اورامانات، بهشتی کمتر شناخته شده در غرب کشور

به گزارش ردبلیط؛ اورامان و روستای با قدمت چند صد ساله با فرهنگ و آدابی بسیار غنی است که به یادگار مانده از دوران زرتشت است. به نوشته میراث آریا: اورامان تخت صاحب مردمانی اصیل مهمان نواز و مهربان است که با گشاده رویی از بازدیدکنندگان استقبال می‌کنند. اورامانا منطقه بسیار بکر و طبیعی است که به هزار ماسوله معروف است چرا که از لحاظ نوع قرار گرفتن خانه‌ها بر روی هم و همچنین طبیعت بکر آن بسیار به ماسوله شبیه است.

اورامانا سرزمین چند صد ساله در کدام نقطه جغرافیایی قرار گرفته است؟

 اورامانات در دره شرقی، غربی شمال کوه‌های تخت در ۶۳ کیلومتری جنوب به مریوان در استان کردستان قرار دارد. در این منطقه که دارای شیب زیادی است خانه‌ها به طور کلی از سنگ ساخته شده‌اند و حالت پلکانی دارند. جالب است که برخلاف دیوارهای سنگی این خانه‌ها با سقف‌های پوشیده از تیرهای چوبی ساخته شده‌اند. این منطقه به دلیل این که در ارتفاعات قرار دارد در فصل بهار و تابستان بسیار زیبا، اما در فصل پاییز و زمستان افت دما بسیار شدیدی را تجربه می‌کند. از آن جایی که بافت این منطقه به صورت پلکانی در شیب تند کوه قرار گرفته است خانه‌های این منطقه به گونه‌ای ساخته شده‌اند که پشت بام خانه پایینی به منزله حیاط خانه‌ای که در بالای آن قرار گرفته است مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصالح به کار رفته در این خانه‌های بسیار زیبا بیشتر سنگ و چوب هستند.

مناطق گردشگری اورامان تخت چه جاهایی هستند؟

قبل از هر چیز بهتر است بدانید این روستا پوشیده از درخت انار، انجیر، توت و گردو است. مناطقی مثل دربند دزلی و ارتفاعات دامنه سرسبز آن از جمله چشم اندازهای زیبای اورامان تخت محسوب می‌شوند. آبشار ملور که حاصل ذوب برف‌های ارتفاعات بالادست آن است از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود. مزارع پلکانی و خانه‌های پلکانی موجود در این منطقه از دیگر زیبایی‌های منطقه اورامان تخت هستند. آتشکده مربوط به زمان زرتشتیان از دیگر جاذبه‌های تفریحی این منطقه است.

 روستای اورامان تخت قدمتی چند صد ساله دارد و در زمان‌های قدیم محل فرمانروایی پادشاه‌ها و سلاطین بوده است. واژه تخت در این منطقه به معنای پایتخت و محل فرمانروایی شاه است. اورامان در زبان کردی هورامان نیز تلفظ می‌شود و مردم این روستا به زبان کردی هورامی حرف می‌زنند. لهجه هورامی یکی از لهجه های مشهور زبان کردی است.

منبع:

آخرین اخبار و مقالات

اخبار| ترکیه

چشم‌انداز سفرهای اروپایی بدون دریافت ویزا پیش‌روی رای‌دهندگان در ترکیه

اخبار

جلوگیری از ورود خودروهای غیربومی به بافت تاریخی

اخبار

لایحه حمایت از ایرانیان خارج از کشور چیست؟

اخبار

توسعه روابط گردشگری با عربستان در دستور کار قرار می‌گیرد