کی به جنوب ایران سفر کنیم؟

به گزارش ردبلیط؛ لازمه‌ی هر سفری بعد از انتخاب مقصد، برگزیدن زمان مناسب است. با ما همراه باشید تا بعد از انتخاب نقاط جنوبی کشور به عنوان مقصد، از بهترین زمان سفر به جنوب ایران بیشتر بدانید.

تمامی نقاط جنوب ایران در فصل و زمان مشخص، آب و هوای مشابه نداند. از این رو برای پاسخ دقیق به این سوال بهتر است شهرها، بندرها و جزایر جنوبی ایران عزیزمان را به تفکیک بررسی و درباره بهترین زمان سفر به آن‌ها به صورت مجزا نظر دهیم.

جنوب ایران شامل استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان می‌شود و نقاط گردشگری در این استان‌ها بسیار زیاد است. هر ساله گردشگران، مسافران و طبیعت‌گردان فراوانی برای دیدن مقصدهای گردشگری و طبیعی در جنوب ایران به این مناطق سفر می‌کنند و با کلی تجربه هیجان‌انگیز به شهر و دیار خود برمی‌گردند، همین امر سبب می‌شود تا برای دیدن جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و گردشگری این بخش از ایران زیبا به دنبال انتخاب بهترین زمان باشند.

به دلیل قرارگیری مقصدهای جذاب و متنوع در خط ساحلی جنوب ایران و نیز بودن این نقاط در دسته اقلیم گرم و مرطوب، بهترین زمان سفر به جنوب ایران، اواخر پاییز تا اوایل بهار است. در این بازه زمانی آب و هوای جنوب متعادل است و از شما برای گشت و گرد در یک هوای دلچسب دعوت می‌کند. با وجود این که پی بردیم بهترین وقت برای سفر به جنوب و داشتن یک جنوبگردی دل پذیر چه زمانی است، دانستن شرایط سفر به این بخش از کشور چهار فصل ایران خالی از لطف نخواهد بود.

بهترین زمان سفر به جنوب ایران در فصل‌های مختلف

تعطیلات نوروز و فروردین ماه زمان بسیار خوبی برای سفر به جنوب محسوب می‌شود، به این دلیل که آب و هوای مناطق مختلف در روزهای اول بهار مطبوع و خنک است و گردش و تفریح در جزایر کیش و قشم و نیز بندر عباس و چابهار لذتی مضاعف دارد.

تابستان‌های جنوب ایران علاوه بر گرمای زیاد، مرطوب نیز هست و آسایش شما به میزان قابل توجهی تحت تأثیر قرار می‌گیرد، طبیعی است که حضور گردشگران در این فصل چندان زیاد نیست و بناهای تاریخی و مکان‌های گردشگری و تفریحی بسیار خلوت‌تر از فصل‌های دیگر به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

نکته مهم این است که به دلیل حجم کم مسافر در این فصل گرم، هزینه رفت و آمد و البته اقامت شما به طور خاص اقامت در هتل‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند. خوب است بدانیم، افرادی که به صورت حرفه‌ای سفر می‌کنند، برای دیدن یک مقصد زمانی را انتخاب می‌کنند که در فصل معمولی و چه بسا نامساعد باشد.

در دو ماه تیر و شهریور با رفتن به چابهار دیدنی، می‌شود تجربه‌ای هیجان‌انگیز داشت و اگر علاقه‌مند به تفریح و ورزش‌های آبی باشید در چابهار بی‌نظیر موج‌سواری یکی از جذاب‌ترین و انرژی‌بخش‌ترین فعالیت‌هایی است که در کمتر جایی در ایران و آسیا امکان تجربه‌اش را دارید. بادهای مطلوب در فصل مونسون، چابهار را به بهترین گزینه برای موج سواری تبدیل کرده است و تابستان را در یکی از مناطق جنوب ایران تجربه کردنی.

اواخر پاییز یکی از معدود زمان‌هایی است که نه تنها جنوب ایران هوای مطلوب، مطبوع و خنکی دارد بلکه می‌توان تخمین زد که به لحاظ شلوغی در این فصل می‌شود با زمان کمتری نسبت به زمستان از اماکن گردشگری بازدید کرد. علاوه بر این تخفیف‌های قابل توجه مراکز خرید در این مناطق یکی دیگر از مزیت‌های جذاب سفر به جنوب در پاییز است.

هر سه ماه فصل سفید زمستان برای سفر به جنوب ایران بی‌نظیر است. در این فصل، در بندرعباس جشنواره‌هایی مثل جشنواره‌ی خرید، جهله نگاری و مجسمه‌های شنی برپا، بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس یعنی قشم بسیار دیدنی، جزیره کیش خلوت و پر از فستیوال‌های جذاب، اهواز سرسبز و کارون آن خوش آب‌وهوا، خرید از بازارهای محلی آبادان با خنکی هوا لذت بخش و در نهایت بازدید از کارگاه‌های لنج‌سازی و مراسم‌های خیام خوانی و ساز و آواز بوشهر دلنشین‌تر از همیشه است.

منبع:
سلام نو

آخرین اخبار و مقالات

غافلگیری چینی‏‏‌ها در یزد

گردشگری دنیا

محبوب‌ترین مقاصد سفر خارجی برای ایرانیان

اخبار

خانه مصدق موزه می‌شود

اخبار

طرح گردشگری گندی شاپور کلید خورد