عید پرفضیلت قربان در ایران

تاریخ عید قربان ۱۴۰۱ در تقویم شمسی در ایران برابر با یکشنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۱ است که در تقویم میلادی برابر است با ۱۰ ماه جولای سال ۲۰۲۲ و در تقوم هجری قمری برابر با ۱۰ ذی الحجه سال ۱۴۴۳ که بد نیست بدانید عید قربان امسال برابر با یکشنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۱ است که نماز عید قربان برگزار میشود.

تقویم عید قربان در سال ۱۴۰۱
  • یکشنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۱
  • ١٠ ذوالحجه ١٤٤٣
  • Sunday, July 10, 2022
فضیلت ها

عید قربان یکی از اعیاد مهم مذهبی مسلمانان است که اعمال خاصی در آن برگزار می شود که از جمله نماز و دعاها و اذکار و ادعیه های مجرب و قربانی کردن گوسفند توسط کسانی که توان مالی خوبی دارند

حجایان در عید قربان در منا گوسفند قربانی می کند تا اعمال حج انها تکمیل شود

واژه عید در لغت به معنی بازگشتن می باشد و دراصطلاح، به معنی بازگشت به سوی خداوند سبحان است. در این روز، عطا و بخشش های خداوند متعال همراه با رحمت، بر بندگان مؤمن نازل می گردد.

عید قربان به عنوان یکی از اعیاد بزرگ اسلامی، اعمال و آدابی دارد از جمله آن سنت پیامبر (ص) در این عید بزرگ است؛ رسول خدا (ص) روز عید فطر و قربان، وقتی براى نماز عید خارج مى ‏شد، صدایش را به تکبیر بلند مى ‏کرد.

«همانگونه گفته شد قربانی کردند برای کسانی که در حج حضور ندارند، مستحب است، اما از سوی ائمه اطهار (ع) و پیامبر اکرم (ص) بسیار سفارش شده است و در روایتی آمده که امّ سلمه نزد پیامبر (ص) آمد و گفت: ‌ای رسول خدا (ص)، عید اضحى فرا می‌رسد، و من قیمت قربانى را در اختیار ندارم، پس آیا قرض کنم و قربانى کنم؟ فرمود: قرض بگیر؛ زیرا که آن قرضى ادا شده است.

در روایات آمده است که رسول خدا (ص) دو قوچ قربانى کرد، که یکى از آن‌ها را به دست خودش ذبح کرد، بعد عرضه داشت: خدایا این از جانب من و از جانب کسانی از اهل بیتم که قربانی نکردند، و بعد دیگری را ذبح کرد و عرضه داشت: خدایا این از جانب من و از جانب کسانی از اُمتم که قربانی نکردند.»

عید سعید قربان فرصت بسیار خوبی است تا مؤمنان، با انجام عبادات (ضمن بهره وری از فیوضات الهی)، به پروردگار خویش تقرّب یابند.

در کتاب های ادعیه اعمال بسیاری مخصوص این روز ذکر کرده اند. از جمله اعمال مستحب در این روز، غسل کردن است که بسیار بر آن تأکید شده، همچنین برگزاری نماز عید است که بهتر است زیر آسمان (مکان بدون سقف) خوانده شود.

 

منبع:

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد