۲۸ شهریور تبریز میزبان بزرگداشت روز ملی شعر و ادب فارسی

به گزارش ردبلیط؛ سیدقاسم ناظمی صبح امروز در نشست هماهنگی برگزاری آیین‌های ویژه روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار که با حضور مدیران نهادهای فرهنگی استان برگزار شد، اظهار داشت: حیات فرهنگی و اشعار گرانسنگ استاد شهریار همواره در راستای غنا بخشیدن به فرهنگ ناب اسلامی و ایرانی بوده و آیین‌های بزرگداشت یاد و نام وی نیز می‌بایست در این راستا باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، با اشاره به تقارن روز ملی شعر و ادب فارسی با اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)،‌ اظهار داشت: آیین‌های گرامیداشت این رویداد فرهنگی و ملی، به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است تا محتوای مذهبی – ادبی در آن لحاظ شود و متناسب با ایام باشد.

ناظمی، همه‌ شعرا و ادبای ایران اسلامی را از گنجینه‌ها و سرمایه‌های این مرز و بوم عنوان کرد و گفت: شعر و ادب با ظرفیتی که دارد می‌تواند محملی برای وحدت ملی باشد و امکان نزدیکی اقوام ایرانی را به یکدیگر فراهم آورد.

وی، روز ملی شعر و ادب فارسی را ظرفیتی برای تبریز و معرفی  پیشینه غنی و استوار ادبی این شهر و همچنین پتانسیل‌های قدرتمند آن در دوران معاصر برشمرد و بر اهمیت همگرایی و هم‌پوشانی نهادهای فرهنگی برای برگزاری باشکوه‌تر آیین‌های ویژه روز ملی شعر و ادب فارسی و روز بزرگداشت استاد شهریار  تاکید کرد و گفت:  جزیره‌ای عمل نکردن و همراهی و همگرایی نهادهای فرهنگی و اصحاب فضل و فرهنگ اتفاقات مبارکی را در عرصه فرهنگ و ادب رقم می‌زند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از ارائه پیشنهاد برای تاسیس و استقرار دبیرخانه دائمی روز ملی شعر و ادب فارسی در تبریزدر راستای ایجاد جریان علمی برای تولید آثار فاخر در این حوزه خبر داد.

وی با اشاره به برگزاری آیین باشکوه این روز در سال گذشته، تصریح کرد: در روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار، سال گذشته با اینکه با شیوع کرونا مصادف شده بود ولی با این حال مراسم خوبی در سطح ملی برپا شد  و شبکه های ملی رادیو و تلویزیون در برگزاری شایسته این رویداد همراهی خوبی داشتند .

ناظمی، مهمترین بازخورد این آیین را طرح مسائل و مشکلات مجموعه تاریخی مقبره‌الشعرا و اختصاص بودجه‌ای قابل توجه برای بهسازی و بازسازی این بنای فرهنگی تاریخی  در سفر اخیر رییس جمهور به استان عنوان کرد.

وی گفت: روز ملی شعر و ادب فارسی، می‌تواند به عنوان برندی برای تبریز باشد و ویژه برنامه هایی که برای این روز ترتیب داده می شود باید در خور و شایسته این شاعر بزرگ و چهره جهانی و همچنین تبریز باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، از برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی شعر و ادب فارسی در عصر روز ۲۸ شهریور با حضور شخصیت‌های ملی و استانی خبر داد و گفت: آیین‌های گرامیداشت این روز از بیست و سوم شهریورماه آغاز شده و تا بیست و نهم ادامه خواهد داشت.

وی همچنین از برگزاری آیین‌های ویژه این روز در تمام شهرستانهای استان و هماهنگی با دیگر استانها برای برگزاری آیین گرامیداشت روز ملی شعر و ادب فارسی همزمان با تبریز خبر داد و گفت: روز بیست و هفتم شهریور نیز آیین گلباران مقبره الشعرای تبریز با حضور چهره های شاخص فرهنگی و ادبی کشوری و استانی برگزار می شود.

گزارش فارس حاکی است،روز بیست و هفتم شهریور ماه، سالروز درگذشت شهریار، شاعر ایرانی، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب فارسی، نامیده شده است.

مهم‌ترین اثر استاد شهریار منظومه حیدربابایه سلام (سلام به حیدربابا) است که از شاهکارهای ادبیات ترکی آذربایجانی به‌شمار می‌رود و شاعر در آن از اصالت و زیبایی‌های روستا یاد کرده‌است. این مجموعه در میان اشعار مدرن قرار گرفته و به بیش از ۸۰ زبان زندهٔ دنیا ترجمه شده است.

منبع:
آناج

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد