دانستن این نکات در سفر با هواپیما ضروری است

به گزارش ردبلیط؛ مسلم است که تجربه پرواز برای اغلب این افراد یک تجربه شیرین و دوست داشتنی است اما برخی نکات ضروری در سفر با هوایپما وجود دارد که بیشتر مسافران از آنها بی‌خبر هستند. بنابراین اگر شما هم به زودی سفری هوایی در پیش دارید و یا کنجکاو هستید تا بدانید این نکات ضروری و مهم شامل چه مواردی است تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

بهترین زمان پرواز

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که معمولاً متقاضیان رزرو بلیط هواپیما دارند این است که بطور کل چه زمانی بهترین موقع برای پرواز است تا بلیط پرواز خود را مطابق با آن خریداری کنند. در پاسخ به این سوال باید گفت در مجموع پروازهایی که صبح‌ها انجام می‌شوند چالش‌های کمتری دارند. پروازهای صبح چند مزیت اصلی برای مسافران به همراه دارند. یکی از اصلی‌ترین مزایای پرواز در زمان صبح با احتمال تاخیر پرواز در ارتباط است. به بیان روشن احتمال تاخیر از جمله احتمالاتی است که باید برای هر پرواز در نظر داشت. در چنین شرایطی اگربلیط هواپیما خود را برای ساعات اولیه صبح خریداری کرده باشید ضمن آنکه احتمال تاخیر در پرواز را کمتر کرده‌اید، می‌توانید در صورت تاخیر یا کنسلی همچنان با پرواز بعدی به برنامه سفر خود برسید.

در حالی که در صورت تاخیر یا کنسلی در پروازهای شبانه و یا میانه روز علاوه بر آنکه حسابی از برنامه خود عقب می‌مانید امکان آنکه پرواز بعدی برای مقصد سفر را با کمترین فاصله زمانی تهیه کنید نیز کم است. مزیت دیگری که پروازهای صبح دارند این است که احتمال برخورد هواپیما با چاله‌های هوایی که به عنوان دست اندازهای هوایی شناخته می‌شوند در این بازه زمانی بسیار کمتر از زمان‌های دیگر است.

بهترین قسمت هواپیما

اگر به اندازه کافی اهل سفرهای هوایی باشید حتماً تا به حال این موضوع را کاملاً درک کرده‌اید که راحتی صندلی مسافران در طول پرواز چقدر می‌تواند در تجربه یک پرواز آسوده و ایمن موثر باشد. با این حال موضوع انتخاب صندلی در زمان رزرو بلیط هواپیما کاملاً مربوط به قوانین ایرلاین‌ها است. معمولاً در زمان خرید بلیط پرواز خارجی این امکان به مسافران داده می‌شود تا صندلی خود را در هواپیما انتخاب کنند اما در خصوص پروازهای داخلی فقط چند ایرلاین از جمله شرکت‌های هواپیمایی سپهران و ایران ایرتور این امکان را برای مسافران فراهم کرده‌اند. با همه اینها از اصلی‌ترین پرسش‌های مسافران در سفرهای هوایی این است که صندلی‌های کدام بخش از هواپیما بهترین گزینه برای انتخاب در زمان رزرو بلیط پرواز است. جواب این سوال به این موضوع بستگی دارد که از چه زاویه‌ای به انتخاب صندلی هواپیما نگاه می‌کنید. اگر بخواهید این موضوع را از نظر میزان ایمنی پرواز در نظر بگیرید باید بگوییم پیش تر تصور می‌کردند امن‌ترین قسمت هواپیما همان قسمتی است که بال هواپیما قرار دارد. دلیل آن هم این بود که این بخش از لحاظ ساختاری بسیار مستحکم ساخته شده است. اما امروزه امن‌ترین صندلی‌های هواپیما را صندلی‌های بخش انتهایی هواپیما و یا دم هواپیما می‌دانند. زیرا آمار حوادث هوایی نشان می‌دهد مسافرانی که در این بخش از هواپیما می‌نشینند در صورت بروز حوادث هوایی کمترین آسیب را می‌بینند.

دانستن این نکات در سفر با هواپیما ضروری است

تعویض صندلی هواپیما

همانطور که پیشتر هم اشاره شد در اغلب پروازهای داخلی امکان انتخاب صندلی برای مسافران بیشتر ایرلاین‌ها فراهم نیست و معمولاً در زمان دریافت کارت پرواز شماره صندلی مسافران تعیین می‌شود. در چنین شرایطی منطقی‌ترین کار این است که مسافران صندلی انتخابی را بپذیرند اما خوب است بدانید که اگر واقعاً صندلی شما موردی داشته باشد که برای نشستن مناسب نباشد می‌توانید با مهمانداران پرواز در این خصوص صحبت کنید تا در صورت ممکن بتوانند شما را به صندلی دیگری انتقال دهند. با این حال باید در نظر داشته باشید که در بیشتر مواقع امکان نشستن مسافران بر روی صندلی‌های فرست کلاسی که در پروازها خالی مانده‌اند به آن سادگی که مسافران تصور می‌کنند نیست. گاه مسافران با اصرار تلاش می‌کنند تا مهمانداران را راضی به تعویض صندلی با صندلی‌های فرست کلاس کنند در حالی که بهتر است در نظر گرفته شود که مهمانداران در زمان تعویض صندلی‌ها باید فرم مخصوص مربوط به بیان دلایل منطقی برای این کار را تکمیل کنند در غیر این صورت تخلف کرده‌اند.

دانستن این نکات در سفر با هواپیما ضروری است

سیگار کشیدن در هواپیما

دیگر همه افراد از قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در هواپیما اطلاع دارند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این قانون که در حال حاضر مشمول همه ایرلاین‌ها در سرتاسر جهان می‌شود بعد از دهه ۱۹۷۰ و بطور تدریجی تصویب شد. در واقع این قانون در سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان یک قانون همه گیر در تمامی ایرلاین‌ها تصویب شد. گذشته از مضررات دود سیگار برای سلامتی افراد که منجر به تصویب قانون منع استعمال سیگار در مکان‌های عمومی شده است سیگار کشیدن در طول پرواز می‌تواند احتمال خطر آتش سوزی و در نتیجه سقوط هواپیما را به همراه داشته باشد. بنابراین به مسافران پروازها توصیه می‌شود هر قدر هم این قوانین را سختگیرانه می‌دانند آن را به جهت حفظ ایمنی پرواز رعایت کنند. با این حال برخی مسافران در توجیه استعمال سیگار در طول پرواز به وجود زیرسیگاری در سرویس بهداشتی هواپیما اشاره می‌کنند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید علیرغم وجود قانون منع سیگار در پروازها در همه هواپیماها زیرسیگاری در سرویس‌های بهداشتی تعبیه شده است. وجود این زیرسیگاری‌ها به هیچ وجه مجوزی برای استعمال سیگار نیست زیرا همانطور که گفتیم این کار نه تنها به سلامتی عموم مسافران ضرر می‌رساند بلکه ایمنی پرواز را به خطر می‌اندازد.

منبع:
مهر

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد