💢 ورود گردشگران ایرانی به جمهوری آذربایجان از سر گرفته می شود.

با شیوع بیماری کرونا در سرتاسر جهان، سفرهای نوروزی و توریستی از سوی ایران به جمهوری آذربایجان و بالعکس نیز متوقف شده بود . اما اکنون پس از گذشت دو سال پاندمی سختگیرانه از سوی باکو، با تلاش سفارت ایران، رایزنی مقامات ایرانی در این کشور و توافق مسئولان زیربط متقابلا اخذ ویزا برای مراجعین و توریست ها از سر گرفته خواهد شد.

طی تصمیم جدید کابینه وزیران در تاریخ ۱۵ فوریه از سوی جمهوری آذربایجان تعداد کشورهایی که اجازه ورود و خروج هوایی به آذربایجان را دارند افزایش یافت.

این تصمیم در نتیجه پیگیری های  سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو و تصویب قرارگاه مقابله با ویروس کرونا در جمهوری آذربایجان توسط علی اسداوف نخست وزیر جمهوری آذربایجان امضا شده است.

به این ترتیب اتباع برخی از کشورهایی که به دلیل شیوع ویروس کرونا از ورود به آذربایجان منع شده اند، اجازه ورود به کشور را پیدا کرده اند. تعداد کشورهای مجاز برای بازدید از جمهوری آذربایجان ۱۷ کشور است. این فهرست شامل گرجستان، هند، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان نیز می شود.

پیش بینی می شود در پی برقراری پروازهای بین دو کشور صدور روادید برای اتباع ایرانی در فرودگاه ، سفارت این کشور در تهران و یا سرکنسولگری شان در تبریز و یا از طریق ” آسان ویزا” نیز تسهیل گردد.

مقررات ورود به آذربایجان

مرز هوایی فرودگاه بین المللی حیدر علی اف باکو

داشتن کارت واکسن به زبان انگلیسی و دریافت حداقل دو دوز واکسن

ارائه تست پی سی آر منفی با اعتبار ۷۲ ساعت قبل از پرواز

بهمراه داشتن ویزای معتبر (در صورت بهمراه نداشتن ویزا، مسافر در فرودگاه میتواند با پرداخت ۳۰ دلار ویزای فرودگاهی دریافت کند )

 

ورود از نخجوان و استفاده از پرواز داخلی

داشتن کارت واکسن به زبان انگلیسی و دریافت حداقل دو دوز واکسن

ارائه تست پی سی آر با اعتبار 72 ساعت قبل از پرواز

بهمراه داشتن ویزای الکترونیکی یا برچسب شده  (لیبلی) در پاسپورت

البته به دلیل شیوع فراگیر اومیکرون و رعایت پروتکل های بهداشتی از ورود هرگونه مواد غذایی و ارزاق توسط گمرک جمهوری آذربایجان در مرز جلفا – نخجوان  ممانعت به عمل می آید.

توجه

هنگام ورود به آذربایجان از مرز نخجوان مسافر حتما در مرز اعلام شود که قصد سفر به باکو را دارد و با ویزا وارد نخجوان بشود

برای افراد یک تا هجده سال کارت واکسن لازم نیست و فقط تست پی سی آر منفی کافی میباشد

ویزا و کارت واکسن و تست و بلیط بصورت چاپی بهمراه مسافر باشد

موقع برگشت به ایران برگه ویزای الکترونیکی بهمراه مسافر باشد

برای ورود به مراکز خرید و رستوران و استفاده از اماکن سرپوشیده بهمراه داشتن کارت واکسن اجباریست

نکته بسیار مهم:  در صورت اقامت بیش از ۱۴ روز در آذربایجان باید به واحد میقراسیا (اداره پلیس مهاجرت) مراجعه و ثبت شود. در غیر اینصورت هر شخص از سوی اداره مهاجرت  (مقراسیا) مشمول پرداخت جریمه سنگین در این کشور خواهد شد.

جیحون عاشوراوف کارشناس مسایل گردشگری آذربایجان در این رابطه اعلام کرد، «لیست جدید محدودیت های دسترسی به این کشور از طریق هوایی را حذف می کند. نتایج این تصمیم احتمالا از ماه آینده (مارس) بیشتر خود را نشان خواهد داد. طبق آمارهای اخیر پاکستان، هند و ایران که تا سال ۲۰۱۹ تعداد ورودی های بیشتری داشتند، دوباره نتایج پیش از همه گیری را نسبت به سایر کشورهای لیست نشان خواهند داد. گردشگران ایران و پاکستان در «دهه برتر» ورود به آذربایجان بودند. گردشگران ایرانی همیشه به عنوان یک کشور همسایه به آذربایجان می آمدند. با این حال، اگرچه بسته شدن مرزهای زمینی نشان دهنده افزایش شدید نخواهد بود، اما به طور کلی می توان آن را به عنوان یک بهبود نسبی گردشگری در نظر گرفت. هتل های آذربایجان چه از نظر بهداشتی و چه از نظر اقدامات انجام شده آمادگی این امر را دارند. در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱، تعداد گردشگران ۷۰-۷۵ درصد کاهش یافت. تعداد اقامت های شبانه در هتل ها حدود ۸۰ درصد کاهش یافت. در حال حاضر تغییر محسوسی در تعداد گردشگران شاهد نیستیم. ولی، پس از تصمیم جدید، امیدواریم که تعداد کل بازدیدکنندگان اگرچه در سطح سال ۲۰۱۹ نخواهد بود، اما در تعداد ورودی ها و هتل ها نسبت به ۲ سال گذشته افزایش یابد.

منبع:

نویسنده

آخرین اخبار و مقالات

قزوین رتبه اول نقاط حادثه خیز در کشور را دارد

درباره ی پل قاضی زاهد گلپایگان

راه اندازی ۲۴ نوروزگاه در استان البرز

۱۹۴ مدرسه آماده اسکان نوروزی فرهنگیان در کهگیلویه و بویراحمد