جدیدترین قوانین سفر به خاورمیانه در شرایط کرونا

 • قوانین سفر به ایران در شرایط کرونا (به‌روز شده تا تاریخ ۷ آوریل ۲۰۲۲)

سازمان هواپیمایی کشوری بر اساس مصوبه صد و دوازدهمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اعلام کرد که محدودیت‌های کرونایی مربوط به همه کشورها حذف و تمامی مسافران بالای ۱۲ سال در پروازهای ورودی به ایران با تزریق ۲ دوز واکسن کرونا و داشتن نتیجه منفی تست‌ PCR می‌توانند وارد کشور شوند.

مسافران ورودی به ایران، باید در محدوده ۷۲ ساعت مانده به پرواز، برای انجام آزمایش PCR اقدام کنند و گواهی نتیجه منفی تست خود (به زبان انگلیسی) را به همراه داشته و از آخرین نوبت تزریق واکسن آن‌ها ۱۴ روز گذشته باشد.

همچنین در این جلسه مقرر شده است که شرکت‌های هواپیمایی برای صدور بلیت سفرهای هوایی به سامانه «ایران من» متصل باشند و کنترل مسافران جهت مدیریت بیماری کرونا از طریق این سامانه صورت گیرد.

 • قوانین سفر به عراق در شرایط کرونا (به‌روز شده تا تاریخ ۵ آوریل ۲۰۲۲)

هواپیمایی ایران‌ایر به‌نقل از شورای نخست‌وزیری عراق در تاریخ ۵ آوریل ۲۰۲۲ (۱۶ فروردین ۱۴۰۱) اعلام کرد که تمامی مسافران بالای ۱۲ سال از تاریخ اول آوریل ۲۰۲۲ (۱۲ فروردین ۱۴۰۱) می‌توانند با ارائه گواهی واکسیناسیون مبنی بر دریافت یک دوز واکسن جانسون یا دو دوز از هر نوع واکسن کرونا یا ارائه نتیجه منفی تست PCR در محدود ۷۲ ساعت مانده به پرواز، به این کشور سفر کنند.

مسافران باید در یکی از مراکز مورد تایید وزارت بهداشت ایران آزمایش PCR داده و جواب آن‌ را به زبان‌ انگلیسی همراه با کد QR ارائه دهند. همچنین کارت واکسیناسیون مسافران نیز باید به زبان انگلیسی چاپ شود.

واکسن‌های موردتایید عراق عبارتند از:

 • واکسن‌های ایرانی مانند برکت
 • فایزر
 • مدرنا
 • آسترازنکا
 • جانسون
 • سینوفارم
 • سینوواک

قوانین ذکر شده فعلاً محدود به سفر‌های هوایی است و مرزهای زمینی بین ایران و عراق کماکان به روی زائران بسته است.

 • قوانین سفر به قطر در شرایط کرونا (به‌روز شده در تاریخ ۱۹ مارچ ۲۰۲۲)

قطر، نام ایران را از لیست قرمز خود حذف کرد و بر اساس آخرین به‌روزرسانی وزارت بهداشت قطر در تاریخ ۱۷ مارچ ۲۰۲۲ (۲۶ اسفند ۱۴۰۰)، قوانین سفر به این کشور به شرح زیر است: ۱. تمامی مسافران، فارغ از وضعیت واکسیناسیون یا بهبودی، باید در بدو ورود نتیجه منفی تست PCR خود را (با اعتبار حداکثر ۴۸ ساعت) ارائه دهند. ۲. مسافرانی که به‌طور کامل واکسینه‌شده یا بهبود یافته‌اند، از قرنطینه معاف‌اند. شرط واکسیناسیون یا بهبودی به شرح ذیل است:

  • گواهی واکسیناسیون با اعتبار حداکثر ۹ ماه و حداقل ۱۴ روز پس از دریافت دوز دوم واکسن‌های مدرنا، فایزر و آسترازنکا (کوویشیلد، Vaxzevria)
  • گوهی واکسیناسیون با اعتبار ۱۲ ماه پس از دریافت دوز تقویتی واکسن‌های مدرنا، فایزر و آسترازنکا
  • گواهی واکسیناسیون با اعتبار حداکثر ۹ ماه و حداقل ۲ هفته پس از دریافت دوز اول یا ۷ روز پس از دریافت دوز تقویتی واکسن جانسون اند جانسون
  • گواهی واکسیناسیون با اعتبار حداکثر ۶ ماه و حداقل ۱۴ روز پس از دریافت دوز دوم یا دوز تقویتی واکسن‌های مشروط کووید-۱۹. سینوفارم، سینوواک، اسپوتنیک و کوواکسین در این دسته قرار دارند. این دسته از افراد باید نتیجه تست آنتی‌بادی کرونا با حداکثر اعتبار ۳۰ روزه را در بدو ورود ارائه دهند. در غیر این‌صورت به‌مدت ۵ روز قرنطینه خواهند شد.
  • افراد بهبودیافته که حداکثر ۱۲ ماه از زمان ابتلای آن‌ها به کرونا می‌گذرد. این دسته از مسافران باید یک نتیجه آزمایش رسمی و قابل تایید آزمایشگاهی را به عنوان مدرک ابتلا خود ارائه دهند.

۳. مسافران باید اصل گواهی واکسن را به زبان عربی یا انگلیسی، ارائه دهند. این گواهی باید شامل اطلاعات ذیل باشد:

  • نام مسافر باید با نام روی گذرنامه یکسان باشد.
  •  دوز و تاریخ تزریق واکسن (یک دوز برای واکسن جانسون و دو دوز برای سایر واکسن‌ها)
  •  نوع/نام واکسن
  • شماره سریال واکسن و کد QR (در صورت موجود بودن)

۴. مسافرانی که واکسینه‌نشده یا بهبود نیافته‌اند، مشمول ۵ روز قرنطینه در هتل یا خانه (برای کسانی که اقوام درجه یک دارند مشروط به ارائه مدرکی دال بر اثبات رابطه و داشتن محل سکونت) خواهند بود. مسافرانی که ملزم به تکمیل قرنطینه در یک هتل هستند، باید بسته قرنطینه «Welcome-Home» را از طریق این لینک رزرو کنند. ۵. مسافرانی که واکسینه‌نشده یا بهبود نیافته‌اند، باید در روز پنجم قرنطینه تست آنتی‌ژن سریع انجام دهند. هزینه این آزمایش ۵۰ ریال قطر است. ۶. همه مسافران باید حداقل ۳ روز قبل از سفر به قطر با مراجعه به وب‌سایت «www.ehteraz.gov.qa» ثبت‌نام و کلیه مدارک درخواستی مانند گواهی واکسن خود را بارگذاری و فرم تعهد را امضا کنند. همچنین مسافران باید اپلیکیشن «Ehteraz» را دانلود و روی گوشی خود فعال کنند.

 • قوانین سفر به امارات در شرایط کرونا (به‌روز شده در ۱۷ مارچ ۲۰۲۲)

بنابر اعلام اداره مدیریت بحران امارات (NCEMA)، مسافران واکسینه شده (یک دوز در واکسن‌های تک‌دوزی و ۲ دوز برای باقی واکسن‌ها) برای سفر به این کشور دیگر نیازی به ارائه نتیجه منفی تست PCR قبل از سفر ندارند. امارات همچنین الزام استفاده از ماسک در فضاهای روباز را لغو کرده است. استفاده از ماسک در فضاهای سرپوشیده از جمله مراکز خرید و رستوران‌ها همچنان اجباری است.

ابوظبی

پیش از این تمامی مسافران اعم از افراد واکسینه و واکسینه‌نشده باید پس از ورود به فرودگاه ابوظبی، آزمایش کرونا انجام می‌دادند، اما از ۱۶ اسفند ۱۴۰۰، تمام مسافران (واکسینه‌ و واکسینه‌نشده)، دیگر نیازی به انجام آزمایش کرونا به‌محض ورود به فرودگاه نخواهند داشت. مقامات این امارت پیش از این، الزام ارائه نتیجه منفی تست PCR برای ورود به ابوظبی را برای مسافران واکسینه‌شده لغو کرده بودند، بنابراین اکنون مسافران واکسینه‌شده می‌توانند بدون انجام آزمایش به ابوظبی سفر کنند. در عین حال، مسافران واکسینه‌نشده باید برای سفر به ابوظبی، نتیجه منفی آزمایش PCR با اعتبار ۴۸ ساعت قبل از سفر یا گواهی بهبود از ویروس کووید-۱۹ (شامل کد QR و اعتبار 30 روز) را ارائه دهند، اما دیگر انجام آزمایش به‌محض ورود در فرودگاه برای این افراد نیز الزامی نیست. همچنین از ۷ اسفند ۱۴۰۰، ابوظبی فهرست سبز و به‌تبع آن شرایط آزمایش کرونا مربوط به هر دسته را حذف کرده است. بر این اساس مسافران مناطق سبز همچون ایران دیگر نیازی به انجام آزمایش در روز ۶ سفر ندارند. ابوظبی همچنین قرنطینه برای تمام مسافران بین‌المللی و الزام ارائه گذر سبز برای سفر از سایر امارت‌ها به این امارت را لغو کرد. مقامات ابوظبی پیش از این اعلام کرده بودند که گردشگران واکسینه برای سفر به این کشور نیازی به دوز تقویتی ندارند. گردشگران واکسینه

 1. ابوظبی تنها واکسن‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت امارات را می‌پذیرد.
 2. مسافران باید ۴۸ ساعت قبل از سفر به این امارت، اپلیکیشن ICA UAE Smart را دانلود کرده یا با مراجعه به وب‌سایت ica.gov.ae، فرم ورود را تکمیل کنند. همه مسافران باید گواهی واکسیناسیون (یا معافیت) خود را ۴۸ ساعت قبل از سفر از طریق این پلتفرم‌ها تایید کنند. در این فرم از مسافران خواسته می‌شود اطلاعات شخصی، جزئیات گذرنامه، برنامه سفر، آدرس زمانی که در ابوظبی هستند و یک کپی از گواهی واکسن خود را ارسال کنند. این مدارک باید قبل از اینکه مسافر سفر خود را آغاز کند، تأیید شود. میانگین زمان رسیدگی کمیته پزشکی به درخواست‌ها ۴۸ ساعت است.
 3. پس از ورود به این امارت، ارائه یک «گذر سبز» برای دسترسی به فضاهای عمومی ابوظبی برای همه افراد بالای ۱۶ سال الزامی است. فرد واکسینه می‌تواند پس از گرفتن نتیجه منفی تست PCR، وضعیت سبز را در برنامه Al Hosn فعال کند. وضعیت سبز به مدت ۱۴ روز فعال خواهد بود.

گردشگران واکسینه‌نشده

 1. مسافران باید در آغاز سفر نتیجه منفی تست PCR (با اعتبار حداکثر ۴۸ ساعت) یا گواهی بهبودی از کرونا (با کد QR و اعتبار حداکثر ۳۰ روز) خود را ارائه دهند.
 2. مسافران باید ۴۸ ساعت قبل از سفر به این امارت، اپلیکیشن ICA UAE Smart را دانلود کرده یا با مراجعه به وب‌سایت ica.gov.ae، فرم ورود را تکمیل کنند.
 3. همه مسافران بالای ۱۶ سال در بدو ورود به فرودگاه ابوظبی تحت آزمایش PCR قرار می‌گیرند. این آزمایش رایگان است و نتیجه آن ظرف ۹۰ دقیقه تحویل داده می‌شود.
 4. گردشگران واکسینه نشده نمی‌توانند به جاذبه‌های عمومی ابوظبی دسترسی داشته باشند.

طبق آخرین به‌روزرسانی‌ها در تاریخ ۱۷ مارچ ۲۰۲۲، مسافران واکسینه‌نشده تنها در صورت ارائه نتیجه منفی تست PCR که ۴۸ ساعت قبل از ورود انجام شده، می‌توانند به رویداد‌ها و جاذبه‌های گردشگری ابوظبی وارد شوند. پیش از این تنها مسافران واکسینه‌شده و افراد معاف از واکسیناسیون می‌توانستند از جاذبه‌های ابوظبی بازدید کنند.

دبی

از ۲۶ فوریه ۲۰۲۲ (۷ اسفند ۱۴۰۰) مسافرانی که واکسینه شده‌اند دیگر نیازی به ارائه نتیجه منفی تست کرونا ندارند. این دسته از مسافران باید گواهی واکسیناسیون (حاوی کد QR) خود را ارائه دهند. افراد واکسینه‌نشده همچنان باید نتیجه منفی آزمایش PCR (که حداکثر ۴۸ ساعت قبل از پرواز انجام شده) را که در یکی از مراکز مورد تایید وزارت بهداشت ایران و شرکت هواپیمایی مورد نظر انجام شده باشد، ارائه دهند. این گواهی باید به زبان انگلیسی و با کد QR باشد. مسافران واکسینه‌نشده همچنین می‌توانند گواهی بهبود از کرونا (با اعتبار حداکثر ۳۰ روز از تاریخ سفر) حاوی یک کد QR ارائه دهند. همچنین داشتن بیمه‌ مسافرتی و بلیت رفت‌وبرگشت برای دارندگان ویزای توریستی الزامی است. این کشور در بدو ورود، از همه مسافران تست PCR می‌گیرد.

 • قوانین سفر به لبنان در شرایط کرونا (به‌روز شده در تاریخ ۲۶ مارچ ۲۰۲۲)

بر اساس آخرین بخشنامه هوانوردی کشوری لبنان از ۸ فروردین ۱۴۰۱ (۲۸ مارچ ۲۰۲۲) مسافرانی که به این کشور سفر می‌کنند دیگر نیازی به ثبت‌نام در سامانه «MOPH» ندارند.

با استناد بر آخرین به‌‌روزسانی شرکت هواپیمایی هما در تاریخ ۱۷ مارچ ۲۰۲۲ (۲۶ اسفند ۱۴۰۰)، مسافرانی که به‌طور کامل واکسینه شده (یک دوز برای واکسن‌های تک دوزی و ۲ دوز برای واکسن‌های دو دوزی) و حداکثر ۶ ماه از زمان واکسیناسیون آن‌ها می‌گذرد، از انجام تست ‌کرونا پیش از سفر به لبنان معاف‌‌ شده‌اند. ارائه کارت واکسیناسیون به زبان انگلیسی با کد QR برای این دسته از مسافران الزامی است. این قانون از تاریخ اول مارچ ۲۰۲۲ (۱۰ اسفند ۱۴۰۰) در حال اجرا است. مسافرانی که ۶ ماه از دریافت نوبت دوم واکسن آن‌ها گذشته باشد باید حداقل در ۱۴ روز گذشته، دوز سوم را دریافت کرده باشند. تاکنون لبنان محدودیتی برای نوع خاصی از واکسن کووید-۱۹ اعلام نکرده است. سایر قوانین سفر به لبنان عبارتند از:

 • مسافران واکسینه‌‌نشده بالای ۱۲ سال باید نتیجه منفی آزمایش PCR (حداکثر ۴۸ ساعت قبل از پرواز) یا آزمایش آنتی‌ژن (حداکثر ۲۴ ساعت قبل از سفر) را که در یکی از مراکز مورد تایید وزارت بهداشت ایران انجام شده، ارائه دهند. این گواهی باید به زبان انگلیسی و دارای کد QR باشد.
 • از پذیرش مسافران دارای گواهی منفی تست کرونا بدون کد QR، جلوگیری می‌شود.
 • مسافرانی که کمتر از ۷ روز خارج از لبنان اقامت داشته‌اند از انجام تست PCR در محدوده ۴۸ ساعت به پرواز، معاف‌اند.
 • تمامی مسافران فارغ از وضعیت واکسیناسیون، از انجام تست PCR در فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری بیروت معاف شده‌اند.
 • قوانین سفر به عمان در شرایط کرونا

بنابر اعلام مقامات عمانی، از اول مارچ ۲۰۲۲ (۱۰ اسفند ۱۴۰۰) مسافرانی که به‌طور کامل واکسینه‌شده و حداقل ۲ دوز واکسن دریافت کرده‌‌اند، از ارائه نتیجه منفی آزمایش PCR معاف‌اند. عمان همچنین شرط پیش‌ثبت‌نام مسافران برای ورود به این کشور را لغو کرده است. از این پس مسافرانی که به این کشور سفر می‌کنند:

 1. دیگر نیازی به ثبت‌نام در سایت travel.moh.gov.om ندارند.
 2. باید بیمه درمانی با پوشش کووید-۱۹ داشته باشند (همه مسافران بالای ۱۸ سال).
 3. باید در بدو ورود گواهی واکسیناسیون خود را ارائه دهند که نشان می‌دهد حداقل دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند و از دریافت آخرین دوز حداقل ۱۴ روز می‌گذرد (همه مسافران بالای ۱۸ سال).

آسترازنکا، کوویشیلد، فایزر بیو‌ن‌تک، سینوواک، اسپوتنیک، سینوفارم، مدرنا، جانسون و کوواکسین، واکسن‌های مورد تایید عمان برای مسافران است. عمان همچنین الزام استفاده از ماسک در فضاهای روباز را لغو کرده است اما استفاده از ماسک در فضاهای بسته اجباری خواهد بود.

منبع:
قطب نما

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد