مالزی به دنبال افزایش تبادل گردشگر با ایران

به گزارش ردبلیط؛ هیئت گردشگری مالزی در سفر به ایران، از تمایل این کشور برای افزایش تبادل گردشگر و همچنین از قصد مالزی برای رساندن میزان سفر ایرانی‌ها به این کشور  به دوران پیش از همه‌گیری کرونا خبر داد.

مالزی اوایل امسال هیئت بزرگی را به ایران اعزام کرد تا هم‌زمان با گشایش مرزهای این کشور پس از دو سال وقفه، ایرانی‌ها را، که گردشگران سنتی و قدیمی این کشور به شمار می‌آیند، فرابخواند؛ اما چندماه بعد (مرداد ۱۴۰۱)، پروازهای مستقیم بین دو کشور به‌طور کامل متوقف شد. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران دلیل توقف کامل پروازهای مستقیم بین دو کشور را خودداری مالزی از سوخت‌رسانی به ایرلاین‌های ایرانی به خاطر تحریم‌های آمریکا اعلام کرد.

اکنون پس از گذشت حدود ۱۰ ماه از سفر آن هیئت، مدیر بخش خاورمیانه وزارت توریسم مالزی، در آستانه تعطیلات نوروز و آغاز فصل سفر ایرانی‌ها، به تهران آمده است تا از بسته توسعه پروازها بین ایران و مالزی رونمایی کند. وزارت گردشگری مالزی این‌بار برای اتصال راه هوایی بین دو کشور، ایرلاین‌های امارات را به مشارکت گرفته است که احتمال می‌دهند این ایرلاین‌ها تحریم‌پذیر نباشند.

روسنا مصطفی، مدیر بخش خاورمیانه توریسم مالزی به خبرنگاران گفت که پروازهای بین ایران و مالزی از طریق چند ایرلاین جدید اماراتی، با آغاز فصل بهار، از سر گرفته می‌شود.

خیر عمر، سفیر مالزی در ایران  نیز در نشست خبری که در یکی از هتل‌های پنج ستاره تهران برگزار شد، درباره برنامه تبادل گردشگر بین دو کشور، گفت:با توجه به وقفه‌ای که در زمان همه‌گیری کرونا داشتیم فرصت خوبی بود تا مطالعه کنیم و برنامه‌هایی را برای ارتقاء ارتباط گردشگری مالزی و ایران طرح کنیم. رابطه ایران و مالزی از نظر جذب گردشگر و حتی زندگی کردن ایرانی‌ها در مالزی بسیار قدیمی است. پیش از همه‌گیری کرونا صدها هزار نفر ایرانی در مالزی زندگی می‌کردند. امیدواریم دوباره بتوانیم آن تعداد را برگردانیم و شرایط مثل گذشته شود.

او سپس بیان کرد:وظیفه من به‌عنوان سفیر مالزی این است که برای سفر ایرانی همکاری‌های لازم را انجام دهم و در عین حال که از ایران به مالزی، گردشگر جذب می‌کنیم، از مالزی هم به ایران گردشگر بیاوریم.

سفیر مالزی در ایران یادآور شد:برای سفر به مالزی به ویزا نیازی نیست، ایرانی‌ها می‌توانند بدون ویزا به مالزی سفر کنند و مدت زمان سفر بدون ویزا به مالزی ۱۴ روز است و برای اقامت در مدت زمان بیشتر باید مدارک خود را به سفارت ارائه بدهند تا برای آن‌ها ویزا صادر شود. تمام سعی خود را می‌کنیم تا به فرایند صدور ویزا سریع شود.

او همچنین تاکید کرد:‌بیشترین مدت زمانی که یک گردشگر با ویزای معتبر می‌تواند در مالزی بماند دو ماه است.

سپس، حرمت‌الله رفیعی، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران درباره تاثیر تحریم در روابط گردشگری دو کشور، اظهار کرد:‌تحریم در گردشگری جایی ندارد، آدم‌ها را که نمی‌توانند تحریم کنند. گردشگری در اوج تحریم هم روی پای خود ایستاده است، اما در عین حال باید بررسی کرد کشورهای دیگر از گردشگری چگونه ارتزاق می‌کنند، ترکیه کشور همسایه ما در یک سال بیش از ۴۶ میلیارد دلار درآمد از گردشگری به دست آورد که اتفاقا ایران یکی از پنج کشوری بود که بیشترین گردشگر را به ترکیه فرستاد.

او تاکید کرد:‌گردشکری می‌تواند نقطه عطف و پیوند آدم‌ها باشد و رسماً می‌تواند مخالفت خود را با هر نوع جنگی اعلام کند.

رفیعی ادامه داد:مالزی یکی از مقاصد مهم ایران بوده است، ما دوباره بازار گردشگری مالزی را باز می‌کنیم، این جاده باید دو طرفه باشد و تبادل گردشگر اتفاق افتد.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران همچنین از طراحی تورهایی مشترک بین ایران، ‌مالزی، ویتنام و سریلانکا خبر داد و افزود:‌ جلساتی با نمایندگان این کشورها داشته‌ایم و امیدواریم با طراحی و اجرای تورهای مشترک با این کشورها، رونق به بازار گردشگری ایران برگردد.

منبع:

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد