نکات جالب در مورد شهر تبریز که باید بدانید

هر شهری ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودش را دارد اما تعداد ویژگی‌های متمایزکننده تبریز کمی بیشتر و جالب‌تر است. شهر تبریز لقب‌های زیادی دارد که هرکدام علت خاص خودش را دارد.

تبریز، شهراولین‌ها

خیلی‌ها تبریز را با لقب شهر اولین‌ها می‌شناسند چون خیلی از اولین‌های تاریخ کشور، در تبریز اتفاق افتاده است.

تبریز، شهر بدون گدا

تبریز یکی از رکوردهای عجیب در کشور را به‌نام خود ثبت کرده و آن هم شهر بدون گداست. با توجه به اینکه خیلی از شهرها با معضل گدا و تکدی‌گری مواجه هستند، اسم تبریز سال‌هاست به عنوان شهر بدون گدا سر زبان‌ها می‌چرخد. شاید جالب باشد که بدانید اولین خیریه ایران با نام (خیریه تبریز) در سال ۱۲۹۵ شمسی در تبریز ثبت شد و فعالیت خود را شروع کرد.

تبریز، پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸

در اجلاس کارشناسان ارشد کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی، شهر تبریز در سال ۲۰۱۸ میلادی به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شد. عوامل مختلفی در این انتخاب موثر بودند که رشد گردشگری داخلی خارجی، میزان توسعه‌یافتگی زیرساخت‌ها، وجود آثار تاریخی فرهنگی اسلامی و… جزو این موارد هستند.

تبریز، شهر شکلاتی ایران

آذربایجان شرقی حدود ۵۰ درصد از تولید شیرینی و شکلات ایران را به‌عهده دارد و به عنوان قطب تولید صنایع غذایی، شیرینی و شکلات کشور شناخته می‌شود. تبریز با تنوع بی‌نظیر شیرینی‌های سنتی و خوراکی‌های مختلف و رشد روزبه‌روز این صنعت، لقب شهر شکلاتی ایران را به‌دوش می‌کشد.

تبریز، شهر جهانی بافت فرش

شورای جهانی صنایع دستی، عنوان (شهر جهانی بافت فرش) را به تبریز اختصاص داده است. این انتخاب براساس شاخص‌های مختلفی توسط متخصصان صورت گرفته است. قدمت فرش تبریز و زیبایی بی‌نظیر آن‌ها، کمتر در دیگر فرش‌های مشابه در دنیا دیده می‌شود.

تبریز، دومین شهر بلندمرتبه‌ساز ایران

تبریز به عنوان دومین شهر بلندمرتبه‌ساز ایران هم شناخته می‌شود. این لقب به خاطر برج‌سازی‌های زیاد تبریز است. در این شهر، عملیات‌های ساخت‌وساز مهندسی با سرعت و دقت بالایی انجام می‌گیرد.

تبریز، قطب خودروسازی ایران

ظرفیت بالای خودروسازی تبریز باعث شده که در حوزه صنعت خودروسازی گام‌های بزرگ‌تری بردارد. این شهر تاکنون کارخانه‌های ساخت قطعات متعددی داشته و به عنوان قطب قطعه سازی ایران نیز شناخته شده است. با این توضیحات، ممکن است روزی بتواند به عنوان قطب سوم خودروسازی کشور نیز شناخته شود.

تبریز، شهر پیشتاز در جذب گردشگر سلامت در ایران

تبریز پتانسیل بسیار بالایی در گردشگری سلامت دارد. به همین دلیل با تلاش مسئولان و برنامه‌ریزی‌های اصولی، تبدیل به یکی از شهرهای پیشتاز در جذب گردشگر سلامت در ایران شده است.

تبریز، دومین شهر دانشگاهی ایران

دانشگاه تبریز در سال ۱۳۲۵ شمسی تاسیس شد. با توجه به اینکه تحصیلات عالی در این شهر همواره سیر صعودی داشته، تبریز در حال‌حاضر به عنوان دومین شهر دانشگاهی ایران، بعد از تهران شناخته می‌شود.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

روسیه

بزرگترین موزه مجموعه نقاشی جهان، موزه ارمیتاژ

روسیه

 کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

روسیه

همه چیز درباره کشور زیبای روسیه