از کهن‌ترین پل قابل تردد جهان چه می‌دانید؟

در بخش جنوبی ایران به دلایل وجود رودخانه‌ های پرآب همواره نیاز به ایجاد پل وجود داشته است . دزفول به عنوان یکی از کهن‌ ترین شهرهای ایران با قدمتی بیش از ۵۰۰۰ سال، دارای چند پل بسیار کهن از جمله پلی ۱۷۴۱ ساله، پل قدیم دزفول، می‌باشد. پل تاریخی دزفول روی رودخانه دز قرار گرفته و قدمت آن به دوره ساسانیان برمی گردد. جالب است بدانید که اصلا نام شهر دزفول از نام اصلی این پل یعنی «دژ پل» گرفته شده است. از این پل به عنوان قدیمی ترین پل جهان نام برده می شود که چیزی حدود ۱۸ قرن از ساخت آن می گذرد. این پل بند دارای ویژگی‌ های منحصر به فردی از لحاظ سازه ای و معماری است. تمامی این ویژگی‌ ها از جمله مصالح به کار برده شده، نحوه ساخت، مقاومت‌ها و غیره از جمله دلایل پایداری پل تاکنون بوده است.

پل قدیم دزفول با قدمت قریب به ۱۷۰۰ سال کهن ترین پل جهان است که هنوز هم تردد بر روی آن در جریان است، این پل بند از یادگارهای عهد ساسانی است که ۹/۵ متر ارتفاع (۲/۵ متر از این ارتفاع مربوط به بند آن است)، یا ۱۷ پایه، ۱۴ چشمه طاق بزرگ و ۱۳ چشمه طاق کوچک دارد. نوع مصالح به کار رفته دراین بنا شامل ماسه، سنگ، قلوه سنگ، آجر و ملات ساروج می باشد. یکی از نکات فنی بسیار جالب در این سازه وجود بستهای سربی ، فولادی جهت اتصال سنگ های پی بنا و کف سازی رودخانه است. تا قبل از ساخت دهانه فلزی که در سال ۱۳۱۶ ه.ش توسط انگلیسی ها ساخته شد، پل درفول دارای چهل و دو چشمه طاق کوچک و بزرگ بوده است. این پل بند همانند بسیاری از پل بندهای خوزستان درسال ۲۶۰ میلادی پس از شکست امپراطور روم والرین و سپاهیانش توسط شاپور اول ساسانی با طراحی و نظارت مهندسان ایرانی و نیروی کار اسرای روم جهت جبران خساراتی که به شهرهای مرزی وارد نموده بودند ایجاد گردید.

این پل که دو منطقه غربی و شرقی دزفول را بهم متصل می‌سازد و در حقیقت رابط راه دزفول – اندیمشک می‌باشد، بر پایه‌ های پل قدیمی ساسانی بنا شده است. و به روزگار عضدالدوله دیلمی و به دوران صفویه و در عصر قاجاریه نیز تعمیر و ترمیم گردیده است.

جرج کرزن در مورد پل قدیم دزفول می‌نویسد:

در حدود غربی خاک بختیاری و حوزه نهایی آب دز، شهر جالب توجه دزفول واقع گردیده است (دزفول- دزپل). این نام به واسطه پل باشکوه مجاور آنست که بدون شک بدوره ساسانیان متعلق است. قسمت زیرین این پل از سنگ است و قسمت فوقانی که آجری است ظاهراً قدیمی تر می‌نماید، ۴۳۰ یارد طول و بیست و دو طاق به شکل و اندازه مختلف دارد.
در طرف سرچشمه رودخانه چند آسیاب بر صخره‌ها ساخته‌اند که بوسیله پلهای سست بنیاد با سنگ‌فرش بهم مربوط شده است، این آسیابها به وسیله جریان رودخانه کار می‌کنند و منظره‌ای دیدنی دارند.

منبع:

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد