کشف آثار با قدمت بیش از ۴۰ هزار سال در جنوب تهران

به گزارش ردبلیط؛ باستان‌شناسان آثاری با قدمت پارینه‌سنگی در جنوب تهران کشف کردند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از یافته‌های تازه متعلق به دوران پارینه‌سنگی در جنوب تهران خبر داد.

مرتضی حصاری گفت: در بازدید هفته گذشته از تپه اصلی قمی‌آباد که در جنوب روستای قمی‌آباد شهرستان ری قرار دارد، ابزارهای سنگی‌ دوره پارینه‌سنگی را مشاهده کردیم به همین منظور از فریدون بیگلری باستان‌شناس و رئیس بخش پارینه‌سنگی موزه ملی ایران درخواست کردیم از محوطه قمی‌آباد بازدید میدانی داشته باشند. در این بازدید یافته‌های به‌دست آمده مورد تایید این متخصص سنگ قرار گرفت که اتفاق بزرگی برای تاریخ استان تهران شکل گرفت.

قدمت ۴۰ هزار ساله سکونت در تهران

فریدون بیگلری، رئیس بخش پارینه‌سنگی موزه ملی ایران گفت: ما پیش از این درباره دوران پارینه‌سنگی در استان تهران اطلاعات خیلی کمی داشتیم که محدود به تعدادی تک یافته از این دوره بود، اما در تپه‌های طبیعی قمی آباد با یک پراکنش بسیار وسیع از دست‌ساخته‌های سنگی مواجه هستیم.

رئیس بخش پارینه‌سنگی موزه ملی ایران گفت: در بازدید اخیر نمونه‌هایی از سنگ مادر، تولیدات سنگ مادر و دیگر قطعات مرتبط با تراش و تولید ابزار سنگی را در سطح تپه‌های قمی‌آباد مشاهده کردیم. سطح این تپه‌ها رسوبی پوشیده از قطعات سنگ چخماق، آذرین و دیگر سنگ‌های قابل تراش است که در دوران پارینه‌سنگی میانه محل تراش سنگ و ساخت ابزار سنگی بوده است.

بیگلری در پایان افزود: با توجه به این یافته‌های جدید تاریخ سکونت انسان در تهران ده ها هزار سال عقب رفته و به بیش از ۴۰ هزار سال قبل و حتی شاید تا حدود ۸۰ هزار سال قبل برسد. بقایای استخوانی انسانهای این دوره که در چند غار یافت شده‌اند نشان می‌دهد که انسانهای نئاندرتال در دوره پارینه‌سنگی میانه در بخشهایی ازایران می‌زیستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر نیازمند انجام پژوهش بیشتر در این مکان هستیم.

گفتنی است که قمی‌آباد محوطه‌ای است که به‌تازگی تصاویری از نابودی کامل یک تپه باستانی در آن منتشر شده بود.

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

پل ریالتو در شهر زیبای ونیز، ایتالیا

روسیه

بزرگترین موزه مجموعه نقاشی جهان، موزه ارمیتاژ

روسیه

 کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

روسیه

همه چیز درباره کشور زیبای روسیه