پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

پل ریالتو، واقع در ونیز، دروازه تجاری معروف ایتالیا، قدیمی ترین پل روی کانال بزرگ است که شهر را به دو نیم تقسیم می کند. پل باشکوهی که تقریباً ۳۲ متر طول دارد و دو طرف را به هم متصل می کند، مرکز توجه گردشگران است. مهمترین دلیلی که مردم را از سراسر جهان به اینجا می آورد این است که این پل پر از اعماق تاریخی است.

ponte di rialto

تاریخچه پل ریالتو

اولین پل ریالتو که در اوایل قرن دوازدهم ساخته شد، با برنامه ریزی برای عبور انواع کشتی های تجاری طراحی شد. در همان زمان، به لطف پانتون های قرار گرفته در پای پل، از ایستادن آن بر روی آب اطمینان حاصل شد. افزایش مداوم تراکم روی پل همواره منجر به مطالعاتی برای توسعه آن شده است. در محدوده این کارها، پل به شکل چوبی تبدیل شد تا بتواند ترافیک روزافزون را در خود جای دهد. به

لطف رمپ های متحرک متصل به این پل چوبی، کشتی هایی با ارتفاع های مختلف اجازه عبور داده شدند. با نسخه چوبی خود که در سال ۱۲۵۵ ساخته شد، این پل شلوغ ترین پل تجاری آن دوره و نقطه ملاقات همه کشتی های تجاری در دوره ای بود که ونیز یک قدرت دریایی بزرگ بود.

این مکان ترانزیت کشتی های باری بزرگی بوده است که ابریشم، ادویه جات، منسوجات، فلزات و سنگ های قیمتی را از سراسر جهان حمل می کردند. در عین حال، تجارت شدید ماهی باعث افزایش ازدحام در اطراف پل شده است. در نتیجه باعث محبوبیت بیشتر بازارها و مغازه های اطراف خود شده است.

شهرت بازاری که در مجاورت پل ایجاد شده است به اندازه ای افزایش یافته است که نام خود را به پل داده است. نام پل که دروازه درآمد بالایی دارد ریالتو نام داشت که در این دوره در تمام دنیا شناخته شده بود. اما چوبی بودن پل باعث ایجاد مشکلاتی در نگهداری آن شده و باعث سوختن جزئی و فروریختن آن در حین رژه شد. پس از آن، فراخوان مسابقه ای از سوی مسئولان برای جایگزینی آن با پل بادوام تر صورت گرفت.

معماری به نام آنتونیو دا پونته در این مسابقه که معماران محبوب آن دوره نیز در آن شرکت داشتند، برنده شد و ایده ساخت پل را از سنگ به ذهنش خطور کرد. اگرچه ایده معمار بیش از حد جاه طلبانه تلقی می شد، اما توسط مقامات پذیرفته شد.

شکل فعلی خود را به عنوان امروز به خود گرفت و ساخت و ساز پرهزینه آن ۳ سال بین ۱۵۸۸-۱۵۹۱ به طول انجامید. به عنوان تنها پل روی کانال بزرگ، نزدیک به ۳۰۰ سال تا سال ۱۸۵۴ وجود داشت. این پل تاریخی با قدمت ۶۰۰ ساله‌اش تا به امروز پابرجاست.

ساختار فیزیکی پل ریالتو

چپل ریالتو پل عظیمی به طول ۳۱.۸ متر، ارتفاع ۷.۳۲ متر و عرض ۸.۹ متر است. قدیمی ترین پل ونیز، ریالتو، از سنگ استریا ساخته شده است که از نظر فنی شبیه سنگ آهک است اما شبیه مرمر است. سنگ ایستریا سنگی بادوام و سفید است. مهم ترین دلیل ترجیح آن به عنوان ماده پل این است که در برابر آب شور دریا و شرایط آب و هوایی متغیر مقاوم است.

پایه های پل که در زمین گیر کرده اند با هزاران کنده درخت که به صورت عمودی قرار گرفته اند تقویت شده اند. عدم وجود تکیه گاه در وسط پل ریالتو باعث شده است که در زمره پل های قوسی قرار گیرد. به این ترتیب کشتی ها به راحتی از زیر پل عبور می کنند. قسمت های قوسی پل با مغازه ها پوشیده شده است. نقوش برجسته بر روی پل ریالتو، که تأثیر دوره رنسانس را بر خود دارد، شامل پیکره های سنت مارک و سنت تئودور است.

پل ریالتو امروزه به اندازه گذشته محبوب است. اگرچه در معرض زلزله ها و حوادث جنگی زیادی قرار گرفته است، اما با ساختار مستحکم خود توانسته است به عنوان یک شگفتی مهندسی زنده بماند. با مشاهده بسیاری از وقایع تاریخی، کسانی را که آن را می بینند مجذوب خود می کند.

امروزه تردد خودروها در آن مسدود شده است تا عمر آن افزایش یابد. این پل تاریخی که تنها با پای پیاده می‌توان از آن عبور کرد، در تمام طول سال میزبان مردمی از همه ملیت‌ها است. جاذبه گردشگری کنونی آن در گذشته از شهرت تجاری تاریخی آن فراتر رفته است.

افسانه های جالب درباره پل ریالتو

از گذشته تا به امروز افسانه های مختلفی در مورد پل ریالتو گفته شده است. مشکلاتی که در ساخت پل به دلیل کار بر روی یک سازه معماری دشوار تجربه شد، راه را برای شایعات هموار کرد. از آنجایی که ایستادن در حالت ایستاده بسیار دشوار است، در مراحل ساخت پل با ریزش های جزئی مواجه شد. از آنجایی که این ریزش‌ها معمولاً در شب اتفاق می‌افتد، منجر به نقل داستان‌هایی در مورد ارواح شیطانی مختلف شده است که در اطراف ساخت و ساز پل سرگردان هستند.

اعتقاد بر این است که پلی که بر روی کانال ساخته می شود با مخالفت ارواح روبرو است. طبق افسانه‌ها، شیطان معمار آنتونیو داپونته را که اولین کسی بود که از روی پل عبور کرد، با گرفتن جان همسر و نوزاد متولد نشده‌اش مجازات کرد. امروزه اگرچه هنوز شایعاتی مبنی بر زندگی روح نوزاد در شب های سرد زمستان در تله کابین ها وجود دارد، اما افراد بسیار کمی آن را باور می کنند.

آنچه کسانی که از پل ریالتو بازدید می کنند باید بدانند

پل ریالتو که در میان ثروتمندان محبوب بود و در گذشته مایحتاج لوکس در آن خرید و فروش می‌شد، اکنون بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای آزاد است.

علاوه بر این، ساختمان‌های قوسی شکل روی آن میزبان سوغاتی‌ها، بوتیک‌ها و جواهرات‌فروشی‌هایی هستند که برای هر بودجه‌ای مناسب هستند. همچنین بازارهای معروفی در اطراف وجود دارد که تازه ترین غذاهای دریایی در آن به فروش می رسد. همچنین می توان با تله کابین های دست ساز با ظرفیت ۲ تا ۶ نفر از زیر پل ریالتو عبور کرد.

پل ریالتو صعب العبور، شیب دار و از پله های زیادی تشکیل شده است. این ویژگی استفاده از ویلچر و کالسکه را دشوار می کند. با این حال، به جای قرار گرفتن بر روی پل، سواری با گوندولا در اطراف آن نیز جایگزین بسیار خوبی است.

نه تنها گردشگران بلکه مردم محلی نیز علاقه زیادی به این پل نشان می دهند که در تمام ساعات روز و در هر فصل از سال باز است. همچنین به طور فعال در زندگی روزمره به عنوان نقطه عبور در کانال بزرگ استفاده می شود.

زمان ایده آل برای بازدید از پل ریالتو

از آنجایی که ونیز در ماه های تابستان شلوغ و گرم است، بازدیدکنندگان ترجیح می دهند در ماه های پاییز از این پل بازدید کنند. سپتامبر، اکتبر، نوامبر و دسامبر ماه های ایده آل برای بازدید از پل در نظر گرفته می شوند. به ویژه توصیه می شود که بازدیدکنندگان در این ماه ها مراقب بارش باران باشند.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

اخبار

صنایع دستی آذربایجان‌غربی نیاز به معرفی دارد

گردشگری

شهر بی تابستان

حج

درآمد دستکم ۱۰ میلیارد دلار عربستانی‌های مکه با آغاز مناسک حج

ایتالیا

مکان های دیدنی در میلان، ایتالیا