ترکیه و هزینه مواد غذایی برای گردشگران

قیمت غذا در ترکیه و به‌طور کلی‌تر بررسی قیمت خورد و خوراک در این کشور را می‌توان یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین بخش‌هایی دانست که قبل از سفر حتما باید به آن توجه ویژه‌ای کرد؛ چون بخشی از هزینه‌های سفر مربوط به همین مورد می‌شود، بنابراین در حساب کتاب هزینه سفر به ترکیه، باید به قیمت غذا در ترکیه هم توجه کرد.

همچنین قیمت غذا در ترکیه برای آن دسته از افرادی که تصمیم به مهاجرت دارند نیز بسیار اهمیت دارد، دلیلش هم کاملا مشخص و واضح است. شما چه در سفر باشید و چه قصد مهاجرت و زندگی در کشوری دیگر را داشته باشید، باید به این موضوع اهمیت بدهید و حسابی جداگانه برای خرج مواد غذایی باز کنید. به این شکل می‌توانید برنامه‌ریزی خیلی بهتری روی مخارج  مسافرت خود داشته باشید و با شیوه‌هایی مناسب، آن را کنترل کنید.

شباهت‌های قیمت غذا در ترکیه و ایران

قیمت غذا در ترکیه شاید تفاوت خیلی زیادی با ایران نداشته باشد، اما ارزش لیر ترکیه (هر چند هم کم) از ارزش پول ایران بیشتر است. همین مورد باعث می‌شود برای هزینه قیمت خوراکی در ترکیه برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشیم. اما در رابطه با شباهت هایی که بین غذاهای ایران و ترکیه وجود دارد، باید به این نکته اشاره کنیم که ترک‌ها نیز مانند ما ایرانی‌ها غذاهای متنوع و خوبی دارند، گرچه می‌توان در ایران به‌دلیل تنوع اقلیم و گوناگونی قومیت‌هایی که وجود دارند، غذاهای متنوع بسیار بیشتری را به نسبت ترکیه یافت، اما مقصود این است که یک ایرانی در ترکیه از این بابت به مشکلی بر نمی‌خورد، و همچنین باید گفت که تنوع کباب‌ها و غذاهای گوشتی، و همین‌طور غذاهای دریایی در این کشور قابل توجه و خوب است.

در رابطه با تنوع غذاهایی که در ترکیه وجود دارند می‌توان این مطلب را هم بیان کرد که حتی عده‌ای به منظور شکم‌گردی به این کشور سفر می‌کنند و از این روی می‌توان آن‌ها را در دسته گردشگران خوراک قرار داد. در کشور خودمان نیز می‌توان برخی از غذاهای ترکیه‌ای و رستوران‌هایی که این نوع از غذاها را سرو می‌کنند مشاهده کرد. دُنر کباب یا کباب ترکی از نمونه برجسته غذاهای ترکیه هستند که در کشور ما هم فراوان است.

قیمت غذا در ترکیه با توجه به تنوع رستوران‌ها

در ترکیه رستوران‌های فراوانی وجود دارند که همین موضوع سبب شده تا شاهد تنوع بالایی در قیمت‌های غذا نیز باشیم. رستوران‌های ترکیه را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد که شامل رستوران‌های ارزان‌قیمت، رستوران‌های میان‌رده و رستوران‌های لوکس می‌شود. در این میان باید به غذاهای خیابانی ترکیه نیز اشاره کنیم که طرفداران بسیاری نیز دارند و در ادامه به شکلی ویژه‌تر آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

غیر از اینکه شما غذای خود را در کدام‌یک از سه سطح رستورانی که معرفی شد میل کنید، باید این را نیز در نظر داشته باشید که رستوران در چه موقعیت مکانی قرار گرفته است. لوکیشن یا همان موقعیت مکانی هر رستوران می‌تواند قیمت غذا در ترکیه را تحت تاثیر قرار دهد و باعث کم یا زیاد شدن آن شود. این مورد ضمن طبقه‌بندی خود رستوران در نظر گرفته می‌شود و امری چند جانبه است. به عبارت دیگر، علاوه‌بر طبقه‌بندی خود رستوران‌ها در سه سطح، موقعیت جغرافیایی هر رستوران نیز بر قیمت مواد غذایی آن اثر می‌گذارد.

در حالت کلی و به‌طور میانگین، می‌توان گفت که قیمت غذا در رستوران‌های ارزان‌قیمت حدودا بین 10 تا 50 لیر است. این قیمت در رستوران‌های میان‌رده حدودا بین 50 تا 100 لیر و قیمت غذا در رستوران‌های لوکس ترکیه برای هر وعده کامل (شامل پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر) تقریبا برابر با 400 لیر است. نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است، حدودی بودن این قیمت‌هاست، پس نمی‌توان گفت که این مبلغ‌ها در دقیق‌ترین حالت خود نوشته شده‌اند چراکه می‌توانند تغییراتی را هم داشته باشند. در مجموع ثبات چندانی را نمی‌توان برای قیمت‌ها در نظر گرفت. با وجود ملاحظاتی که گفته شد، قیمت حدودی و جداگانه هر دسته از رستوران‌ها به تومان نیز محاسبه شده‌اند که در ادامه آورده‌ایم.

با فرض اینکه قیمت روز لیر ترکیه، معادل هر لیر برابر با 2000 تومان باشد، محدوده قیمت‌هایی که برای رستوران‌های ارزان‌قیمت، میان‌رده و لوکس در نظر گرفته شد معادل مقادیر زیر است: (توجه داشته باشید که محدوده قیمت‌ها می‌توانند مبلغ‌هایی کمتر یا بیشتر را نیز شامل شوند.)

 • رستوران‌های ارزان‌قیمت: حدودا بین 20000 الی 100000 تومان
 • رستوران‌های میان‌رده: حدودا بین 100000 تا 200000 تومان
 • رستوران‌های لوکس: برای یک وعده کامل حدودا 800000 تومان

یکی از علت‌های اینکه قیمت غذا در رستوران‌های لوکس ترکیه تا این حد بالاست، به‌خاطر این است که در اکثر رستوران‌‎های لوکس ترکیه از سرآشپزهای بسیار ماهر و سرشناس استفاده می‌کنند و حتی تعدادی از رستوران‌های لوکس ترکیه در بین برترین رستوران‌های جهان قرار دارند. با تمامی این تفاسیر، قیمت گران رستوران‌های لوکس و لاکچری ترکیه به‌خوبی توجیه می‌شود.

غذاهای خیابانی، از ارزان‌ترین و پرطرفدارترین‌ها!

در کوچه و خیابان‌های شهر ترکیه، می‌توانید غذاهای خیابانی مختلفی را پیدا کنید که با قیمت‌هایی پایین می‌توان آن‌ها را تهیه کرد. غذاهایی هم که می‌توان خرید، اغلب از غذاهای محبوب میان ترک‌ها هستند و طعم بسیار خوشمزه‌ای دارند. یکی از این غذاهای معروف که در دکه‌های غذا به فروش می‌رسد، کومپیر است. غذایی که بخش اصلی آن را سیب‌زمینی تشکیل داده و درون آن معمولا با مواد انتخابی شما پر خواهد شد؛ غیر از کومپیر، غذاهای دیگری مثل دونر کباب، کباب لقمه و… نیز در این دکه‌ها به فروش می‌رسند. جلوتر برخی از غذاهای معروف ترکیه را نیز نام خواهیم برد و ترکیب بعضی از آن‌ها را نیز تشریح می‌کنیم.

غیر از غذاهای خیابانی، می‌توانید مغازه‌های کوچکی نیز در خیابان‌های شهرهای ترکیه پیدا کنید که از میوه‌های مختلف پر شده‌اند، معمولا این مغازه‌ها با آبمیوه‌گیری‌های دستی خود برای مشتریان آبمیوه تازه می‌گیرند. تجربه نوشیدن این آبمیوه‌ها، نظیر میوه‌هایی چون سیب، پرتقال، انار، هویج و… بسیار جالب است. البته نمونه آن‌ها را در شهرهای ایران نیز داریم.

قیمت فست فود در ترکیه

تنوع رستوران‌های فست فودی نیز در ترکیه بسیار بالا است، پس بد نیست که قیمت مک دونالد در ترکیه را هم بدانید. رستوران‌ها و فست فودهای زنجیره‌ای فراوانی را می‌توان در ترکیه و شهرهای آن یافت، از جمله آن‌ها می‌توان به: مک دونالد (McDonald’s)، برگر کینگ (Burger King)، کی اف سی (KFC) و… اشاره کرد. حال برای اینکه حدود قیمتی رستوران مک دونالد دستتان بیاید، باید بگوییم که قیمت مک دونالد در ترکیه برابر با حدود 43.12 لیر است که معادل تقریبا 86240 تومان خواهد بود. البته این قیمت، با توجه به آمار غذای پرفروش این رستوران زنجیره‌ای عنوان شده و ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که مبلغ ذکر شده در استانبول است و در شهرهای دیگر ترکیه ممکن است کمتر و حتی بیشتر نیز باشند و تغییرات کوچکی وجود داشته باشد.

فست فودهایی که در ترکیه وجود دارند، غذاهای مختلفی هم ارائه می‌دهند، از غذاهای اروپایی گرفته تا غذاهای ترکیه‌ای می‌توانید در این رستوران‌ها پیدا کنید که طبیعتا غذاهای اروپایی معمولا گران‌تر خواهند بود. از فست فودهای معروف ترکی هم می‌توان به لاهماجون اشاره کرد.

قیمت غذاهای معروف ترکیه

به دوتا از غذاهای معروف ترکیه، یعنی کومپیر و لاهماجون اشاره کردیم، اما ترکیه خوراک معروف کم ندارد! از دیگر غذاهایی که می‌توان به آن‌ها عنوان غذای معروف ترکیه را داد، غذاهای زیر هستند:

 • میدیه دولما (صدف شکم‌پر که ترکیبی از برنج و آبلیمو دارد)
 • بالیک اکمک (ماهی سرخ شده‌ای که در نان قرار می‌گیرد)
 • کوکورچ (همان امعا و احشاء بریده بریده شده گوسفند است که آن را کباب و سرخ می‌کنند)
 • منمن (نوعی املت که با پیاز، گوجه، فلفل قرمز، سبزیجات و تخم مرغ آماده می‌شود)
 • چورباسی (انواع مختلفی دارد و شبیه سوپ است و بسته به آنچه که درونش ریخته می‌شود، طعم‌های مختلفی دارد)
 • کوفته و بورک
 • و…

تمامی غذاهایی که آورده شده‌اند، قیمت‌های مناسبی دارند که می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای نسبتا کم آن‌ها را نوش جان کنید. از بین نکاتی که گفته شد، این مورد هم مهم است که مردمان ترکیه اغلب به صبحانه اهمیت ویژه‌ای می‌دهند، به همین خاطر هم هست که صبحانه‌های ترکیه در سراسر جهان بسیار معروف و محبوب بوده و طرفداران خاص خود را دارند. یکی از دلایل این معروف بودن، مخلفات زیادی است که ترکیه‌ای‌ها همراه با وعده صبحانه خود می‌خورند. چند نمونه از مواد غذایی موجود در سفره صبحانه ترک‌ها عبارت‌اند از: مربا، زیتون، خیار، پنیر، گوجه، عسل، نیمرو، انواع نان، املت و…

قیمت مواد غذایی مختلف در ترکیه

اگر مایلید که خود غذایی ترتیب دهید یا اینکه مدت طولانی‌تری را در ترکیه سپری می‌کنید و امکان تهیه پی‌درپی غذاهای حاضری را ندارید، بهتر است که از قیمت مواد غذایی مختلف آگاه باشید. البته این بخش از مقاله برای کسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند نیز بسیار پر کاربردی خواهد بود. در ادامه قیمت برنج در ترکیه ، قیمت میوه در ترکیه و مواردی از این دست را عنوان می‌کنیم و معادل حدودی و تقریبی آن‌ها را نیز مطرح خواهیم کرد.

برای مثال قیمت موز به کیلوگرم حدودا 16.33 لیر، سیب 8.60 لیر، پرتقال 7.5 لیر، سیب زمینی 5.33 لیر، پیاز 3.49 لیر، گوجه 9.43 لیر، از مواد پروتئینی گوشت ران 107.62 لیر، فیله مرغ 49.28 لیر، تخم مرغ 12 عدد 22.70 لیر، پنیرمحلی یک کیلوگرم به مبلغ 72.30 لیر و قیمت غلات نان 5.70 لیر و برنج 18.28 لیر ترکیه است. در مورد نوشیدنی ها نیز یک بطری آب 105 لیتری 3.24 لیر، نوشابه 330 سی سی 8.7 لیر و شیر یک لیتری 12.45 لیر می باشد.

قیمت غذا در استانبول

استانبول یکی از مهمترین شهرهای ترکیه است و به نوعی پایتخت فرهنگی آن هم بر شمرده می‌شود، این شهر به‌دلیل جاذبه‌های فراوان و متعددی که دارد، مقصد بسیاری از گردشگران نیز هست و خیلی از توریست‌ها (چه ایرانی و چه غیر ایرانی) این شهر را برای گردش انتخاب می‌کنند. بنا به همین دلایل بسیار مهم است که قیمت غذا در استانبول ترکیه چه بازه‌ای داشته و تا چه میزان باید برای آن برنامه‌ریزی کرد.

در این رابطه باید گفت که قیمت غذا در استانبول نیز تفاوت چندانی با قیمت غذا در دیگر شهرهای ترکیه ندارد، ضمن اینکه باید گفت این شهر، به‌خاطر توریستی بودنش، طیف وسیع‌تری از رستوران‌ها را در خود جای داده که این مورد باعث ایجاد بازه گسترده‌ای از انواع قیمت‌ها نیز شده است. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد، این است که ملیت‌های مختلفی هم در این شهر وجود دارند که سبب ایجاد تنوع غذایی می‌شوند و روی قیمت غذا در استانبول هم تاثیرگذار خواهند بود. در استانبول هم مانند سایر شهرهای ترکیه، صبحانه وعده بسیار مهمی محسوب می‌شود که برای درک بهتر تنوع آن، بهتر است صبحانه‌تان را فقط در هتل میل نکنید. جدای از این مورد باید حتما غذاهای خیابانی استانبول را هم در برنامه خود جای داده و تست کنید، چون از محبوبیت بالا و کیفیت خوبی برخوردار هستند.

کافه‌ها، بخشی از لیست قیمت غذا در ترکیه

در شهرهای مختلف کشور ترکیه، کافه‌های پرشماری وجود دارند که هر کدام نیز از ویژگی‌ها و خصوصیاتی منحصر به فردی بهره‌مند هستند. برخی از این کافه‌ها به قدری دنج طراحی شده‌اند که اصلا دوست ندارید از آن‌ها خارج شوید، به همین خاطر بهتر است برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر سفر خود، از قیمت حدودی برخی از خوراکی‌های این کافه‌ها مطلع شوید. توجه داشته باشید که این قیمت‌ها حدودی است.

 • یک استکان چای: از حدود 3 لیر (معادل تقریبا 6000 تومان)
 • یک فنجان قهوه ترک: از حدود 5 لیر (معادل تقریبا 10000 تومان)
 • یک فنجان اسپرسو: از حدود 5.5 لیر (معادل تقریبا 11000 تومان)
 • یک لیوان هات چاکلت: از حدود 8 لیر (معادل تقریبا 16000 تومان)
 • یک امریکانو: از حدود 6 لیر (معادل تقریبا 12000 تومان)

این‌ها فقط بخشی از قیمت‌های منوی کافه‌ها در ترکیه بودند، اما می‌توانید با حساب آن‌ها از قیمت حدودی سایر چیزهایی که می‌توانید سفارش دهید هم مطلع شوید. این نکته را فراموش نکنید که کافه‌ها نیز از قانون رستوران‌ها پیروی می‌کنند؛ به این معنا که بسته به جایی که در آن قرار دارند، قیمت خدمات و مواد غذایی که ارائه می‌دهند، متفاوت است.

منبع:

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد