همدان؛ میزبان مدیران گردشگری شهرداری‌های ایران

به گزارش ردبلیط؛ رئیس کمیته گردشگری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران از برگزاری نشست مدیران گردشگری شهرداری‌های کلانشهرهای ایران به مدت دو روز در همدان خبر داد.

حمیدرضا نادری‌راد بیان کرد: شهرداری‌ها به علت در اختیار داشتن تمام ابزاری که مربوط به رونق صنعت گردشگری است از جمله حمل‌ونقل، اسکان موقت، اطلاع‌رسانی، المان‌ها و برندینگ شهری، احیای بافت تاریخی، توسعه و سرمایه‌گذاری مراکز تفریحی و سیاحتی شهر و فراهم کردن تسهیلات برای ساخت مراکز اقامتی نقش بسزایی در رونق گردشگری شهرها دارند بنابراین برگزاری نشست مدیران گردشگری شهرداری‌های کلانشهر برنامه‌ریزی شد.

وی اضافه کرد: در واقع این یک نشست هم‌افزایی بین شهرداری‌ها و وزارت میراث فرهنگی است و در تلاش هستیم نوروزی متفاوت در راستای خدمات‌رسانی مطلوب به گردشگران و زائران داشته باشیم.

نادری‌راد ادامه داد: در این نشست نوع خدماتی که شهرداری‌ها می‌توانند در مناسبت‌های ملی و مذهبی به گردشگران ارائه دهند و اینکه وزارت میراث فرهنگی چه حمایت‌هایی می‌تواند داشته باشد و استفاده از ظرفیت‌های مشترک بین شهرداری و میراث فرهنگی بررسی خواهد شد.

وی بیان کرد: همچنین تقویم مشترک بین شهرداری‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله اجرای تورهای گردشگری، برگزاری جشنواره و نمایشگاه، فعالیت در انواع و اقسام گردشگری، تولید محتوای مشترک و معرفی ظرفیت‌های گردشگری و اطلاع‌رسانی جامع ستادهای خدمات‌رسانی شهرداری‌ها همراه با ارائه نقشه نقاط مختلف ایران طراحی خواهد شد و در این راستا شهرها، فضاهای تبلیغی‌ خود را به معرفی ظرفیت شهرهای دیگر نیز اختصاص می‌دهند.

رئیس کمیته گردشگری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران مطرح کرد: برای برگزاری مناسبت‌ها مثلاً با توجه به در پیش بودن نیمه‌شعبان و انتخاب  قم به عنوان مقصد گردشگری زیارت، اگر به صورت گروهی گردشگران بخواهند در قم حضور پیدا کنند یک هماهنگی بین قم و سایر شهرها شکل می‌گیرد و امسال با توجه به قرارگیری ماه رمضان در نوروز به طور حتم سفرهای نوروزی زودتر آغاز می‌شود که در این راستا برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.

وی با اشاره به فعالیت دبیرخانه گردشگری مقاومت در ۱۲ شهر کشور گفت: در این راستا همدان و شهرهای رشت، تبریز، ارومیه، بوشهر، قم، شیراز مشهد، اهواز، سنندج، قزوین و کرمانشاه در حوزه مقاومت و استکبارستیزی فعالیت می‌کنند در ضمن در نظر داریم اطلس گردشگری مقاومت شامل معرفی بزرگان شهرهای مختلف در حوزه مشروطه، دفاع مقدس و مدافعان حرم را تهیه کنیم‌ و باغ موزه‌های دفاع مقدس هم به عنوان یکی از مکان‌های گردشگری معرفی خواهند شد.

نادری‌راد خاطرنشان کرد: در حوزه گردشگری کودک نیز شهرهای همدان، شیراز، تهران، قزوین و رشت و در حوزه گردشگری تاریخی اصفهان، کاشان، یزد، شیراز، تهران و قزوین تعریف شده‌اند که براساس دستورالعمل‌های تعریف شده فعالیت دارند.

وی در ادامه بیان کرد: در نشست فوق درباره نقش شهرداری در رونق گردشگری شهری و باید و نبایدها و ظرفیت‌های موجود بحث و گفت‌وگو می‌شود، دیگر موضوع مورد بحث تبادل تجربیات و ارائه گزارش عملکرد گردشگری بین شهرهای بزرگ گردشگرپذیر با سایر شهرهاست همچنین پیگیر بحث چارت ساختاری گردشگری در برخی شهرداری‌های فاقد چارت خواهیم بود تا بتوانیم بودجه و اعتبارات برای آنها تخصیص دهیم.

نادری‌راد اظهارکرد: در نوروز امسال در ستادهای خدمات‌رسانی، نقشه شهرها توزیع می‌شود و نشریه الکترونیک هم تعریف می‌کنیم تا اگر گردشگری به شهری رفت با ورود به آدرس لینک از ستادهای خدمات‌رسانی و امکاناتی که شهرداری به گردشگران ارائه می‌دهد، مطلع شود.

وی علت انتخاب همدان به عنوان میزبانی این نشست گفت: همدان به علت سبقه تاریخی، موفقیتش در حوزه گردشگری کودک و داشتن رتبه ارزیابی عملکرد مناسب در بین شهرهای هم‌رده خود برای این نشست انتخاب شد البته سازمان فرهنگی شهرداری همدان هم درخواست میزبانی این نشست را داشت.

نشست مدیران گردشگری شهرداری‌های کلانشهرهای ایران ششم و هفتم دی‌ماه در همدان برگزار می‌شود.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

اطلاعاتی درباره سفر به رم، ایتالیا

ایتالیا

مکان های دیدنی در فلورانس، ایتالیا

ایتالیا

راهنمای سفر فلورانس ایتالیا

شیراز

بهترین هتل های شیراز