“سی‌امین دوره هفته کتاب” زودتر از موعد برگزار می‌شود

به گزارش ردبلیط؛ سی‌امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران امسال از بیست‌ویکم تا بیست‌و‌هفتم آبان ماه 1401برگزار می‌شود.

نخستین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در روزهای چهارم تا دهم دی ماه سال 1372 برگزار شد اما در سال‌های پس از آن در 24 آبان‌ماه روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار آغاز می‌شود در روز 30 آبان‌ماه پایان می‌یابد.

امسال جام جهانی فوتبال در روز 30 آبان‌ماه، 21 نوامبر 2022 در کشور قطر آغاز خواهد شد و به نظر می‌رسد تغییرزمان هفته کتاب برای فاصله‌گذاری آن با مهم‌ترین رویداد جهانی در آن ایام است که طبیعتا اذهان قشر جوان در تمام جهان متوجه آن است.

22 شهریورماه “یاسر احمدوند” معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی حکمی “علی رمضانی” مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران را به عنوان دبیر سی‌امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد.

رمضانی نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی این دوره از هفته کتاب را 13 مهرماه 1401 و در میانه اغتشاشات برگزار کرد و در آنجا گفت: با کتاب و فرهنگ تلاش می‌کنیم به حرکت شهدای انقلاب اسلامی ایران و شهدای امنیت کشور جلوه دیگری ببخشیم و فضای کشور را به سمت فضای فرهنگی سوق دهیم؛ اگر بتوانیم از حوزه فرهنگ خوب بهره‌برداری کنیم ذاتا حوزه‌ای تعالی دهنده و آرامش‌بخش است.

به گفته او سال گذشته بیش از 111 هزار عنوان کتاب در کشور تولید شد که بیش از 80 هزار عنوان آن چاپ اول بودند.

او همچنین معتقد است “یکی از آسیب‌های صنعت کتاب ارائه تصویری مخدوش و ورشکسته است در حالی که اینگونه نیست. شبکه کتابخانه‌های عمومی کشور سومین شبکه مویرگی و پراکنده در کشور بعد از شبکه آموزش و پرورش و شبکه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است. این صنعت مسائل و مشکلاتی دارد اما صرفا مسائل منفی این صنعت بازنمایی می شود. باید به اتفاق هم درباره ترمیم تصویر پرافتخار این صنعت کار کنیم.

منبع:
تسنیم

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد