هرآنچه که باید درباره دروازه قرآن شیراز بدانید

دروازه قرآن یکی از دروازه‌های به‌جامانده از دوره‌های قدیم در شیراز است که امروزه به‌عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شیراز شناخته می‌شود. دروازه قرآن در تاریخ ۱۳۷۵/۹/۱۹ با شماره ۱۸۰۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

این دروازه که تاریخ پرفرازونشیبی دارد با معماری اسلامی و زیبای خود، هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از سراسر دنیا است که به دنبال ارتباط با تاریخ و فرهنگ شیراز هستند. در ادامه بیشتر با این اثر تاریخی که از محبوب‌ترین دیدنی های شیراز است آشنا می‌شویم.

دروازه قرآن شیراز کجاست؟

دروازه قرآن در شمال شرقی شهر شیراز، در تنگه الله اکبر میان کوه چهل‌مقام و باباکوهی جای گرفته و در خروجی شیراز به‌سمت شهر مرودشت واقع شده‌ است. دروازه قرآن در فاصله‌ کمتر از ده متری مقبره‌ خواجوی کرمانی و همچنین فاصله‌ کمتر از پانصد متری باغ جهان نما و فاصله‌ کمتر از هزار متری مقبره شاعر نامدار پارسی زبان، حافظ شیرازی، قرار دارد.

تاریخچه دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز، نمادی از غنای فرهنگی و معماری اسلامی در شیراز است. این دروازه در زمان عضدالدوله دیلمی ساخته شده و قرآنی در سر در دروازه قرار گرفت تا مسافرانی که از دروازه رد می‌شوند با عبور از آن متبرک شوند.

این دروازه در دوران حاکمیت کریم‌خان زند بازسازی شد و برای نگهداری دو جلد قرآن با خط ثلث که به قرآن هفده من معروف هستند، یک اتاق کوچک بالای آن ساخته شد. دروازه قران در زمان قاجار به دلیل وقوع زلزله آسیب دید؛ اما دوباره بازسازی شد.

همچنین در سال ۱۳۱۵ به دلیل ناکارآمدی شهردار شیراز این بنای تاریخی با دینامیت منفجر شد، ولی در سال ۱۳۲۸ با کمک یک تاجر معروف به نام حاج حسین ایگار بار دیگر ساخته و مرمت شد. همچنین چند بخش دیگر همچون یک طاق از سنگ و آجر و کاشی‌کاری‌های هفت‌رنگ به دروازه قرآن اضافه شدند.

معماری بسیار زیبا و اصیل این دروازه، نمایانگر اهمیتی است که حاکمان به حفظ و ترویج میراث‌فرهنگی اسلامی و ایرانی داشتند. در طول تاریخ، دروازه قرآن به‌عنوان یکی از نقاط مهم شهر و از دیدنی های شیراز شناخته شده و همواره موردتوجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. این ساختمان به‌عنوان نمادی از ارتباط نزدیک بین هنر، دین و تاریخ، اکنون به‌عنوان یک گنجینه فرهنگی برجسته و محبوب در شهر شیراز شناخته می‌شود.

بهترین زمان بازدید از دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز از آن دسته بناهایی است که چه روز و چه شب جذابیت خود را دارد. در روز جزییات بنا و تزیینات معماری آن دقیق‌تر قابل‌مشاهده هستند و مسلما عکس‌های بیشتری می‌توانید بگیرید. در شب نیز با نورپردازی، این بنا جلوه‌ای متفاوت به خود می‌گیرد.

دروازه قرآن در همه فصول پذیرای بازدیدکنندگان است؛ اما شاید بتوان فصل بهار و پاییز را بهترین زمان برای بازدید از دروازه قرآن شیراز دانست. در این زمان، آب‌وهوای شیراز معتدل و دلپذیر است و چشم‌اندازهای اطراف دروازه با طبیعت زیبا و عطر بهارنارنج باغ‌ها، بیش از هر زمان دیگری شگفت‌انگیز هستند.

کلام آخر

دروازه قرآن یک دروازه‌ تاریخی و یکی از دیدنی های شیراز است که ما را به دنیایی از هنر و تاریخ هدایت می‌کند. دروازه قران، در طول تاریخ بر اثر بلایای طبیعی و بی‌مبالاتی بزرگان شهر، بارها تخریب و مجدداً بازسازی شده و همواره مسیر ورود و خروج مسافران به این شهر بوده است. این بنا در سال ۱۳۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و از نظر تاریخی در بین دروازه‌های ایران از اهمیت زیادی برخوردار است.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

اطلاعاتی درباره سفر به رم، ایتالیا

ایتالیا

مکان های دیدنی در فلورانس، ایتالیا

ایتالیا

راهنمای سفر فلورانس ایتالیا

شیراز

بهترین هتل های شیراز