فاصله تهران تا تبریز

مسافت: 620 کیلومتر

تبریز از قطب های اقتصادی مهم نیز در ایران محسوب می‌شود و در بین کلان‌شهرهای بزرگ کشور جایگاه سوم را پس از مشهد و تهران دارد. شهر تاریخی تبریز از لحاظ گردشگری نیز دارای ارزش بالایی بوده و در آن بناهای ارزشمندی همچون مسجد کبود، ارگ علیشاهی و بازار قدیمی تبریز قرار دارد. این شهر علاوه بر مکان‌های دیدنی فراوان از امکانات رفاهی خوبی مانند: فرودگاه بین‌المللی، هتل تبریز با خدمات متنوع و شرکت‌ها و کارخانه‌های تجاری متنوع برخوردار است.

سفر با خودرو شخصی از تهران به تبریز

مدت زمان: 7 ساعت

برای حرکت به‌سمت تبریز وارد اتوبان تهران-کرج شوید. مسیرتان را به‌سمت قزوین ادامه دهید. می‌توانید مسیر خودتان را طولانی‌تر کنید و از شهرهای بین تهران و تبریز هم بازدید کنید. فاصله بین تهران تا قزوین ۱۶۲ کیلومتراست که حدود دو ساعت طول می‌کشد.

پیشنهاد می‌کنم اگر تجهیزات و امکانات لازم رابه‌همراه دارید از جاده قدیم به قزوین بروید. چند ساعتی را در این شهر توقف کنید. از برج ناقوس، کاخ چهل ستون و سعد السلطنه بازدید کنید. در ادامه به‌سمت اتوبان قزوین-زنجان حرکت کنید. فاصله بین قزوین-زنجان ۱۷۸ کیلومتر است. دیدن بازار بزرگ زنجان را فراموش نکنید. این بازار از خیابان سعدی تا خیابان اصغریه ادامه دارد. بعد از مسیر زنجان-تبریز به انتهای مسیر یعنی شهر زیبای تبریز می‌رسید.

مسیر دوم گذر از جاده‌های خوش‌آب‌وهوای شمال است. فاصله بین تهران-رشت حدود ۶ ساعت است. از تهران به گچسر بروید. از گچسر مسیر پرپیچ‌وخم شمال را آغاز کنید و از جاده چالوس-تنکابن-رامسر-رودسر-لاهیجان عبور کنید تا به رشت برسید.

در ادامه از رشت به اردبیل بروید. چند روزی را در دریاچه شورابیل و پل معلق مشکین‌شهر گشت می‌توانید بگردید و در کل از جاهای دیدنی اردبیل لذت ببرید. جاده را ادامه دهید تا از اردبیل به تبریز برسید.

 

مسیر آخر برای رفتن به تبریز فاصله تهران تا تبریز را طولانی‌تر می‌کند. حدود ۸ ساعت این مسیر طول می‌کشد که از میان شهر‌ همدان گذر می‌کند. یک روز را در روستای ورکانه سپری کنید. مزه نان محلی را با پنیر محلی بچشید. از قزوین و زنجان عبور کنید، در نهایت به تبریز می‌رسید.

سفر با اتوبوس از تهران به تبریز

مدت زمان: 7 تا 8 ساعت

یکی از مواردی که قبل از گرفتن تصمیم به سفر با اتوبوس باید در مورد آن اطلاعات کسب کنید مسافت بین شهر مبدا تا مقصد است. اگر بخواهید از مسیر تهران تا تبریز با اتوبوس سفر کنید باید مسافتی حدود 631 کیلومتر را طی کنید. پاسخ به این سوال که چقدر طول می‌کشد تا از تهران به تبریز برسیم به عوامل متعددی بستگی دارد. برای مثال اگر شرایط جوی و جاده‌ها برای یک سفر بدون توقف مساعد باشد حدودا 7 ساعت و 12 دقیقه پس از حرکت از تهران به شهر تاریخی و زیبای تبریز خواهید رسید.

زمانی که اتوبوس از ترمینال به سمت تبریز حرکت خود را آغاز می‌کند ابتدا از شهر تهران خارج می‌شوید و به سمت کرج حرکت می‌کنید. پس از عبور از شهر کرج، قزوین اولین شهری است که به آن می‌رسید. بعد از قزوین به تاکستان زیبا می‌رسید که در صورت توقف برای استراحت می‌توانید از آب و هوای فوق‌العاده آن لذت ببرید.

به دلیل امنیتی که هر دو شهر تبریز و تهران دارند مسیر اتوبوس تبریز به تهران هر روزه میزبان مسافران زیادی است. بنابراین تعداد اتوبوس‌های قابل‌توجهی نیز از سوی شرکت‌ها و تعاونی‌های اتوبوسرانی برای این دو شهر در نظر گرفته شده است.

شما می‌توانید هر روزه از ساعت 5 صبح تا 12 شب با اتوبوس‌های بسیار پیشرفته بین این دو شهر تردد کنید. مسیر جاده‌ای تبریز به تهران نیز بسیار هموار و استاندارد است. با وجود اتوبانی که بین تهران و تبریز وجود دارد رفت و آمد بین این دو شهر را نسبت به گذشته بسیار آسان‌تر کرده است.

سفر هوایی از تهران به تبریز

مدت زمان: 45 دقیقه

فاصله هوایی تهران تا تبریز ۵۲۸ کیلومتر است. سفر هوایی به تبریز از فرودگاه مهرآباد شروع می‌شود و حدود یک ساعت‌ و چند دقیقه بعد در فرودگاه بین‌المللی مدنی به پایان می‌رسد. قبل از پرواز حتما درباره اشیای ممنوعه در کابین هواپیما بخوانید تا به مشکلی نخورید. وزن مجاز وسایلی که می‌توانید به داخل کابین بیاورید بین ۷تا ۸ کیلوگرم است.

سفر با قطار از تهران به تبریز

مدت زمان: 11 ساعت

خط ریلی تبریز تهران یکی از مهم‌ترین خطوط ریلی کشور است که ساخت آن از سال 1317 آغاز شد و در سال 1321 مراحل ساخت و ریل‌گذاری به پایان رسید. مسیر تبریز به تهران یکی از زیباترین مسیرهای جاده‌ای ایران است. سفر ریلی در مسیر قطار تبریز تهران خاطراتی خوش و لذت‌بخش را برای شما به ارمغان می‌آورد. در هف هشتاد با ما همراه باشید تا این مسیر چشم‌نواز را بهتر ارزیابی کنید.

مسیر قطار تبریز تهران 735 کیلومتر است و به شرطی که قطار در ایستگاه‌های مختلف توقفی بدون برنامه یا طولانی مدت نداشته باشد حدود 10 تا 11 ساعت طول می‌کشد. قطار تهران تبریز یکی از پرطرفدارترین قطارهای ایران بوده و تقاضای خرید بلیط قطار برای این مسیر بسیار زیاد است. مسیر تبریز تهران یکی از پرترددترین مسیرهای ریلی کشور محسوب می‌شود.

با توجه به اهمیت خط ریلی و افزایش رقابت بین شرکت‌های ریلی کشور برای جلب رضایت مسافران، شرکت‌های ریلی زیادی در این مسیر فعالیت می‌کنند و امکان استفاده از اکثر قطارهای ناوگان ریلی کشور در مسیر جدید راه آهن تبریز تهران وجود دارد.

در مسیر قطار تبریز تهران امکان خرید بلیط برای انواع قطارهای مختلفی وجود دارد که هر کدام امکانات متفاوتی را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. دو شرکت رجا و رعد در این خط ریلی فعالیت می‌کنند و مسافران را در انواع قطارها جابه‌جا خواهند کرد. بنابراین مسافران بر اساس بودجه و زمان سفر خود می‌توانند بلیط هر یک از قطارهای مذکور را خریداری کنند.

قطارهای شرکت رجا شامل قطارهای سه ستاره میلاد (شش تخته) و قطارهای سه ستاره خلیج فارس (چهار تخته) هستند. همچنین شرکت رعد قطارهای سه ستاره سهند (چهار تخته) را برای این مسیر در نظر گرفته است.

مسیر قطار تبریز تهران در کدام شهرها ایستگاه دارد؟

همانطور که پیشتر اشاره شد، مسیر قطار تبریز تهران یکی از پرترددترین خطوط ریلی کشور است. دلیل حجم بالای مسافر در این مسیر، تعداد زیاد ایستگاه‌ های راه آهن تهران تبریز است. ایستگاه‌های بین شهری از مبدا تا مقصد در این مسیر عبارتند از:

 • کرج
 • آبیک
 • قزوین
 • تاکستان
 • خرمدره
 • سلطانیه
 • زنجان
 • هشترود
 • مراغه
 • بناب
 • عجب شیر
نویسنده
بلیط های اتوبوس تهران، تبریز