یکی از هفت عجایب جهان l تاج محل

تاج محل با وجود گذشت ۴۰۰ سال از ساخت آن، نفس گیر به نظر می رسد، اما هنوز هم یکی از جذاب ترین آثار معماری شناخته شده برای بشریت است. این سازه چشمگیر که به عنوان تجسم همه چیز خالص تعریف می شود، با زیبایی و شکوه درخشان خود در شب های ماه کامل و انعکاس هایی که در آب های ساکن خود در ساعاتی که خورشید اوج می گیرد جلب توجه می کند. تاج محل که سالانه میلیون‌ها گردشگر از آن بازدید می‌کنند، یکی از مکان‌های دیدنی در جهان با زیبایی بی‌پایانش است.

معماری باشکوه تاج محل

در منتهی الیه شمالی تاج محل، با باغچه مربع شکل آن مجهز به توده های آبی که یک ازاره مرمری زینتی از آن می گذرد، سکوی مرمری مرتفعی قرار دارد که مقبره اصلی بر روی آن قرار دارد. این بخش آن را بر فراز دیگر سازه‌های مجموعه بلند می‌کند، گویی به آسمان می‌رسد.

مناره سفید ۴۰ متری آن هر گوشه سکوی مرمری را زینت می دهد. برج های تاج محل که هر کدام کمی به سمت بیرون خمیده اند، که یک شگفتی مهندسی در نظر گرفته می شوند، ارزش دیدن را دارند.

ورودی اصلی عمدتا از سنگ مرمر سفید ساخته شده است. این بنای مغولی با طاق‌های قبر مانند است. طاق های آن از نظر خط بسیار غنی است. دارای سقف های طاقدار و دیوارهای طرح دار هندسی است.

ساخته شده از سنگ مرمر سفید با کنده کاری و سنگ های نیمه قیمتی، چهار طرف مقبره با جزئیات خود بسیار باشکوه است. یک گنبد بزرگ در وسط و چهار گنبد کوچکتر در بالای سازه مرکزی وجود دارد. سنگ قبر مرمری درست زیر گنبد اصلی وجود دارد. مقبره واقعی حاکم شاه جهان و همسرش در زیرزمین و در اتاقی است که به روی بازدیدکنندگان باز نیست.

تاج محل چه زمانی ساخته شد؟

تاج محل توسط شاه جهان امپراتور مغول در سال ۱۶۳۱ به یاد همسرش ممتاز محل که در حین به دنیا آوردن چهاردهمین فرزندش درگذشت، ساخته شد. تاج محل که یکی از شاهکارهای هنر مسلمانان و میراث جهانی هند است، از سال ۱۹۸۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

همسر سوم شاه جهان، ممتاز محل، به زیبایی مسحورکننده و عشق شوهرش به او معروف بود. گفته می شود که موهای حاکم تنها در یک شب سفید شد که از مرگ ناگهانی خود به لرزه درآمد.

کار بر روی تاج محل در سال ۱۶۳۲ آغاز شد و کل بنای تاریخی به شکل فعلی در سال ۱۶۵۳ جمع آوری شد. اندکی پس از ساخت، شاه جهان توسط پسرش که در قلعه آگرا زندانی بود سرنگون شد و سال های باقی مانده را در حسرت تاج محل گذراند. پس از مرگ شاه جهان در سال ۱۶۶۶ در کنار همسر محبوبش به خاک سپرده شد.

برچسب ها: تاج محل, گردشگری

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

ایتالیا

اطلاعاتی درباره سفر به رم، ایتالیا

ایتالیا

مکان های دیدنی در فلورانس، ایتالیا

ایتالیا

راهنمای سفر فلورانس ایتالیا

شیراز

بهترین هتل های شیراز