همه چیز درباره ائل گلی تبریز

پارک ائل گلی یکی از مراکز تفریحی و گردشگری شهر زیبای تبریز است. این تفرجگاه دربین گردشگران و شهروندان بسیار مشهور و از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. این بنا در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. 

باغ ائل گلی در بخش اصلی شهر تبریز و در هفت کیلومتری مرکز شهر واقع شده است و در حال حاضر مکانی عالی برای استراحت و تفریح به حساب می‌آید. در زبان ترکی کلمه گُل (گوُل) به معنی دریاچه است و کلمه «ائل» یعنی مردم. شاه گلی یا ائل گلی معنای دریاچه شاه یا مردم نامیده می‌شود.

دریاچه زیبای ائل گلی با وجود امکانات تفریحی مختلف، آبشارهای مصنوعی و فضای جنگل کاری اطراف آن یکی از مجموعه های گردشگری شهر تبریز و جاذبه های تفریحی آن به شمار می رود. تمامی این ویژگی ها سبب شده است که گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور برای بازدید از آن به این شهر مسافرت کنند.

تاریخچه ائل گلی

شاه گلی به‌معنای دریاچه شاه است و این مکان در ابتدا دریاچه ای بوده است که در زمان آق قویونلوها ایجاد شده بود و در دوران صفویه نیز گسترش یافت. پیش از روی کار آمدن صفویان، این دریاچه بزرگ‌ترین منبع ذخیره آب جهت آبیاری باغ‌های شرق تبریز بود.

صفویان نخاله، شن و ماسه‌های این استخر را خالی کردند و دور آن دیوار کشیدند. دریاچه مذکور در آن زمان ۱۲ متر عمق داشت. در دوران قاجار نیز مسیر‌هایی در اطراف این دریاچه ایجاد شد و درختان تبریزی و بید مجنون در اطراف این مکان برای تزیین و تبدیل آن به گردشگاه کاشتند.

این بنا در دوران پهلوی به یک گردشگاه عمومی تبدیل شد که با نام شاه گلی شناخته شده بود اما در سال ۱۳۵۷، پس از انقلاب اسلامی، نام آن از شاه گلی به ائل گلی تبریز تغییر کرد.

هنوز هم برخی از مردم قدیم تبریز، طبق عادت قدیمی از آن با نام شاه گلی یاد می‌کنند. البته آقای بهروز خاماچی، یکی از پژوهشگران تاریخ و فرهنگ آذربایجان، معتقد است که لغت شاه در نام این بنا، به معنی بزرگ و با عظمت است و منظور از این کلمه، اشاره به خود شاه نبوده است.

عمارت ائل گلی

در بخش مرکزی این دریاچه، عمارت کلاه فرنگی ساخته شده است که به صورت شبه جزیره ای مشاهده می شود. این عمارت هشت ضلعی که به کاخ ائل گلی مشهور است، در گذشته ساختمانی یک طبقه از خشت و گل بود.

در طی سال های متمادی، این بنا فرسوده و بیشتر آن فرو ریخت. در سال ۱۳۴۶ خورشیدی، شهرداری تبریز ساختمان قدیمی را تخریب و به جای آن عمارت دو طبقه فعلی را بنا نمود. این عمارت در حال حاضر به‌عنوان تالار پذیرایی و رستوران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امکانات ائل گلی

همان طور که گفته شد، ائل گلی مکانی تفریحی است که امکانات لازم نیز برای آن در نظر گرفته شده است. در کاخ ائل گلی که اکنون به‌عنوان کافه رستوران مورد استفاده قرار می‌گیرد، گردشگران می‌توانند غذاهای مورد نظرشان را میل کنند.

هتل پنج ستاره پارس در ائل گلی قرار گرفته است. این هتل ۱۷ طبقه، دارای رستوران گردان است. از دیگر امکانات تفریحی و رفاهی ائل گلی می‌توان به قایق‌سواری، مینی‌گلف، مسیر مخصوص دوچرخه‌سواری، فضای مخصوص کمپ پیک نیک، غرفه‌های فروش خوراکی و درشکه سواری اشاره کرد.

مجموعه ورزشی سایمان نیز که در نزدیکی هتل پارس قرار دارد، میزبان یکی از استانداردترین و بزرگ‌ترین زمین‌های اسکیت خاورمیانه است و امکانات ورزشی در رشته‌های بیلیارد، سنگ‌نوردی، دارت و… و امکانات رفاهی نظیر کافی‌شاپ، فروشگاه و… دارد. 

تالار اندیشه از دیگر بخش‌های ائل گلی است که با ظرفیت ۳۳۰ نفر، مجهز به سیستم‌های صوتی و تصویری پیشرفته است و همایش‌‌ها و برنامه‌های فرهنگی و علمی در آن برگزار می‌شود.  وجود امکانات دیگری از قبیل پارکینگ، سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، وسایل ورزشی و… این مجموعه را به یکی از کامل‌ترین جاذبه‌های گردشگری تبریز تبدیل کرده‌ است.

بهترین زمان بازدید از ائل گلی چه فصلی است؟

ائل گلی در هر زمانی از سال جذابیت خود را دارد؛ در فصل بهار با گل‌های نوشکفته و برگ‌های سبز رنگ، در فصل تابستان با نسیم دلپذیر و سایه‌ درختان، در فصل پاییز با برگ‌های رنگارنگ و در فصل زمستان با فضای برف‌پوش و رویایی.

با این همه فصل بهار و تابستان احتمالا بهترین زمان بازدید از ائل گلی برای افراد با سلایق مختلف است. پارک به‌صورت ۲۴ ساعته باز است و برای ورود به مجموعه با ماشین باید هزینه پرداخت کنید.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

روسیه

بزرگترین موزه مجموعه نقاشی جهان، موزه ارمیتاژ

روسیه

 کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

روسیه

همه چیز درباره کشور زیبای روسیه