نام گذاری روز ملی شعر و ادب فارسی به نام استاد شهریار، مایه مباهات است

به گزارش رد بلیط؛ حسن گلی چهارشنبه شب در نشست علمی روز ملی شعر و ادب فارسی در تبریز گفت: انسان‌ها در طول تاریخ همواره به دنبال تحقق مقوله جاودانگی و کیمیاگری بوده‌اند و افسانه‌های بسیاری در این رابطه شکل گرفته، اما آنچه که توانسته این افسانه‌ها را به واقعیت مبدل کند، هنر و ادب است.

وی، نام گذاری روز ملی شعر و ادب فارسی به نام استاد سیدمحمدحسین شهریار را مایه مباهات عنوان کرد و گفت: ما مفتخریم که در کشوری هستیم که شخص اول آن شاعر و شعرشناس است و از استاد شهریار با عناوینی شایسته و ارزشمند یاد می‌کند.

در این نشست دکتر سیدمهدی زرقانی استاد دانشگاه فردوسی مشهد با عنوان “ذهنیت غنایی شهریار” ، دکتر سعید کریمی استاد دانشگاه پیام نور با عنوان “شهریار، حافظ و نظریه اضطراب تاثیر” و دکتر حسن حیدرزاده استاد دانشگاه پیام نور با عنوان “دولت قرآن کریم در شعر شهریار”  سخنرانی کردند.

رونمایی از مجموعه چهار جلدی “گلبانگ عاشقانه” تالیف دکتر احمد شوقی نوبر از دیگر برنامه‌های این نشست علمی – ادبی بود.

در ادامه این آیین محمد رنجبر از شاعران برجسته استان به قرائت شعر پرداخت.

براساس این گزارش آیین‌های ویژه روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت مقام ادبی استاد سیدمحمدحسین شهریار از بیست و سوم شهریورماه جاری در تبریز و شهرستانهای استان آغاز شده و تا بیست و هشتم شهریور ادامه خواهد داشت.

روز ۲۷ شهریور ماه، سالروز درگذشت استاد محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار ، بزرگترین شاعر تاریخ معاصر ایران، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ملی شعر و ادب فارسی نامیده شده است.

منبع:
اناج

آخرین اخبار و مقالات

اخبار| اصفهان

برگزاری مراسم روز جهانی صنایع دستی در اصفهان

اخبار

گیلان به قطب ورزش‌های دریایی و ساحلی کشور تبدیل می‌شود

گردشگری

کیو؛ درخشان‌ترین دریاچه لرستان

اخبار

برگزاری نخستین جشنواره گلاب‌گیری در رزن