحی شد و ساخت آن در سال ۲۰۱۵ آغاز شد، در ۲۷ فوریه ۲۰۱۸ به روی بازدیدکنندگان افتتاح شد. این موزه با توجه به اهمیت توتون، یکی از مهمترین عناصر کشاورزی و فرهنگی بفرا ساخته شده است. علاوه بر آثار مربوط به کشاورزی توتون که در موزه به نمایش گذاشته شده است، تمامی مراحل کشت از بذر تا خشک شدن به صورت عملی در باغ موزه به نمایش گذاشته شده است.

برچسب ها: ترکیه, سامسون

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

روسیه

بزرگترین موزه مجموعه نقاشی جهان، موزه ارمیتاژ

روسیه

 کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

روسیه

همه چیز درباره کشور زیبای روسیه