حوض مسی عالی قاپو

به گزارش ردبلیط؛ اگر بخواهیم به عجایب خارق العاده در کاخ عالی قاپو اشاره کنیم، قطعا نام حوض مسی عالی قاپو در این میان می‌درخشد. اگر به این کاخ مراجعه نمایید حتما شاهد بسیاری از عجایب خارق العاده و شگفت انگیز خواهید بود.

  • معماری‌های چشم نواز
  • تالارهای وسیع و گسترده
  • ستون‌های بی نظیر و بلند
  • نقاشی‌های تکرار نشدنی
  • پله‌های شگفت انگیز و خاص
  • لچک‌های دیدنی
  • کاشی‌کاری‌های متفاوت و جذاب

و بسیاری از موارد دیگر از جمله عجایب شگفت انگیز در این کاخ هستند که حیرت شما را برمی‌انگیزند. اما اینها تنها موارد قابل توجه در این کاخ نیستند. حتما شما هم از راه‌های مخفی برای رسیدن به طبقات مختلف در این کاخ، شنیده‌اید. در کنار این عجایب می‌توان به شگفت انگیزترین آنها (حوض مسی) اشاره نمود.

آغاز معماری کاخ عالی قاپو در دوران صفویه انجام گرفته است. ساخت این بنا تا سالهای بسیار زیادی به طول انجامیده است. اما امروزه شاهد یک بنای شگفت انگیز و خارق العاده که حیرت بسیاری از معماران را برانگیخته است، هستیم. در این بنا می‌توانید به بسیاری از تزئینات داخلی و خارجی توجه نمایید که هر کدام از آنها بیانگر تاریخ ارزشمند کشور ما هستند.

از حوض مسی عالی قاپو چه می‌دانید؟

اما در کنار تمامی موارد ذکر شده، یکی از خاص‌ترین و ناب‌ترین فاکتورها در این کاخ، حوض مسی عالی قاپو است. در بین تجمع بسیار زیاد گردشگران، اغلب آنها به دنبال تماشای این حوض مسی خاص و بی‌نظیر هستند. این حوض در بر دارنده‌ی تاریخی بی‌نظیر و رمز و راز فراوان است. بنابراین در این روزها، بسیار مورد استقبال و توجه گردشگران قرار گرفته است. در گذشته برای پر کردن این حوض از سیستم آبرسانی دستی استفاده می‌کردند. اما با پیشرفت دانش و علم و آگاهی، سیستم آبرسانی در این کاخ نیز تغییر یافت. امروزه شاهد عظمت و جذابیت بیش از پیش این کاخ، هستیم.

اما برای اینکه بتوانید از خصوصیات و ویژگی‌های تزئیناتی این کاخ بیشتر بدانید، باید با ما همراه شوید. در این صورت می‌توانید از محل قرارگیری حوض، متریال تولیدی، دلیل ایجاد حوض و … مطلع گردید.

محل قرارگیری حوض مسی کجاست؟

یکی از مهمترین سوالاتی که اغلب افراد با آن مواجه هستند، این است که: محل قرارگیری حوض مسی عالی قاپو کجاست؟! حتما می‌دانید که یکی از پرطرفدارترین مکان‌ها برای بازدید در این کاخ، تالار موسیقی آن است. این تالار به یکی از مکان‌های محبوب در کاخ، مبدل شده است. اگر طرفدار بازدید از حوض مسی هستید، می‌توانید به پشت در این تالار مراجعه کنید. این حوض در ایوان کاخ قرار گرفته است.

اغلب شاهان برای پذیرایی از مهمانان خاص و همچنین صرف زمان تفریحی خود، از این ایوان استفاده می‌کردند. این ایوان دید مناسبی را برای آنها به سمت نقش جهان، در بر داشت. بنابراین از این مکان به راحتی بسیاری از ورزشها، بازی‌ها و … را مشاهده می‌کردند. با توجه به گذران اوقات فراغت، معماران از طراحی‌های خاصی در این ایوان استفاده کرده‌اند. از جمله این طراحی‌ها، می‌توان به تعبیه حوض مرمر و همچنین حوض مسی اشاره نمود. این حوض دقیقا در وسط تالار تعبیه شده است.

آبرسانی حوض مسی عالی قاپو:

یکی از ویژگی‌های مهم حوض مسی عالی قاپو در زمان‌های گذشته، برخورداری آن از فواره‌‎ی جذاب و دیدنی بود. از این فواره آب خارج می‌شده و جذابیت ایوان را دو چندان می‌کرده است. اما نکته اینجاست که چطور آب این حوض تامین می‌شده است؟!

تاسیس سیستم آبرسانی مناسب به طبقات بالای این کاخ، در زمان شاه سلیمان صفوی به طور کامل، انجام پذیرفت. برای تامین آب مورد نیاز در طبقات بالا، از تجهیزاتی مانند دم آهنگری استفاده شده بود. آثار به جا مانده از این سیستم، بیانگر آن هستند که: آب توسط چرخ‌های مناسب، طبقه به طبقه به بالا کشیده می‌شده است.

متریال حوض مسی چیست؟

یکی از مهمترین خصوصیات حوض مسی عالی قاپو توجه به متریال به کار برده شده در تولید آن است. در کف و جداره‌های این حوض از ورقه‌های مسی استفاده شده است. این ورقه‌ها توسط میخ‌های سرگرد به جداره‌ها و همچنین کف حوض، محکم شده‌اند. اما لازم به ذکر است که در کلیه جداره‌های این حوض، از ورق‌های مسی استفاده نشده است. در مواردی که از این ورق‌های مسی بر روی جداره‌ها استفاده نشده، از اندود آبی برای پوشش آنها استفاده نموده‌اند. بسیاری از تاریخ دانان بر این اعتقادند که برای ایجاد این حوض، از ابتدا ورق‌های مسی را به کار نبرده‌اند. حتی بسیاری از جهانگردان بر این باورند که متریال به کار برده شده در آغاز ایجاد این حوض‌ها، مرمرین بوده است.

از دیگر خصوصیات حوض مسی عالی قاپو، بدانید:

از دیگر خصوصیات حوض مسی عالی قاپو، می‌توان به ابعاد مناسب آن اشاره نمود. این بنا از ابعادی برابر با ۵*۷ برخوردار است. عمق در نظر گرفته شده برای این حوض نیز برابر با ۶۰ سانتی متر می‌باشد. مس‌های به کار رفته در این حوض، برابر با ۷ قطعه است. مهمترین قسمت این حوض که توجه بسیاری از مخاطبین را به سمت خود جلب می‌کند، قسمت وسطی کاخ است. در گذشته شاهد تعبیه سه عدد فواره‌ی سنگی در قسمت وسط این حوض بودیم. منبع آبرسان برای این حوض در ارتفاع ۵ متری آن قرار گرفته است. همچنین در گوشه‌های این حوض می‌توان شاهد برخی از دریچه‌های مناسب بود که از آنها برای تخلیه آب حوض، استفاده می‌کردند.

منبع:
سلام نو

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد