هتل یا متل ؟!

 به گزارش ردبلیط؛ شما کدام اقامتگاه را برای سفر انتخاب می‌کنید؟ اگر قصد دارید به سفر بروید، اما سوالات زیادی درباره نوع اقامتگاه در ذهن دارید، بهتر است که با برخی از اقامتگاه‌ها بیشتر آشنا شوید.

به‌طور مثال اگر به سراغ رزرو هتل خارجی می‌روید یا اینکه می‌خواهید در سفر به شهرهای ایران یک اقامتگاه مناسب و با قیمت بهتر و ارزان‌تر انتخاب کنید، با دانستن فرق بین هتل و متل می‌توانید هزینه‌های خود را به شکل بهتر مدیریت کنید. در ادامه کمی درباره تفاوت‌های بین این دو نوع اقامتگاه اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 تفاوت امکانات و خدمات بین هتل و متل

 اولین موضوعی که بعد از ورود به یک هتل و متل خودنمایی می‌کند، تفاوت‌هایی است که در امکانات و خدمات آن‌ها وجود دارد. به‌صورت معمول هتل‌ها دارای اتاق‌های بسیار زیادی هستند و حتی گاهی هتل‌ها بیشتر از صد اتاق دارند. به‌طور مثال بعد از رزرو هتل خارجی و اقامت در شهرها و کشورهای گردشگری خارجی خواهید دید که برخی از این هتل‌ها دارای اتاق‌های بسیار زیادی هستند که امکانات متنوع و گوناگونی در اختیار شما قرار می‌دهد. علاوه بر آن، هتل در بیشتر موارد دارای کافی‌شاپ، رستوران، استخر، تفریحات آبی، تفریحات ورزشی و سالن اجتماعات است.

مشتریانی که هتل‌ها را برای اقامت انتخاب می‌کنند می‌توانند در اتاق‌ها و سوئیت‌های آن که دارای تخت‌خواب و حمام و توالت مجزا هستند اقامت کنند. علاوه بر آن هتل‌ها دارای انواع اتاق‌های یک تخته، دو تخته سه تخته و سوئیت‌هایی برای خانواده‌های با جمعیت بیشتر است. در مقابل متل‌ها هستند.

 یک متل از نظر خدمات و امکانات نسبت به هتل‌ها عقب‌تر است و در بیشتر موارد رستوران یا استخر در آن دیده نمی‌شود. البته در متل‌های لوکس می‌توانید از این نوع امکانات استفاده کنید. علاوه بر آن در یک متل تعداد کارکنان کمتر از هتل‌ها هستند زیرا ابعاد یک متل کوچکتر است و یک تا دو طبقه شامل چند واحد کوچک در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. در بیشتر اتاق‌های متل می‌توانید از تلویزیون، امکانات تهیه چای و قهوه و یخچال استفاده کنید، اما بیشتر آن‌ها دارای تجهیزات ساده و محلی هستند.

تفاوت هتل و متل از نظر موقعیت جغرافیایی

یکی دیگر از تفاوت‌هایی که بین هتل‌ها و مدل‌ها وجود دارد این است که هتل‌ها بیشتر در مناطق شهری ساخته می‌شوند اما متل‌ها به‌عنوان اقامتگاه‌های بین راهی هستند که در بیشتر در جاده‌ها  و بین راه ساخته می‌شوند. بنابراین انتخاب خوبی برای افرادی است که سفرهای طولانی می‌روند و می‌خواهند در طول سفر خود از چند شهر عبور کنند. همچنین اگر جز آن دسته از گردشگرانی هستید که با دوچرخه سفر می‌کنید و در طول مسیر نیاز به اقامتگاهی مناسب برای استراحت دارید، متل بهترین انتخاب است.

 تفاوت هتل و متل از نظر طراحی و معماری

 نکته قابل توجه دیگر در تفاوت بین این دو نوع اقامتگاه از نظر ساختمان و معماری است. هتل‌ها در بیشتر موارد به‌صورت کامل با تجهیزات و متریال مدرن و طراحی ظاهری زیبا ساخته می‌شوند تا از نظر گردشگران زیبا و دلنشین باشند. اما متل‌ها بیشتر دارای ساخت و معماری ساده هستند و خبری از شلوغی و دیزاین هتل‌ها در آن‌ها دیده نمی‌شود. در متل‌ها تزئینات کمتری به کار می‌رود و طبقات کمتری نسبت به هتل‌ها دارند. همچنین بعد از ورود به متل سریع می‌توانید وارد اتاق شوید و خبری از راهروها و طبقات طولانی نیست.

هزینه اقامت در هتل و متل

 یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که بین این دو نوع اقامتگاه وجود دارد از نظر هزینه اسکان است. با توجه به این‌که هتل‌ها امکانات بسیار بیشتری بر اساس درجه و ستاره خود در اختیار مسافران قرار می‌دهند، هزینه اقامت آن‌ها نیز بیشتر است. علاوه بر آن اقامت در هتل‌ها معمولا به‌صورت یک شبانه‌روز و ۲۴ ساعته در نظر گرفته می‌شود. این درحالی است که اقامت در متل به‌صورت ساعتی محاسبه می‌شود.

 توجه داشته باشید که متل‌ها بیشتر مناسب کسانی هستند که سفرهای طولانی می‌روند و در بین راه نیاز به اتراق و استراحت چند ساعته دارند. البته یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود هزینه اقامت در متل ساعتی باشد و مسافران کمتر در فضای داخلی متل استراحت کنند، این است که امکانات و خدمات زیاد یا جذاب و تفریحات متعدددر اطراف آن وجود ندارد. به همین دلیل افراد رغبت کمتری برای ماندن در متل دارند و فقط هنگامی که نیاز به استراحت دارند این اقامتگاه را انتخاب می‌کنند.

ستاره‌های هتل و متل، کدام بیشتر است؟

همه ما می‌دانیم که یکی از مهم‌ترین المان‌ها و فاکتورها برای بررسی کیفیت و خدمات یک هتل، درجه و نوع ستارهای است که دریافت کردند. هرچقدر که ستاره هتل بیشتر باشد، به‌معنای کیفیت بیشتر خدمات و امکانات آن است. همچنین ستاره‌های هتل بر اساس استانداردهای بین‌المللی تعیین می‌شود و هتل‌ها تلاش می‌کنند تا با رعایت این استانداردها تعداد ستاره‌ها و مسافران خود را بیشتر کنند. در مقابل متل‌ها از استانداردهای جهانی خاصی پیروی نمی‌کنند و به دلیل امکانات و خدمات محدودی که دارند ستاره به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. البته گاهی اوقات می‌توان این اقامتگاه‌ها را با هتل‌های یک تا دو ستاره مقایسه کرد و این درجه و ستاره نیز بر اساس نظافت و پاکیزگی متل تعیین می‌شود.

نکته پایانی اینکه در شهرهای مختلف ایران مانند شهرهای شمالی نیز متل‌های متعددی به‌صورت اتاق‌های ساده و خانه دوبلکس در اختیار مسافران و گردشگران قرار می‌گیرد. فضایی با هزینه اقامت کمتر که مناسب افرادی است که با دوچرخه سفر می‌کنند یا اینکه به‌دلیل سفرهای متعدد خود نیاز به استراحت بین راه دارند.

شما کدام اقامتگاه را برای اسکان در سفر انتخاب می‌کنید؟ هتل یا متل

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

اطلاعاتی درباره سفر به رم، ایتالیا

ایتالیا

مکان های دیدنی در فلورانس، ایتالیا

ایتالیا

راهنمای سفر فلورانس ایتالیا

شیراز

بهترین هتل های شیراز