کاوش در کوه های پوشیده از برف آذربایجان

در انتهای شرقی کوه‌های قفقاز، نزدیک به دریای خزر، یکی از بهترین رازهای اوراسیا است: دامنه‌های پوشیده از برف و مناظر خیره‌کننده پیست‌های اسکی آذربایجان.

برای یک سفر زمستانی با تفاوت، امکانات پیشرفته و تجربیات فرهنگی غنی منطقه بی نظیر است. فصل اسکی معمولاً از دسامبر تا مارس ادامه دارد، اما در خارج از این دوره چیزهای زیادی برای دیدن و انجام دادن وجود دارد. برای هر علاقه و هر فصل چیزی وجود دارد. نه تنها اسکی، بلکه کفش‌های برفی، اسب‌ سواری، سورتمه سواری، پاراگلایدر و پیاده‌ روی، و – در پایان روز – طعم غذاهای محلی.

سرمایه گذاری آذربایجان در زیرساخت های توریستی، این کشور را بیش از هر زمان دیگری در دسترس قرار داده است. اگرچه امکانات جدید همیشه در حال باز شدن است، اما پیست‌های اسکی اصلی شاه داغ ، طوفان داغ و آغ بولاق هستند؛ هر سه مجموعه ای از فعالیت ها و مناظر بکر برفی را ارائه می دهند.

بزرگترین پیست اسکی در قفقاز، پیست کوهی شاه داغ است که برای هر سطحی، از مبتدیان کامل تا بی باک ترین اسکی بازان، که بیش از ۳۰ کیلومتر پیست را می پیمایند، خدمات رسانی می کند.

در حدود سه ساعت رانندگی از باکو، در ارتفاع حدود ۲۵۰۰ متری، شاه داغ طیف وسیعی از فعالیت‌ها را برای تابستان و زمستان ارائه می‌دهد و هتل‌های بسیار راحت دارد.

از جمله پارک کلبه با استخر سرپوشیده، سالن بدنسازی و سونا، یا اتاق های راحت هتل مجلل پیک پالاس، که دارای استخر روباز گرم و اسپا است. هر دو اتاق‌های بزرگ و شیک با چشم‌انداز کوهستانی زیبا دارند.

مدارس اسکی شاه داغ دارای پیست ها و مربیان برای هر سطح از توانایی هستند، اما برای غیر اسکی بازان نیز امکانات زیادی وجود دارد. سواری برفی، کفش‌های برفی و تروتینت در ماه‌های زمستان در دسترس هستند، در حالی که پاراگلایدر، اسب‌ سواری، تیراندازی با کمان و تله‌کابین در تمام طول سال در دسترس هستند. یکی از جاذبه های مورد علاقه هوایی آلپاین است، یک سواری مملو از آدرنالین که ترکیبی از ترن هوایی با توباگان است و سرعت آن به ۴۲ کیلومتر در ساعت می رسد.

روستای نزدیک لازا نیز ارزش بازدید را دارد، به ویژه به خاطر آبشارهای دیدنی آن، که برای یخ نوردی در زمستان زمانی که آنها یخ زده هستند استفاده می شود.

طوفان داغ ، در سمت دیگر کوه وسیع شاه داغ ، همچنین ترکیبی عالی از ماجراجویی، طبیعت و فرهنگ را فراهم می کند. دامنه‌های بی‌نظیر آن برای اسنوبرد سواران و اسکی‌بازان تا ۱۵ کیلومتر می‌رسد، در حالی که مدرسه محل آن دارای شیب‌های مهدکودک فراوان برای حتی مبتدیان کامل است.

تفرجگاه کوهستانی طوفان داغ در فاصله کوتاهی از فرودگاه بین‌المللی قبله ، برای خود قبله نیز مناسب است، جایی که گردشگران می‌توانند از دیوارهای قلعه باستانی جایی که زمانی مرکز تجاری اصلی در امتداد جاده ابریشم بوده، دیدن کنند. موزه ای در این نزدیکی تاریخ منطقه و یافته های باستان شناسی آن را توضیح می دهد.

در حدود یک ساعت رانندگی در جنوب قبله ، پارک ملی وسیع شاه داغ موقعیت دارد، بهشتی از اکوتوریسم که در آن کوهنوردان می‌توانند انتظار تماشای طیف وسیعی از گیاهان و جانوران را داشته باشند که ممکن است شامل سیاه‌گوش، گوزن، گراز وحشی، شغال و حتی خرس قهوه‌ای یا عقاب طلایی باشد.

سمت غرب و جدا از بقیه آذربایجان نخجوان است. در اینجا، گردشگران روستای آغ بولاق ، محل جدیدترین پیست اسکی ج-آذربایجان را خواهند یافت.

مرکز اسکی آغ بولاق که در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا در کوه‌های قفقاز کوچک قرار دارد، از شرایط عالی برای انواع فعالیت‌های مرتبط با برف با امکاناتی با بالاترین استاندارد برخوردار است.

مدرسه اسکی آن دارای مربیانی با تجربه با اسکی بازان مبتدی و پیشرفته است و برای خانواده ها زمین های بازی و پارک های سرگرمی ارائه می شود.

آغ بولاق با یک هتل ۳۸ اتاقه و سه کلبه اجاره ای، همه چیزهایی را که یک بازدیدکننده ممکن است نیاز داشته باشد، دارد، اما برای یک روز بیرون رفتن، شهر نخجوان یک ساعت با ماشین فاصله دارد. نخجوان خانه بسیاری از بناهای باشکوه مانند کاخ شرقی خان ها است که در قرن هجدهم ساخته شده و اکنون به موزه تبدیل شده است.

مقبره نوح نیز که از هزاره چهارم قبل از میلاد در تجسم های مختلف وجود داشته است، به همان اندازه قابل فراموشی نیست. گفته می شود که قله شکاف کوه ایلانداگ در مجاورت با شناور شدن کشتی نوح در آن شکل گرفته است و تصور می شود که خود نوح در اینجا زندگی کرده و فوت کرده است.

با طرح‌های هندسی آجرهای قرمز و کاشی‌های فیروزه‌ای، از طرح معماری مشابهی (به اصطلاح مدرسه نخجوان) مشابه آرامگاه مومینه خاتینپیست اسکی

قرن دوازدهم که یکی از جذاب‌ترین بناهای تاریخی آذربایجان است، پیروی می‌کند.

این استراحتگاه ها چیزی بیش از اسکی را ارائه می دهند. هر کدام مجموعه ای از جاذبه ها را برای غنی سازی هر تعطیلات فراهم می کند. با این حال، تنها وجه مشترک آنها، فرصت تجربه مهمان نوازی محلی است.

آذربایجانی ها وظیفه می دانند که با مهمانان خود با دقت بی نهایت رفتار کنند. پس از گذراندن یک روز در دامنه، یک فنجان چای معطر داغ با شیرینی های خوشمزه لذتی بی نظیر را به ارمغان می آورد.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

روسیه

بزرگترین موزه مجموعه نقاشی جهان، موزه ارمیتاژ

روسیه

 کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

روسیه

همه چیز درباره کشور زیبای روسیه