۴ مرز ایران با عراق آماده پذیرش زائران اربعین می‌شود

به گزارش ردبلیط، سید مجید میراحمدی روز یکشنبه در نشست ستاد مرکزی اربعین که در وزارت کشور برگزار شد، با بیان اینکه در سال 98 حدود سه و نیم میلیون زائر در راهپیمایی اربعین شرکت کرده بودند، افزود: با توجه به روند افزایش هر ساله زائران اباعبدالله الحسین(ع) و با توجه به اینکه دو سال مراسم اربعین حسینی انجام نشده است، پیش بینی می‌شود امسال بیش از چهار میلیون زائر داشته باشیم.

وی با پیش بینی حضور حدود پنج میلیون زایر ایرانی در مراسم امسال، گفت مرزهای مهران، خسروی، شلمچه و چذابه برای عبور زائران، آماده می‌شوند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی ادامه داد: برای همین باید تمهیدات و امکانات خدماتی و رفاهی لازم را همچون سایبان‌ها و مه‌پاش‌ها برای خنک کردن زائران، فراهم سازیم.

میراحمدی با بیان اینکه امسال در نظر داریم مرز خسروی را برای زائران حسینی فعال کنیم، گفت در همین راستا رایزنی‌های لازم از طریق سفارت ایران با نخست وزیر و وزیر کشور عراق برای فعال‌سازی شبانه‌روزی مرز خسروی انجام شده است.

وی افزود رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره تاکید داشته‌اند شرایط راحت و ارزان برای زوار حسینی فراهم شود و برای همین، تمام امکانات را در مرزهای خسروی، مهران شلمچه و چذابه مهیا خواهیم کرد.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور اضافه کرد: با توجه به مصادف بودن مراسم اربعین حسینی با ایام گرم سال در نظر داریم که همکاران وزارت بهداشت و هلال و احمر با آمادگی کامل در مرزهای کشور برای ارائه خدمات، حضور داشته باشند.

** روادید سفر زمینی به عراق در اربعین لغو می‌شود

میراحمدی هم‌چنین در حاشیه نشست ستاد مرکزی اربعین حسینی در جمع خبرنگاران گفت: استانداران سه استان خوزستان، کرمانشاه، ایلام فرماندهان اصلی عملیاتی مدیریت اربعین حسینی هستند و برای همین باید با بسیج تمام ظرفیت‌ها و امکانات شرایط سهل و راحت را برای زوار عزیز حسینی فراهم سازند.

وی وضعیت ایجاد زیرساخت‌های لازم را برای تسهیل تردد زائران در مرزها، مناسب دانست و گفت: زائران اربعین هم باید شرایط گرمای هوا را در نظر بگیرند و متناسب با آن برنامه‌ریزی کنند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با یادآوری تعطیلات طرح‌های عمرانی این حوزه در دو سال گذشته، اظهار کرد: با اقدامات جهادی و موثر، سعی شد این عقب‌افتادگی جبران شود.

معاون وزیر کشور، ادامه داد: در بازید میدانی هفته گذشته در استان ایلام و کرمانشاه، پیشرفت عمرانی وضعیت قابل قبولی دارد.

میراحمدی با تاکید بر اینکه اربعین حسینی امسال در فصل گرم برگزار می‌شود، گفت:  همگان مستحضر هستند که اربعین در اواخر شهریور و در اوج گرمای بالای 50 درجه هوای داخل ایران و عراق قرار دارد که مستلزم برنامه‌ریزی حساس، مهم و دقیقی است.

وی با اشاره به خطر گرمازدگی برای زائران اباعبدالله الحسین (ع) اظهارکرد: در این خصوص تلاش‌های فراوانی برای برطرف شدن این خطر با ایجاد سایبان‌ها، احداث کارخانه تولید یخ، ارائه خدمات بهداشتی متناسب با شرایط گرمازدگی، در دستورکار است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین افزود: نخست وزیر و وزیر کشور عراق در دیداری که با سفیر ایران در آن کشور داشته‌اند، اعلام کرده‌اند که دولت عراق برای مراسم اربعین امسال لغو روادید سفر زمینی خواهد داشت که خبر مهمی است.

میراحمدی خاطرنشان کرد: این موضوع در سفری که وزیر کشور عراق به جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت، قطعی خواهد شد. همچنین دولتمردان عراقی اعلام کرده‌اند که برای تردد محدود زائران بدون ویزا از طریق زمینی آمادگی دارند که البته موضوع هنوز قطعی نیست و منتظر نظر دولت عراق برای آماده‌سازی این امر هستیم.

وی تصریح کرد: برآورد ما این است که بیش از چهار میلیون زائر را در مراسم اربعین امسال، شاهد باشیم.

منبع:

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد