آرامگاه پزشک نامی جهان “ابوعلی سینا”

به گزارش ردبلیط؛ همدان در سال 2018 میزبان دو رویداد مهم آسیایی و بین‌المللی است که این دو رویداد می‌توانند در معرفی ظرفیت‌های گردشگری همدان، ایجاد اشتغال پایدار و توسعه گردشگری همدان موثر باشد ضمن اینکه همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در برگزاری رویدادی در تیرماه 97 برای این عنوان میزبان 34 کشور آسیایی و در اجلاس اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری که در آبان ماه سال آینده برگزار می‌شود میزبان نمایندگان گردشگری 180 کشور جهان است.

از روز 28 اسفند تا پایان روز هفتم فروردین‌ماه 509 هزار نفر از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، فرهنگی و دست‌ساز استان همدان بازدید کردند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 36 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در نوروز امسال پس از غارعلیصدر که بزرگترین غار آبی جهان است و در کبودراهنگ قرار گرفته، بیشترین بازدید مسافران از آرامگاه شیخ‌الرئیس بوعلی سینا پزشک نامی جهان و سپس شهر و تپه باستانی هگمتانه و آرامگاه باباطاهر است ضمن اینکه بیشترین مسافران بازدیدکننده مربوط به استان‌های تهران، آذربایجان غربی و شرقی هستند.

در همدان یکی از شش خیابان اصلی مرکز شهر به نام این حکیم نامی است که با تبدیل این خیابان به پیاده‌راه، گردشگران بسیاری نیز در این مسیر قرار گرفته و با المان‌های زیبا و گل آرایی هایی که شهرداری همدان امسال در قسمت انجام داده عکس های سلفی و دسته جمعی می‌گیرند.

آرامگاه شیخ‌الرئیس بوعلی فیلسوف، دانشمند و طبیب مشهور ایرانی در میدان بوعلی سینا در مرکز شهر همدان واقع‌شده است که بنای ابتدایی آرامگاه ابوعلی سینا در زمان قاجاریه ساخته‌شده و آرامگاه جدید به مناسبت هزارمین سالروز تولد این دانشمند بزرگ، توسط انجمن آثار ملی ایران ساخته و در سال 1333 خورشیدی افتتاح شد و این اثر تاریخی و گردشگری در اردیبهشت‌ماه سال 1376 به ثبت ملی رسیده است.

بنای آرامگاه تلفیقی از دو سبک معماری ایران باستان و ایران بعد از اسلام است که در طراحی این مجموعه از عناصری از هنر معماری سنتی ایرانی استفاده‌شده است.

نقشه آرامگاه بر اساس قدیمی‌‌ترین بنای تاریخ‌دار اسلام در ایران یعنی گنبد قابوس که از شاهکارهای معماری به‌ شمار می‌آید، کشیده‌ شده است. تنها تفاوت ظاهری این بنا با گنبد قابوس در این است که گنبد قابوس 10 تَرک ولی آرامگاه بوعلی 12 تَرک دارد. وجود 12 ستون نشان‌دهنده 12 رشته دانشی است که ابن‌سینا بر آن‌ها احاطه داشته است.

درحال حاضر تالار جنوبی آرامگاه به عنوان موزه محل نگهداری سکه، سفال، برنز و سایر اشیاء کشف‌شده مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد و دوران اسلامی اختصاص‌یافته و در تالار شمالی کتابخانه‌ای مشتمل بر 8000 جلد کتاب خطی و چاپی نفیس ایرانی و خارجی و غرفه‌هایی مربوط به آثار بوعلی سینا و شعرا و نویسندگان همدانی نگهداری می‌شود.

مکمل این بنا بوستانی به شکل نیم‌دایره با فضای سبز است و نیز تندیس ابوعلی سینا درحالی‌که کتابی در دست دارد در ضلع شرقی میدان نصب‌شده است.

منبع:

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد