کاخ ورسای پاریس، فرانسه

کاخ ورسای که قبلاً اقامتگاه سلطنتی فرانسه و مقر حکومت بود، اکنون به عنوان نماد پاریس پذیرای بازدیدکنندگان زیادی است. این کاخ که در ورسای پاریس واقع شده است، به دلیل شکوه معماری و تاریخ سیاسی آن به عنوان مکانی بسیار محبوب شناخته شده است.

Palace of Versailles

این یک نماد در تاریخ فرانسه در نظر گرفته می شود، که هم دوره ظهور فرانسه به عنوان یک نیروگاه مدرن و هم افول چشمگیر سلطنت را نشان می دهد و در فهرست میراث جهانی یونسکو گنجانده شده است.

این کاخ که بیش از ۲۰۰۰ اتاق دارد، دارای باغ‌ها، فواره‌ها، باغ‌وحش خصوصی، حمام‌های ساخته شده به سبک رومی و حتی آسانسورهایی از قرن هجدهم است. تاریخچه کاخ ورسای از قرن هفدهم شروع می شود و ابتدا به عنوان یک اقامتگاه شکار، سپس به عنوان مقر قدرت و از قرن نوزدهم به عنوان یک موزه تاریخی پذیرای بازدیدکنندگان بوده است.

این مجموعه کاخ امروزه بیش از ۸۰۰ هکتار مساحت دارد. کاخ ورسای با تاریخ و معماری خود به یکی از پربازدیدترین نقاط دیدنی پاریس، فرانسه تبدیل شده است.

معماری باشکوه کاخ

معماری مجموعه کاخ که دارای اتاق‌ها، آلاچیق‌ها و باغ‌های زیادی بود، از جمله دادگاهی که می‌توانست ۳۰۰۰ نفر از جمله پادشاه و ملکه، اعضای خانواده سلطنتی، وزرای دولت، اشراف، دیپلمات‌ها، کارمندان دولت و مانند آن را در خود جای دهد. در آن زمان خیره کننده بود این کاخ که توسط ۸۰۰ هکتار باغ با مناظر زیبا، فواره ها و مجسمه ها احاطه شده است، دارای چندین سوئیت آپارتمان برای استفاده عمومی و خصوصی پادشاه و ملکه و همچنین ویژگی های معماری متعدد دیگر است.

در مجموع از ۳۵۷ آینه در تزئین تالار آینه که مرکز کاخ است، استفاده شده است که شامل ۱۷ طاق آینه پوشانده شده است که ۱۷ پنجره را منعکس می کند. علاوه بر تصاویر جشن خدایی شدن پادشاه، از مرمرهای چند رنگ و برنزهای طلاکاری شده در تزئینات استفاده شده است.

یکی دیگر از اتاق های معروف این کاخ، خانه اپرای سلطنتی ورسای است که توسط آنژ ژاک گابریل طراحی شده است و می تواند تا ۱۲۰۰ نفر را در خود جای دهد. تالارهای مهم دیگر پذیرایی: تالارهای هرکول، دایان، مریخ، عطارد، آپولو، مشتری، زحل و زهره که همه به نام خدایان و الهه‌های رومی نامگذاری شده‌اند. بسیاری از اتاق ها با نقاشی های دیواری طراحی شده توسط Le Brun تزئین شده اند که به شدت تحت تأثیر سنت معماری ایتالیایی نقاشی باروک قرار گرفته است.

Palace of Versailles

تاریخچه جالب کاخ ورسای

لویی سیزدهم دوفن، پادشاه فرانسه، در ۲۴ اوت ۱۶۰۷ برای اولین سفر شکار خود به ورسای رسید. لویی سیزدهم که در سال ۱۶۱۰ تاجگذاری کرد، به این مکان آمد و در سال ۱۶۲۱ دوباره به شکار پرداخت. در موقعیت ایده آل بین سن ژرمن-آن-لایه و اقامتگاه اصلی او در پاریس، در اواخر سال ۱۶۲۳، پادشاه تصمیم گرفت برای اولین بار در ژوئن ۱۶۲۴ یک کلبه شکار کوچک بسازد تا شب بماند.

پادشاه همچنین در سال ۱۶۳۲ بخشی از ورسای را خریداری کرد و عمارتی کوچک در کنار یک کلبه شکار برای استفاده به عنوان اقامتگاه سلطنتی ساخت. این اقامتگاه کوچک که سبک معماری آن نه متمایز است و نه شیک است، مکانی بود که خانواده سلطنتی در اوقات فراغت خود در آن اقامت داشتند.

اما نقطه عطف تاریخ ورسای در زمان سلطنت شاه لوئی چهاردهم رخ داد. پادشاه طرح های شگفت انگیز مختلفی برای قلعه و جنگل های اطراف ایجاد کرد. گفته شد که او به معنای واقعی کلمه نقش معمار را بر عهده گرفت و شاهکاری ساخت که این کاخ برای همیشه در یادها خواهد ماند.

این اقامتگاه به تدریج از یک اقامتگاه شکار به یک اقامتگاه تفریحی تبدیل شد که در آن مهمانی ها و سرگرمی های بزرگ در باغ ها برگزار می شد. از سال ۱۶۸۲ اقامتگاه اصلی خانواده سلطنتی و دولت فرانسه بوده است.

لویی چهاردهم نه تنها اشراف را به ورسای آورد، بلکه آن را به مرکز اصلی حکومت تبدیل کرد. پادشاه لوئی چهاردهم که عاشق فضای باز و فضای باز بود. اگرچه لویی شهرت خود را نه تنها با جنگ بلکه با معماری خود به دست آورد، اما در اجرای کارهای ساختمانی در اینجا مؤثر بود و کاخ را به یک مرجع قدرت تبدیل کرد.

این مکان میزبان مراسم های معتبری مانند پذیرایی از سفیران در تالار آینه ها بوده است. هنگامی که لوئی چهاردهم درگذشت، توسعه کاخ و املاک او توسط جانشینان او ادامه یافت.

پس از مرگ لویی چهاردهم در سپتامبر ۱۷۱۵، ورسای وارد دوره طولانی غفلت شد. فرماندار املاک، لویی پانزدهم، دستور داد که فواره گراندز هر دو هفته یکبار نگهداری شود تا آن را در حالت کار قرار دهند. لویی پانزدهم جوان که در ۱۵ ژوئن ۱۷۲۲ به قدرت رسید، به خواست خود به ورسای بازگشت.

با این حال، لوئیس با این حال، در طول سلطنت او کارهای عمده ای در داخل و خارج از کاخ انجام شد، از جمله بازسازی کامل آپارتمان های آن، تخریب پلکان سفیران، و ساخت خانه اپرای سلطنتی، تئاتر بزرگی که توسط لویی چهاردهم آغاز شد.

مانند پدربزرگش لوئیس در ورسای متولد شد برخلاف پدربزرگش، لویی شانزدهم بیشتر وقت خود را در ورسای گذراند و در آنجا پروژه های مختلفی را برای دکوراسیون داخلی آغاز کرد. پادشاه که به همسرش بسیار علاقه داشت، در سال ۱۷۷۴ پتی تریانون را برای او ساخت. ماری آنتوانت این را فضای خصوصی خود کرده است.

این کاخ که نسبتاً سالم از انقلاب فرانسه جان سالم به در برد، با وجود اینکه نماد مهمی از نظام سلطنتی است، نقش مهمی در تاریخ فرانسه دارد.

در قرن نوزدهم، ناپلئون انتخاب نکرد که در اینجا ساکن شود. جنگ جهانی اول که در قرن بیستم آغاز شد، به بسته شدن کاخ ورسای انجامید. با این حال، آثار داخل کاخ تا حد زیادی حفظ شده است. این کاخ برای کمک به مجروحان و خانواده های سربازان به منظور حمایت از تلاش ملی در سال های جنگ افتتاح شد.

زمانی که ورسای برای امضای معاهده صلح در سال ۱۹۱۹ انتخاب شد، بار دیگر در کانون توجه قرار گرفت. با این حال، دو کمک مالی عمده برای بازسازی کاخ توسط میلیاردر مشهور جهانی جان دی راکفلر دریافت شد.

بعدها، یک پروژه بازسازی به نام “Le Grand Versailles” در سال ۲۰۰۳ ایجاد شد و کاخ در سال ۲۰۱۱ بازسازی شد. غرفه Dufour در فوریه ۲۰۱۶ پس از بازسازی تماشایی توسط Dominique Perrault به روی عموم باز شد.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

گردشگری

پیشنهادهایی برای افزایش سهم گردشگری ایران

اخبار

تعطیلی سراسری موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی در تاسوعا و عاشورا

گردشگری دنیا

مهمانان باستانی یک هتل در انگلستان

ترکیه

سهم سریال های ترکی در گردشگری ترکیه