رسالت گردشگری

به گزارش ردبلیط؛ احمد دانایی نیا، شامگاه در آیین پایانی جشنواره بازنمایی هویت روستایی در روستای پنداس کاشان، اظهار کرد: گردشگری روستایی که مورد تأکید همگان است باید مبتنی بر حفظ اصالت‌ها باشد تا گردشگر بتواند تمام قابلیت‌ها از جمله روابط اجتماعی و فرهنگی و معماری تاریخی مردم را درک کند.

وی افزود: طبیعت، فرهنگ، اجتماع مردم، پیوند ارتباطات را در روستا می‌توان مشاهده کرد و بر این اساس نگاه روستاییان با جهان پیرامون خود عمیق‌تر از ساکنان شهرها است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان، تأکید کرد: روستاداری توسط ساکنان محل و با حفاظت از داشته‌های خود انجام می‌شود. در فرهنگ اسلامی، ما امت واحد هستیم پس باید در روستا با صحبت و همفکری درباره موضوع‌های مختلف مانند ایجاد معبر، معماری، نحوه ساخت و ساز این نظام واحد را به معنای واقعی محقق کرد.

دانایی نیا تصریح کرد: سبک زندگی ایرانی، اسلامی را باید زنده کنیم، زیرا هر منطقه، ارزش‌های ناب و وجوه خاص خودش را دارد که با تعاملات محیط زیستی و روابط فرهنگی و اجتماعی احیا می‌شود.

میراق  رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان با تأکید بر فعال کردن صنایع دستی و حرفه‌های بومی در روستاهای این شهرستان، افزود: در حوزه میراثی برای گروه سنی کودک و نوجوان  برنامه‌های حداقلی داریم تا با سرمایه‌گذاری در این حوزه افرادی تربیت کنیم که برای نسل آینده ثمربخش باشند.

دانایی‌نیا با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری اداره‌های میراث فرهنگی و آموزش و پرورش کاشان گفت: دانش‌آموزان با انجام بازی‌های بومی و محلی در زنگ‌های ورزش و تفریح و آموزش صنایع دستی و حرفه‌های بومی روستاها در مدرسه می‌توانند فرهنگ و هویت روستا را بازنمایی، احیا و منتقل کنند.

اولین همایش بازنمایی هویت روستایی به مدت دو روز در روزهای ۲۸ و ۲۹ مهرماه در روستای پنداس کاشان برگزار شد.

منبع:
ایسنا

آخرین اخبار و مقالات

اخبار| ترکیه

چشم‌انداز سفرهای اروپایی بدون دریافت ویزا پیش‌روی رای‌دهندگان در ترکیه

اخبار

جلوگیری از ورود خودروهای غیربومی به بافت تاریخی

اخبار

لایحه حمایت از ایرانیان خارج از کشور چیست؟

اخبار

توسعه روابط گردشگری با عربستان در دستور کار قرار می‌گیرد