اردبیل و آغاز فصلی نو در گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اعلام کرد: علی‌رغم تردد ۸ میلیون مسافر از استان اردبیل ما هیچ تحولی را در صنعت گردشگری این منطقه شاهد نبودیم در حالی که با فراگیری علم اقتصاد گردشگری به خوبی می‌توان به این موضوع پی برد که میزان ارتقا یا رکود اقتصاد گردشگری یک منطقه با ماندگاری یا عدم ماندگاری مسافران در آن منطقه محاسبه می‌شود.

نادر فلاحی اذعان داشت: چالشی که در چند دهه اخیر گردشگری اردبیل را درگیر کرده است عدم ماندگاری مسافران و گردشگران در این استان و انتخاب نشدن اردبیل به عنوان اولین مقصد گردشگران است چرا که در طول سال‌ها تعداد مسافرانی که از این استان به مقصد سایر استان‌ها عبور می‌کردند بیش از مسافرانی بوده که اردبیل را به عنوان مقصد اصلی سفر خود انتخاب می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه سقف آمار ۸ میلیونی گردشگران اردبیل در سال‌های اخیر تنها یک اشتباه بوده، افزود: متأسفانه دوربین‌های تردد شمار در محورهای مواصلاتی استان تعداد خودروهایی که از راه‌های ارتباطی تردد داشتند را به ثبت می‌رساند در حالی که مقصد بیش از نیمی از این مسافران استان‌های شمالی و شمال شرق بودند.

 

فلاحی ادامه داد: مشکل اقتصادی سرمایه‌گذاران و فعالان صنعت گردشگری استان در شهرهای گردشگری منطقه به خوبی گویای این مسئله است که حلقه مفقوده در این میان آمار سفرهای ۸ میلیونی به استان اردبیل در واقع همان آمار گردشگران سفر کرده به این استان نیست و اردبیل در تمام این سال‌ها تنها یک معبری برای مسافران سایر استان‌ها بوده است.

گردشگری اردبیل بر شرایط کرونایی غلبه کرد

وی تصریح کرد: علی‌رغم رکود ۲ ساله گردشگری استان تحت‌الشعاع شرایط کرونایی امسال آمارها نشان می‌دهد که ما علی‌رغم افت محسوس آمار گردشگران نسبت به سال‌های قبل شیوع کرونا امسال آمار اشغال ۹۰ درصدی تخت هتل‌ها را داشتیم و این می‌تواند برای آینده گردشگری استان خبر خوبی باشد.

این مسئول میزان اشغال تخت برخی هتل‌های بزرگ استان را در نوروز ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ در حدود ۲۴ درصد عنوان و اضافه کرد: امسال به دلیل شرایط آب و هوایی استان اردبیل نه تنها استان گذری برای مسافران عبوری نبود بلکه میزان ماندگاری گردشگر در استان نیز افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

فلاحی با تاکید بر اینکه ما خواهان گردشگری تثبیت شده هستیم که اقتصاد گردشگری را تقویت و متحول کند، گفت: اگر در تعریف و تعبیر گردشگری و آمارهای ارائه شده مشکلی نداشته باشیم تحول چشمگیر در حوزه گردشگری اردبیل را به خوبی خواهیم دید.

تدقیق ماندگاری گردشگر بر حسب میزان اشغال واحدهای اقامتی

فلاحی با تاکید بر اینکه ما در استان اردبیل باید گردشگری استان را بر اساس تردد شمار محاسبه نکنیم، گفت: می‌بایست بحث گردشگری را بر اساس ضریب سطح اشغال هتل‌ها و میزان ماندگاری این مسافرها در هتل‌ها بررسی کنیم بر این اساس نوروز ۱۴۰۱ را علی‌رغم کاهش ترددهای محورهای مواصلاتی نوروزی خوش یمن برای گردشگری استان در نظر می‌گیریم.

وی از ارتقای سطح خدمات گردشگری به لحاظ کمی و کیفی خبر داد و یادآور شد: مسافران در استان‌های مختلف به دنبال محموعه‌هایی هستند که کیفی‌سازی کردند و گردشگری اردبیل هم‌اکنون در این مسیر قرار گرفته و خوشبختانه همین موضوع در کنار سایر پارامترها امسال سبب شده تا تور گردشگری از کشورهایی همچون هلند و چین در استان داشته باشیم.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، اردبیل تا به امروز در تعطیلات نوروزی به هیچ وجه مقصد اول گردشگری نبوده اما به دلیل هوای مطبوع در فصل تابستان همواره به عنوان مقصد اصلی گردشگران تابستانی بوده است.

منبع:

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد