در صحرای اردن سنگ نگاره هایی با قدمت ۹۰۰۰ سال کشف شدند!

در کنفرانس مطبوعاتی اخیر ، وزارت گردشگری و آثار باستانی کشور اردن گفت : طی اکتشافاتی که در صحرای جنوب شرقی کشورمان انجام دادیم ، مجموعه ای از سنگ نگاره ها را یافتیم که قدمت آنها به 9000 سال قبل بر می گردد و متعلق به دوران نوسنگی می باشند. اکتشافی که صورت گرفت ، توسط تیمی حرفه ای و تشکیل شده از باستان شناسان فرانسوی و اردنی بوده است.

باور باستان شناسان بر این می باشد که این مجموعه کشف شده به تاسیسات آیینی خاصی اختصاص داشته است که از آنها برای شکار غزال استفاده می نمودند. این سنگ نگاره ها یک نوع تله سنگی بودند که به « بادبادک صحرا » معروف شده اند. به گفته محققین اینان ، بزرگ ترین و قدیمی ترین مجسمه های ساخت بشر به شمار می آیند.

این اکتشاف انجام شده ، از آخرین کاوش های اکتبر سال 2021 در منطقه صحرای جنوب شرقی اردن (SEBAP) به شمار می آید. سرپرستی این اکتشافان بر عهده « محمد بی ترونه » و « وائل ابوعزیزه » بود. تیم باستان شناسیه گفته شده در دهه گذشته خود را وقف بررسی و کاوش در این منطقه نموده بودند.

این تله های شکار همانند یک نوع دیوار سنگی بودند که طعمه را به کمین گاه هدایت می نمودند و موجبات شکار آنها را فراهم می کردند. نخستین نمونه از بادبادک های صحرا در سال 2013 در منطقه ای به نام « جبل الخشابیه » توسط این تیم باستان شناسی دیده شده بود.

در طی کشف بادبادک های صحرا ، کمپ هایی نیز کشف شدند. گویی این کمپ ها ، مکان هایی برای سکونت موقت شکارچیان در دوران ما قبل تاریخ بوده اند. کمپ های مذکور به شکل دایره ای هستند و دارای حالت زیرزمینی می باشند. درون آنها حاوی قطعاتی از سفال و استخوان های باستانی می باشد. محققین بر این باورند که کشف این بادبادک های صحرا و کمپ های شکار ، نشان دهنده بعد دیگری از خلاقیت و روحیات انسان های باستان می باشد.

بر روی این نگاره های سنگی ، حکاکی هایی از چهره انسان ها وجود دارد که در نگاره های سنگی کوچک تر ، چهره ی حک شده مشخص تر است.  معروف ترین تخته های سنگی کشف شده ، « غسان » با ارتفاع 70 سانتی متر و « ابوغسان » با ارتفاع 120 سانتی متر می باشند.

مابقی اکتشافات این مجموعه باستانی شامل یک آتشدان ، یک محراب سنگی آیینی ، مجموعه ای متشکل از 150 فسیل دریایی که چیدمان آنها با دقت بسیار انجام شده ، اشیای سنگ چخماق و مجسمه های حیوانات می باشد ، که با ظرافت خاصی ساخته شده اند.

وزارت گردشگری و آثار باستانی اردن می گوید:

« معماری محوطه SEBAP، تنها نمونه به‌جای‌مانده از دوران نوسنگی در سراسر جهان است. این حکاکی‌های نادر آنترومورفیک، از قدیمی‌ترین نشانه‌های هنر باستان در خاورمیانه محسوب می‌شوند. »

تیم تحقیقاتی اذهان می دارد که آتشکده و محرابی که در این محوطه وجود دارد ، نشانگر آن است که این مکان را برای تقدیم قربانی مورد استفاده قرار می دادند.

تیم باستان شناسی صحرای جنوب شرقی اردن در این مورد می گوید:

« نمادهای مقدس و آیینی این محوطه به احتمال زیاد به فراخوانی نیروهای ماوراء‌الطبیعی برای توفیق در شکار و فراوانی طعمه‌ها ارتباط داشته است. »

به طور کلی این موارد کشف شده نشان دهنده: فرهنگ معنوی ، روح هنری و نمادگرایی این مردم ناشناخته از دوران نوسنگی می باشد. همچنین نشانگر مهارت آنها در شکار انبوهی از غزال ها با اختراع هوشمندانه اشان یعنی « بادبادک های صحرا » می باشد.

در پایان لازم به ذکر است « مجموعه گوبکلی تپه » اولین معبد شناخته شده در تاریخ می باشد که در جنوب شرقی آناتولی ترکیه واقع شده است. محققین بر این باورند که معبد مذکور نیز توسط شکارچیان ساخته شده است. این معبد سنگی در سال 1994 توسط یک باستان شناس آلمانی  به نام « دکتر کلاوس اشمیت » کشف شد. سازه سنگی گفته شده 11.500 ساله بوده و دارای قدمتی بیش از استون هنج بریتانیا دارد.

 

منبع:

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد