عواقب حذف ایران از جام جهانی چیست؟

به گزارش ردبلیط؛  دکتر حسن غفاری، به واسطه ریاست کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال در زمان ریاست محمد دادکان و عضویت در کمیته انتقالی فدراسیون فوتبال، اشراف خوبی به قوانین و آیین‌نامه‌های فوتبالی در سطح آسیا و بین‌الملل دارد. حالا به بهانه فشار رسانه‌های انگلیسی برای حذف تیم ملی فوتبال ایران از جام جهانی، با او صحبت کرده‌ایم.

آیا احتمال دارد این‌طور که یکی از رسانه‌های انگلیسی به فیفا پیشنهاد داده، فیفا تصمیم به حذف تیم ملی ایران از جام جهانی بگیرد؟

یک‌بار پیش از این چنین اتفاقی افتاده است. فیفا تیمی را حذف کرد. در چنین مواقعی برای جایگزین آن تیم هم به سراغ تیمی می‌روند که اگر به عنوان مثال ایران نبود، می‌توانست راهی جام جهانی بشود. در حال حاضر اما وقتی به این مرحله رسیده‌ایم که قرعه‌کشی انجام شده و بلیت‌ها فروش رفته، بعید است خود فیفا هم راضی به این کار شود و خود را دچار مشکل کند.

با این حساب شما معتقدید که فشارهای اخیر نمی‌تواند فیفا را متقاعد به حذف تیم ملی ایران کند؟

فیفا معمولاً سعی می‌کند چنین حرکاتی را انجام ندهد و خود را بدنام نکند. این هم در نهایت به نفع ما می‌شود.

منظورتان از بدنامی فیفا چیست؟

ببینید. در آن دوره از رقابت‌ها که در آمریکا برگزار می‌شد من آنجا بودم. یک‌بار برای دیدن آقای فنایی به هتل رفته بودم که با زوجی آشنا شدم که از آمریکای جنوبی و یکی از کشورهای نه چندان ثروتمند آن منطقه بود. این زوج هم مشخص بود که چندان پولدار نیستند. وقتی با آنها صحبت کردم، می‌گفتند ما بعد از جام جهانی که به خانه‌مان برگردیم، حساب و کتاب می‌کنیم که تا جام جهانی بعدی چقدر زمان داریم و هزینه‌ها را برآورد می‌کنیم و از حالا به صورت ماهیانه پولی را پس‌انداز می‌کنیم تا چهار سال بعد دوباره به جام جهانی برویم. می‌خواهم بگویم خیلی از مردمی که به جام جهانی می‌آیند، مردم عادی هستند که این‌طوری برای حضور در مسابقات برنامه‌ریزی می‌کنند.

پس دلیل اصلی ممانعت فیفا از این تصمیم را جلوگیری از دلسردی این هواداران می‌دانید.

دقیقاً. به خاطر همین هواداران است که این کار نشدنی است. می‌دانید چند نفر فقط برای تماشای بازی ایران – آمریکا به قطر می‌آیند؟ بسیاری از دوستان من از آمریکا تماس گرفته‌اند و فقط بلیت این بازی را خریده‌اند تا هم بازی را ببینند و هم آنجا با دوستانی دیدار کنند که از ایران برای تماشای بازی می‌آیند. علاوه بر این خیلی‌ها برای دیدن بازی‌های ایران بلیت خریده‌اند و با این وضعیت تصمیم‌گیری درباره حذف ایران برای فیفا به طور جدی مشکل‌آفرین می‌شود.

این در حالی است که وقتی تصمیم به حذف روسیه گرفته شد، چنین شرایطی نبود.

بله، دقیقاً. در واقع می‌توان گفت الان برای حذف تیمی از جام جهانی خیلی دیر است و این موضوع برای فیفا خوشنامی نمی‌آورد. چون مردمی که بلیت تهیه کرده‌اند و برای حضور در جام جهانی برنامه‌ریزی داشته‌اند، مردمی نبوده‌اند که دست در جیب‌شان کنند، یک مرتبه بخواهند بازی تیم دلخواه‌شان را ببینند، پس به قطر بروند. به همین خاطر سعی فیفا بر این است که چنین کاری را نکند.

منبع:
رویداد 24

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد