اینترنت و صنعت گردشگری

گردشگری از مهمترین صنایع در حال رشد است و توسعه صنعت گردشگری نیاز به برنامه های مناسب دارد تا بتواند در جذب گردشگران داخلی و بین المللی موفق باشد تا جائیکه صنعت گردشگری به عنوان یکی از بزرگترین و متنوع ترین صنایع است.

ایران جزء ده کشور اول جهان از لحاظ جاذبه‌های گردشگری و جزء پنج کشور اول جهان از نظر تنوع گردشگری است.

اینترنت در گردشگری نقش بسیار اساسی داشته ، به طوری که نمی‌توان نقش محوری آن را در نحوه‌ی سفر کردن و حتی انتخاب مقصد نادیده گرفت. ایران به واسطه اتفاقات 40 سال اخیر، از فهرست گردشگری عمده جهانیان خط خورده است و لذا برای گردشگران حرفه‌ای که همه دنیا را گشته اند، یک مقصد بکر به شمار می‌رود؛ ضمن آن که قابلیت‌های گردشگری ایران نیز به حدی است که می‌تواند از قوه به فعل در آید.

ورود اینترنت به صنعت گردشگری باعث به وجود آمدن تغییرات زیادی در این صنعت شده که مهمترین آن رزرو بلیت کلیه وسایل حمل و نقل و هتل‌ها، آشنا شدن با جاذبه‌های توریستی از طریق تورهای مجازی، خواندن سفرنامه و گزارش‌ها که اغلب همراه با عکس و فیلم هستند.

طی سه تا چهار سال اخیر با رشد و توسعه شبکه اینترنت، شیوه و مفهوم مسافرت نیز دچار دگرگونی شد و با گسترش خدمات سفر و گردشگری در فضای اینترنت، استفاده از این گونه سرویس‌ها به صورت آنلاین رشد قابل توجهی پیدا کرد به طوری که در طی دو سال اخیر درصد بسیار بالایی از مسافران، اطلاعات و خدمات سفر خود را از طریق سایت‌های مختلف اطلاعات و اخبار گردشگری تامین کرده اند.

رضا رضوانی در خصوص تاثیر اینترنت بر فعالیت‌های اقتصادی گردشگری اظهار کرد: جهان در حال کوچک شدن است و فناوری اطلاعات و ارتباطات، ما را با شرایط جدید روبرو ساخته است. باید گفت جامعه ما در حال تجربه یک انقلاب صنعتی جدید است که البته از آن به عنوان انقلاب اطلاعاتی نیز نام می‌برند.

وی افزود: در حالی فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات در تمام ابعاد زندگی ما حاضر شده‌اند که روش‌های پیشرفته تحلیل آماری و هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای در حال شکل دادن به کل طیف فعالیت‌های ما از جمله روش‌های اجتماعی، کار، سفر و تعامل با محیط‌مان هستند. این انقلاب حول مفهوم «داده» ساخته شده است. «حقوق داده» رشته‌ای کاملا تخصصی است که به صورت دوره‌های عملیاتی و همینطور دانشگاهی سال‌ها است که در کشورهای پیشرو به صورت کاملا حرفه‌ای دنبال می‌شود.

عضو گروه پژوهشی مدیریت و برنامه‌ریزی گردشگری پژوهشکده گردشگری گفت: حقوق داده از یک سو نحوه تنظیم فعالیت‌های پردازش داده‌ها و کاربردها و فناوری‌های ساخته شده بر روی آن‌ها را مطالعه می‌کند و از سوی دیگر این دوره با بررسی استفاده و کاربرد روش‌های هوش مصنوعی در حوزه حقوق، نقش «قانون به ‌عنوان داده» را مورد بررسی قرار می‌دهد.

رضوانی ادامه داد: یکی از موضوعات بسیار مهم در حقوق داده حفظ حریم خصوصی شهروندان و تدوین پروتکل‌های دقیق جهت ارائه و تصویب مواد قانونی جهت حفظ حقوق مصرف‌کنندگان و افراد جامعه در این فضا است.

وی تصریح کرد: امروز در کشور شاهد تصویب طرح صیانت هستیم که تحت عنوان حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی  معرفی می‌شود. البته جزئیات کاملی از طرح هنوز اعلام نشده است، اما در ذهنیت جامعه محدودسازی افراد در دسترسی به فضای آزاد اطلاعات ایجاد شده است.

عضو گروه پژوهشی مدیریت و برنامه‌ریزی گردشگری پژوهشکده گردشگری خاطرنشان کرد: شاید هیچ عرصه‌ای به اندازه گردشگری از فناوری اطلاعات و ارتباطات تاثیر نگرفته است. در حال حاضر شاهد استفاده فزاینده از ICT ها در عرصه گردشگری هستیم. دائما برنامه‌های جدیدی تحت عنوان استارت‌آپ‌های گردشگری معرفی می‌شوند که برخی از آنان دارای کارایی بالایی نیز هستند و جایگاه خوبی نیز به دست آورده‌اند.

رضوانی اضافه کرد: یک موضوع اساسی که می‌توان از آن به عنوان نقطه تهدید نیز نام برد نبود مواد قانونی مشخص و شفاف در مورد بکارگیری و استفاده از این بستر در قالب‌های جدید است. به عنوان مثال ما امروز در عرصه جهان شاهد استفاده از پلت فرم‌هایی همچون Air B and B؛ Booking.Com؛ Couchsurfing؛ Trip Adviser و دیگر موارد هستیم. تمامی این موارد حاصل خلاقیت‌های نو جهت تامین خدمات مورد نیاز گردشگران شکل گرفته‌اند که استفاده از آن‌ها محدود شده است.

وی عنوان کرد: در ایران هر اقامتگاه رسمی و شناسنامه‌دار باید لیست میهمانان شبانه خود را به اداره اماکن تحویل دهد و پذیرش میهمان نیز با توجه به شرایط قانونی و شرعی کشور انجام شود، اما در مورد اقامتگاه‌های غیرمجوزدار و فاقد شناسنامه که تحت عنوان خانه‌های شخصی اجاره داده می‌شوند، از این شرایط برخوردار نیستند. اگر قرار باشد پلت‌فرم‌هایی همچون نمونه‌های خارجی در کشور شکل بگیرد در درجه اول نیازمند تدوین رویه‌های قانونی آن هستیم که خلاء آن احساس می‌شود. فقدان رشته دانشگاهی در رسته حقوق همچون شاخه‌های جرم و جزا به نوعی تدوین این رویه‌ها را نیز دشوار می‌سازد.

عضو گروه پژوهشی مدیریت و برنامه‌ریزی گردشگری پژوهشکده گردشگری افزود: فارغ از گردشگری داخلی و محلی، در زمینه گردشگری خارجی که ارزآوری مهمترین مزیت آن است، به نوعی فعالیتی صادراتی محسوب می‌شود. بخش خصوصی کاملا نیازمند استفاده از فضای اینترنت و دسترسی آزاد به این بستر است که هرگونه محدودیتی فعالیت اقتصادی این بخش را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد که ره‌آورد آن افزوده شدن تعدادی دیگر به لشکر عظیم بی‌کاران کشور است.

 نیازی نیست تا شخص، وب سایت خاصی را مطالعه و اطلاعات جدیدی را کسب کند؛ زیرا RSS این شرایط را برای کار به وجود می آورد. خوانندگان RSS قادر خواهند بود تا اطلاعات لازم را از کاربران اینترنتی کسب کنند و پیام مورد نیاز را به دست آورند. بسیاری از RSSهای آزاد نیز روی اینترنت قرار دارند؛ برای مثال می توان از، فیددمون، نیوزگیتر و روجو بر روی وب سایت google و my yahoo نام برد.
▪ تأثیر RSS بر نیازهای گردشگری
سیستم RSS با حفظ زمان مورد نیاز کاربران، اطلاعات را برای آنها ذخیره می کنند و این اطلاعات برای استفاده همه کاربران در اینترنت توزیع می شود.
▪ تأثیر RSS بر تدارکات گردشگری
بسیای از اقدامات گردشگری و مسوولان این صنعت برای همکاری با سیستم RSS، خود را آماده می کنند تا از موارد زیر بهره مند شوند:
▪ حفظ روابط با مشتریان خود؛ ازجمله ارسال نامه های خبری به آنها. با وجودی که سیستم RSS تکنولوژی توزیع اطلاعات است به عنوان نیازهایی که به الگوهایی احتیاج دارند نیز معرفی می شوند.
▪ سیستم RSS به بهبود کمپانی ها برای خوشبختی بیشتر نسبت به بررسی های آنها کمک می کند؛ زیرا این سیستم سبب پدید آمدن لینک های فراوان به وب سایت های کمپانی ها همچون RSS می شود.
● وب لاگ ها
وب لاگ ها شکلی از خبرهای اینترنتی نظیر روزنامه ها یا خاطرات شخصی هستند که روی وب سایت منتشر و معمولا از راه سیستم RSS توزیع می شوند.وب لاگ ها نوعی روزنامه است که اطلاعات در آن منتشر و به ترتیب زمانی ارائه می شوند و ممکن است به یک موضوع عمومی، نظیر: سفر یا موضوع خاصی، چون: چرخه گردشگری در آلمان اشاره داشته باشد.نمونه های بسیار زیادی از وب لاگ ها در حالت عمومی یا خصوصی در زمینه گردشگری وجود دارند که از میان آنها می توان به tripadvisor.com، hotelchatter.com، igougo.com و gazetters.com اشاره کرد.هر شخصی می تواند به راحتی وب لاگ ایجاد کند. این کار با استفاده از نرم افزاری ویژه امکان پذیر است؛ برای مثال از موتور جستجوی google می توان برای انتشار متن ها، تصاویر، وب لاگ ها، لینگ به وبلاگ ها، صفحات وب، فایل های صوتی و تصویری استفاده کرد. وب لاگ ها معمولا ابزار بسیاری مهمی برای بررسی ها اطلاعات لینک ها و متون هستند. بسیاری از گردشگران، از وب لاگ ها به عنوان سرگرمی یا راهی برای ابراز وجود خود استفاده می کنند.تأثیر وب لاگ ها بر نیازهای گردشگریوب لاگ ها منابع اطلاعاتی بسیار مهمی برای گردشگری بین المللی با هدف دریافت پیشنهادات و توصیه های مورد نیاز برای سفر آنها هستند. علاوه بر این، وقتی تجربیات سفر یک فرد را از طریق وب لاگ می خوانید، تمایل به سفر مشابه و بازدید از همان مکان برای شما پدید می آید.
ـ محتویات وب لاگ ها براساس:
۱) جذب توجه کاربران اینترنتی،
۲) ایجاد علاقه برای کاربرانی که درجستجوی اطلاعات اضافی و بیشتر هستند،
۳) افزایش علاقه مندی فرد برای بازدید از مقاصد گردشگری و
۴) پرورش فعالیت و استعدادها (برای مثال: رزرو هتل یا سازماندهی سفر به یکی از مقاصد گردشگری) طبقه بندی می شود.لازم به ذکر است از قدرت وب لاگ ها در جهات منفی نیز می توان استفاده کرد؛ ازجمله انتشار یک تجربه بد می تواند بر میلیون هاکاربراینترنتی اثر منفی بگذارد و دید آنها را نسبت به وضعیت گردشگری یک منطقه تغییر دهد؛ بنابراین، ایجاد کمپانی های گردشگری و طرح های آنها برای تولیدوب لاگ برای کاربران حائز اهمیت است.

اینترنت و گردشگری، دو راهی هستند که با کمترین هزینه‌ها می‌توان بیشترین درآمدها را به دست آورد و اشتغال زایی کرد، آن هم در روزگاری که کشاورزی به بحران آب خورده، صنعت در رکود است و تجارت و خدمات به واسطه نوع تعاملات بین المللی، بسیار حداقلی میباشد.

اینترنت و ابزار الکترونیکی به واسطه این که زمینه ایجاد نمایش محصولات گردشگری و ارائه اطلاعات دقیق به گردشگران را فراهم می‌سازد، ضمن جلب رضایت گردشگران، افزایش گردشگران جدید را در پی خواهد داشت.

منبع:

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد